Čas pro antibiotika napoví krev

  • 1
Nemocné děti čeká v některých ordinacích píchnutí do prstu. Tento test usnadní lékaři rozhodnutí, zda je potřeba předepsat antibiotika. Všeobecná zdravotní pojišťovna začala proplácet dětským lékařům ve 133 ordinacích rychlý krevní test, který během několika minut napoví, s čím dítě stůně a zda je nutné antibiotika předepisovat.

Ne na každé horečnaté onemocnění se totiž tyto léky hodí. Na choroby způsobené viry (běžná nachlazení) antibiotika nezabírají a léky je potřeba nasadit, jen když se objeví komplikace.

Nadměrná konzumace antibiotik totiž lidský organismus zatěžuje a může vyvolat alergie. "Deset až dvacet procent dětí je už alergických na některé z antibiotik," varoval primář dětského oddělení liberecké nemocnice Martin Zítek. Dva hlavní nešvary v ordinacích jsou, že lékaři předepisují antibiotika preventivně, takzvaně pro jistotu, a že je někteří rodiče bezdůvodně po lékaři vyžadují.

Test odhalí i slepé střevo
Krevní test s názvem CRP má zjistit, zda je v krvi takzvaný C-reaktivní protein. Ten signalizuje bakteriální zánět. "Test usnadní i diagnózu zánětu slepého střeva," uvedl pražský pediatr Milan Kudyn. Jak dodal, ve světě to není žádná novinka.

"Okoukali jsme to v Německu, kde to má každý lékař na stole. Výsledek je během pár minut, zatímco dosud musel lékař čekat na laboratoř, a tak mnohdy předepsal antibiotika pro jistotu. Řada lékařů má přístroj už delší dobu, jenže jim VZP testy neproplácela. Dohodli jsme se už předtím s bankovní pojišťovnou, teď konečně zareagovala i největší VZP," řekl Kudyn. Lékaři si přístroj začali sami pořizovat proto, že jim šetřil náklady na léky.

Rezistence - světová hrozba
Antibiotika jsou sedmými nejpředepisovanějšími preparáty, VZP za ně ročně vydá miliardu korun. Za krevní testy nyní zaplatí 2,5 milionu. Zdaleka přitom nejde jen o peníze. Experti ve světě jsou stále víc znepokojeni tím, že antibiotika přestávají zabírat, protože bakterie se vůči nim stávají imunní. Globální problém zvaný rezistence souvisí právě s nadměrným předepisováním antibiotik, zejména rovnou těch silnějších místo základního penicilinu.

Rizikové je však i podávání antibiotik zvířatům, aby lépe rostla. Masem se pak totiž dostávají do lidského organismu. Nebezpečné je i to, když lidé antibiotika nedoberou nebo si preparáty zbylé v domácí lékárně naordinují sami. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video