Čas rekonstrukcí v Nemocnici Na Františku

Staré Město - V nemocnici Na Františku, jejíž součástí je také poliklinika v Palackého ulici s pohotovostmi, se již několik let stále něco rekonstruuje. I pacient, který přijde do tohoto zdravotnického zařízení nyní, si může všimnout řemeslníků, kteří pracují na přestavbě dalších oddělení. Například Soně Rybářové, která je v současné době Na Františku hospitalizovaná, prý řemeslníci vůbec nevadí. "Jsem naopak ráda, že se tady něco dělá a že tak krásná budova nechátrá," řekla Rybářová.

Prostory této nemocnice jsou opravdu unikátní. První zmínky o ní jsou z roku 1354, stavební práce začaly po roce 1620. Nemocnice proto patří mezi kulturní památky, takže veškeré úpravy musí být schváleny odborníky. Vyplývají z toho také vyšší náklady na přestavby, a tak často vedení neví, na co peníze sežene, a na co ne.

Zřizovatelem této nemocnice není ministerstvo zdravotnictví, ale městská část Praha 1. Ta je ovšem k nemocnici vstřícná, a tak se daří opravovat mnohé. Na rekonstruovaném dvoře s historickou kašnou je k dispozici stánek s rychlým občerstvením.

V nemocnici Na Františku sídlí:
- interna - kardiologie
- gastroenterologie
- chirurgie - gastroenterochirurgie a traumatologicko-ortopedická problematika
- neurologie
- anesteziologicko-resuscitační oddělení
- oddělení lůžek dlouhodobě nemocných
Podle průzkumů mezi pacienty je jich s jídlem spokojena asi polovina. Nemocniční stravu si pacient může zpestřit také v bufetu v jídelně s nástěnnými malbami. Až se dodělají chodby, vznikne zde do konce tohoto roku také malá kavárnička a návštěvníci si budou moci koupit i květiny a základní drogistické a papírenské zboží.

Nejmodernější a nejunikátnější v nemocnici je pravděpodobně oddělení dlouhodobě nemocných. Dveře jsou posuvné, aby starým lidem nedělaly problémy a pokoje jsou barevně odlišeny pro snazší orientaci. V odděleních, která opravy teprve čekají, se pacienti musí smířit se společnými sociálními zařízeními. V průběhu několika let by však měla být zmodernizovaná všechna. Ti, kteří na to mají, mohou svůj pobyt v nemocnici značně přiblížit pobytu v luxusním hotelu. Za dvanáct set korun denně si mohou na chirurgii a interně "koupit" malou garsonku.

NEMOCNICE V ČÍSLECH
počet zaměstnanců: 370
počet lékařů: 58
počet sester: 192
počet lůžek: 243
počet hospitalizací: 7900
počet ambulantních ošetření: 90 100
"Díky našemu umístění v centru města bývají našimi pacienty častěji také klienti nedalekých hotelů," vysvětlil vysokou úroveň nadstandardních pokojů mluvčí nemocnice Jan Hacker. Na posteli, elektricky polohovatelné, je barevné povlečení. Před velkým pokojem s televizí, faxem, telefonem, lednicí, trezorem a velkou koupelnou je ještě salonek pro návštěvy.

Blízký člověk tu může s pacientem i přespat, protože je tu i skříňová postel pro návštěvy. Advokát Martin Lehocký je naprosto spokojen. Nemůže však příliš spát, a tak zde i v noci pracuje na laptopu. "Ne každý si to může dovolit, ale pohodlí a soukromí tady je. Známí mi navíc přilepšují a nosí mi různé pochutiny," prozradil Lehocký.

Po návrhu spádovosti však patří nemocnice Na Františku mezi ty, které mají pacientů spíše méně. Výhodou toho je například to, že na ambulancích se nečeká moc dlouho a plánované zákroky proběhnou také řádově za týdny, a ne za měsíce jako jinde. Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze je nevýhodou malé nemocnice také to, že zde nemají všechny specialisty.

"Musíme sem často jezdit a převážet pacienty do jiných nemocnic na odborné z ákroky," uvedl Schwarz. Nyní v nemocnici chybí například počítačová tomografie, ta by však měla do Vánoc vzniknout na rekonstruovaném oddělení.

Advokát Martin Lehocký je v Nemocnici Na Františku velmi spokojen. Jak však přiznává, ne každý si může dovolit platit jako on za jediný den 1200 korun za nadstandardní pokoj, kde může i v noci pracovat se svým laptopem. (21. listopadu 2001)

Nejmodernější a nejunikátnější v nemocnici je pravděpodobně oddělení dlouhodobě nemocných, kde ošetřují poředevším starší pacienty. (21. listopadu 2001)

Pod Nemocnici na Františku spadá relativně málo pacientů. Přesto i zde jsou někdy čekárny slušně zaplněné.(21. listopadu 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video