Analýza zněla jasně: Radovan Krejčíř na Seychelách dlouho nevydrží, postupně ho začnou opouštět přátelé, vyschnou finanční zdroje, zesílí psychický tlak z pohybu na malém prostoru.

Analýza zněla jasně: Radovan Krejčíř na Seychelách dlouho nevydrží, postupně ho začnou opouštět přátelé, vyschnou finanční zdroje, zesílí psychický tlak z pohybu na malém prostoru. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

Čas Krejčíře, čas žní

  • 24
Když před rokem a půl utekl Radovan Krejčíř policistům z jeho vlastní vily, nastal čas spravedlivé mediální kritiky práce policistů, nastal čas personálních změn, kázeňských trestů a v jednom případě i soudního rozsudku. Byla to rána pro policii, která dobře rozpracovaný případ zakončila ostudou.

Své místo opustil i do té doby vynikající policejní prezident generál Kolář.

Problémy se Seychelami
Nastal čas nápravy a přípravy na opětovné nastolení spravedlnosti. Jenže to, co se pokazilo během chvíle, se někdy napravuje velmi těžko a dlouho. Zvláště se zemí, kam se Radovan Krejčíř uchýlil a se kterou nemá naše republika standardní vztahy a mezinárodní smlouvy.

Je všeobecně známo, že Seychely udělují občanství za několik desítek tisíc dolarů, je to jejich vládou vyhlášená podpora ekonomické prosperity ostrovů, a proto je téměř nemožné zajistit vydání hledané osoby do jiných zemí.

Z toho důvodu byly pokusy ministerstva spravedlnosti a uskutečněné návštěvy českých policistů u seychelských úřadů skutečně jenom pokusy s malou nadějí na úspěch.

Do přípravy na plánovanou operaci se zapojily téměř všechny bezpečnostní složky, bylo zapotřebí získat maximum informací, udělat důkladnou analýzu a rozjet tuto operaci i s některými zahraničními službami.

Nebylo to jednoduché, protože šlo o dlouhodobou akci a bylo zapotřebí udržovat v pozornosti všechny partnery delší čas a čekat na ten pravý okamžik. Úspěch se dostavil a já plně chápu okamžitou tiskovku ministra Langera, kde s nadšením seznamoval novináře s touto událostí.

Přiznám se, že bych byl rád v ten okamžik v jeho pozici, abych mohl oznámit, že jsme na poloviční cestě k nápravě, a to zásluhou lidí, kterým jsem kdysi velel v rozvědce a později byl i jejich ministrem.

Určitě bych s hrdostí sděloval tento úspěch a s upřímností poděkoval řediteli rozvědky za dobrou práci. To však současný ministr udělat nemůže, protože si neprožil ty těžké začátky zavádění monitorovacích opatření a určitá rizika s tím spojená a ředitele Randáka mezitím vyhodil.

Nicméně opouštím osobní rovinu a chci se ještě dotknout toho, v čem byl úspěch této operace. Jednoduše se dá říci, že v dobré přípravě, trpělivosti a legálnosti celé akce.

Určitě si umí někdo představit úderné komando, které po vzoru izraelského Mossadu unáší Krejčíře z ostrova, nebo nějaký jiný filmový případ spojený s násilím a nerespektováním práva. To by však byla voda na mlýn pro jeho obhájce a ničemu by to neprospělo.

Čekání na chybu
Analýza zněla jasně: Radovan Krejčíř na Seychelách dlouho nevydrží, postupně ho začnou opouštět přátelé, vyschnou finanční zdroje, zesílí psychický tlak z pohybu na malém prostoru, určitě se pohne, změní adresu. Získá falešný pas, změní identitu atd. A to bude ten správný okamžik na spuštění operace.

Klíčovou otázkou bylo mít tyto informace a mít je včas. Za to musím poděkovat svým bývalým kolegům i generálu Randákovi. Je to klasická zpravodajská práce, dobře provedená, neuspěchaná a úspěšná.

A hlavně provedená způsobem a prostředky, které zákon zpravodajské službě dává a které neohrožují svobodu a lidská práva poctivých lidí. Takové tajné služby se bát nemusíme, stejně tak se nemusíme bát policie, která přizná svoji chybu a snaží se o nápravu.

Nakonec musím vyjádřit ještě jedno uznání. Je to určitá nesmiřitelnost s nespravedlností. Skutečnost, že si bezpečnostní složky neřekly, tak nám Krejčíř utekl, nedá se s tím už nic dělat, smiřme se s tím a dělejme to, co je snazší.

Nesmiřitelnost s touto situací a zakousnutí se do těžkého případu a úspěšné zakončení je dobrým signálem nejenom pro bezpečnostní složky, ale pro celou naši společnost.

Nechceme se smířit s nespravedlností, nebudeme nad tím mávat rukou a říkat nedá se s tím nic dělat, nebo dokonce tajně fandit uprchlému Krejčířovi, neboť vyzrál na policajty.

Vážím si všech, kteří napravují věci veřejné, a odmítám slaboduché spekulace některých politiků, kteří kalkulují, komu to prospěje, komu to uškodí a co za tím je.

Náprava této kauzy prospěje celé naší společnosti. Je to cesta k právu a obnovení toho, co se pokazilo. Je to také znamení, že budeme-li chtít a mít dostatek silné vůle, nemusíme se obávat toho, že některé věci už napravit nejdou, nebo na to dokonce spoléhat.

Napadá mne ten řecký výraz pro naplnění času – kairos – čas žní, plodů, zrání. Bez naší vůle a s naší lhostejností to bude pouze chronos – čas, který plyne a my neděláme nic.

popisek SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video