Letoun CASA před odletem na Sinajský poloostrov | foto: Armáda ČR

Armáda poprvé nasadila letoun CASA do mise, zamířil na Sinaj

  • 18
Armáda poprvé nasadila transportní letoun CASA do zahraniční mise. V pondělí po půl šesté ráno zamířil stroj s třináctičlennou jednotkou z vojenského letiště v Praze-Kbelích do mezinárodní pozorovatelské operace na Sinajském poloostrově. Na Blízkém východě bude létat více než rok.

Jde o první zahraniční operační nasazení letounu CASA v českých službách. Více jak rok bude český letoun sloužit ve prospěch mezinárodní mise MFO (Multinational Force and Observers) na Sinajském poloostrově.

Třináctičlenná česká jednotka složená z letců a obslužného personálu pod velením Milana Laniaka se bude ze základny El Gorah podílet na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem.

"Naším hlavním úkolem bude zajištění monitorovacích letů po vytyčených trasách nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě, aby mohli monitorovat, co se na hranici děje," uvedl velitel a pilot letounu Milan Laniak.

Kromě toho bude český letoun také zajišťovat přepravu osob a materiálu nebo zdravotnickou přepravu. Mise je pro české letce specifická především kvůli klimatickým podmínkám a prostředí, ve kterém budou létat. "Pouštní Sinaj nenabízí pro Středoevropana zvyklého létat nad městy, lesy a poli, které umožňují relativně snadnou orientaci, téměř žádné záchytné body. I to pro nás budou nové zkušenosti," konstatoval Laniak.

Před vlastním nasazením a prvními úkoly proto Češi absolvují několik "tréninkových" letů, aby si na prostředí zvykli.

Podívejte se na letouny CASA v barvách české armády:

5. dubna 2011

O letoun žádalo velení

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009. Do struktur mise vysílá štábní důstojníky a v současnosti tam působí tři vojáci. O vyslání transportního letounu požádalo velení mise a počátkem října s tím souhlasili poslanci i senátoři.

"Pro misi, jako je ta na Sinajském poloostrově, je letoun CASA vhodným strojem a jsem velmi rád, že tak přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací," uvedl k tomu ministr obrany Vlastimil Picek.

Letouny CASA mohou létat i nad bojištěm, Omnipol za potíže zaplatí 20 milionů

Nákup letounů CASA a především jejich zvažované nasazení v zahraničních misích totiž od počátku provázely technické problémy. Především se systémem ochrany proti střelám.

"Praktické zkušenosti z reálného nasazení letounů v regionu se ztíženými klimatickými podmínkami přispějí ke zvýšení celkové připravenosti pilotů AČR v zabezpečení letecké přepravy, která je navíc pro fungování této mise velmi důležitá," uvedl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Letoun bude v oblasti působit do konce roku 2014. Letový a obslužný personál se bude střídat po čtyřech měsících. Náklady na misi činí podle ministerstva obrany necelých 80 milionů korun. Polovina bude financována přímo z rozpočtu mezinárodní mise.

, natoaktual.cz

Video