Barack Obama v Kongresu hovoří o reformě zdravotnictví (10. 9. 2009)

Barack Obama v Kongresu hovoří o reformě zdravotnictví (10. 9. 2009) | foto: AP

Čas hašteření vypršel, řekl Obama v projevu o reformě zdravotnictví

  • 5
Americký prezident Barack Obama v noci našeho času předstoupil před obě komory Kongresu s projevem o reformě zdravotnictví. Tedy o tématu, které je teď pro něj v domácí politice nejdůležitější. Není čas na hašteření, upozornil zákonodárce. Jeho řeč vyvolala emoce, jeden z republikánských kongresmanů dokonce prezidenta nahlas obvinil ze lži.

"Čas na hašteření už vypršel," prohlásil Obama. Celkově vzato, mluvil spíš k milionům Američanů u televizních obrazovek než ke kongresmanům, napsaly New York Times.

Zdůvodňoval, proč je reforma zdravotního systému tak důležitá. Upozorňoval, že pokud ztroskotá, celé zdravotnictví - tak neúnosně drahé - hrozí zhroucením. A ujišťoval Američany, že si všichni do jednoho v novém systému polepší. Ti, kdo pojištění nemají, ho dostanou. A ti, kdo pojištěni jsou, budou mít větší jistoty a možnost volby.

Obama se snažil dostát slibu z předvolební kampaně - že totiž na rozdíl od George Bushe bude řešit problémy společně se svými oponenty. Že zmírní washingtonskou řevnivost, bude víc nadstranický. A tak včera vybízel republikány k těsnější spolupráci, oceňoval návrhy svého rivala z voleb Johna McCaina, a ubezpečoval, že reforma nezvýší schodek státního rozpočtu.

A vzpomínal na Edwarda Kennedyho, nedávno zesnulého senátora, který byl velkým zastáncem reformy. Kennedy byl ikonou demokratů a nadmíru respektovanou osobností i mezi republikány. Když zemřel, komentátoři hned psali: Obama to teď bude mít se svou reformou zdravotnictví ještě těžší. Ztratil důležitý hlas. - čtěte Zemřel americký senátor Edward kennedy, bratr JFK

Edward Kennedy v roce 2004

O reformu zdravotnictví, jejímž účelem je hlavně zpřístupnit pojištění všem Američanům, se pokoušela už celá řada amerických prezidentů. "Nejsem první," řekl Obama, "ale jsem rozhodnutý být tím posledním".

Šéf Bílého domu také kritizoval odpůrce reformy. "Nebudu ztrácet čas s těmi, kteří uvažují, že lepší politika je tento plán pohřbít než zlepšit," prohlásil.

Bude nás to stát méně než války v Iráku a Afghánistánu

Obama počítá, že změny by měly v příštích deseti letech stát 900 miliard dolarů (asi 15,7 bilionu korun), což je "méně, než kolik jsme utratili za války v Iráku a Afghánistánu". Jeho reforma prý sleduje snížení výdajů, zlepšení péče a regulaci pojišťoven, aby pomáhaly chránit své zákazníky.

"Náš kolektivní neúspěch vypořádat se s touto změnou - rok za rokem, desetiletí za desetiletím - nás přivedl k bodu zlomu. Každý ví o mimořádných obtížích, s nimiž se potýkají nepojištění. Ti jsou každý den vzdáleni jen jeden jediný úraz nebo nemoc od bankrotu. A nejsou to jen lidé na podpoře. Je to střední vrstva Američanů," pronesl Obama. Zdravotní pojištění nemá skoro padesát milionů Američanů, miliony dalších mají pojistku nedostačující.

Lžete, vykřikl republikánský poslanec

Nebyl to jen projev o zdravotní reformě. Byla to také demonstrace síly. Obama už dokázal, že je schopen nastartovat vlnu a na této vlně potom jet. Ale teď také musí prokázat, že zvládl přerod z kandidáta na opravdového politika, vůdce. Že jeho slovo má váhu. Že se opravdu začne něco dít, napsaly v komentáři new York Times.

Prezidentova 47minutová řeč vzbudila v Kongresu emoce. Asi nejsilnější byl okamžik, kdy republikánský kongresman z Jižní Karolíny Joe Wilson vykřikl 'Lžete!'. To bylo v momentě, kdy Obama prohlásil, že reforma se nebude týkat nelegálních přistěhovalců. Wilson se později omluvil.

Republikánský kongresman Joe Wilson, který na Obamu během projevu zakřičel, že lže (10. září 2009)

Bylo i veselo. Republikáni propukli v smích, když Obama prohlásil, že před přijetím reformy je potřeba dokončit důležité detaily. Obamova manželka Michelle, která rozpravu sledovala z galerie pro návštěvníky, nad tím podle agentury AP nevěřícně kroutila hlavou.

Podpora reformy klesá

Obamova řeč přišla v momentě, kdy klesá spokojenost Američanů s jeho politikou. Podíl lidí, kteří s jeho reformou zdravotnictví nesouhlasí, stoupl na 52 procent. Zhoršilo se i celkové hodnocení prvního amerického prezidenta tmavé pleti. Zatímco v červenci nesouhlasilo s jeho celkovým výkonem 42 procent, dnes už je to devětačtyřicet procent lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video