Tisíce ohňů založených v Česku při příležitosti pálení čarodějnic zachytily...

Tisíce ohňů založených v Česku při příležitosti pálení čarodějnic zachytily družice (30. dubna 2017). | foto: ČHMÚ

Pálení čarodějnic bylo vidět i z družice. Víc ohňů než u nás hořelo v Sasku

  • 180
Tisíce ohňů napříč Českem jako tisíce malých fialových teček. Snímek z meteorologické družice díky jasnému počasí zachytil, v jakých koutech české kotliny se tradice pálení čarodějnic těší největší oblibě. Nejvíc ohňů plálo v oblasti od Vysočiny až po Rakovnicko, ještě víc nahusto pálili za hranicemi s Německem.

„Ohně jsou vidět díky rozdílnému tepelnému režimu. Částečky kouře vyzařují na trochu jiných vlnových délkách než zemský povrch. Stejně se detekují třeba pouštní bouře nebo vulkanických prach. Kouře z ohňů jsou vulkanickému prachu svým způsobem podobné, akorát jsou menší,“ vysvětlil úkaz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Doplnil, že nad celým českým územím bylo v neděli večer jasno, takže ohně v oblasti západních a jižních Čech na snímku nemůže nic zakrývat. Jejich obyvatelé zkrátka k tradici takovou přízeň nechovají. Snímek byl pořízen o půl osmé večer a jsou na něm vidět jen větší čarodějnické vatry.

Ohně na našem území na snímku můžeme pozorovat převážně od Vysočiny až po Rakovnicko. V západních Čechách od Chomutova přes Karlovy Vary nejsou vidět skoro žádné.

„A ani v rozplývající se oblačnosti od Slezska směrem k Praze fialových teček moc vidět není. Také mě velmi překvapuje ještě větší hustota v Sasku a okolo Drážďan, zřejmě také mají nějakou podobnou tradici,“ zauvažoval mluvčí.

V Polsku, Bavorsku, Rakousku a na Slovensku je na družicovém snímku ohňů vidět minimum. „Je to velká pozoruhodnost, zřejmě je to kulturní záležitost naší oblasti ale ne většiny okolních států,“ podotkl Dvořák.

Zapálením ohňů na vyvýšených místech se lidé v minulosti snažili chránit před čarodějnicemi, které se slétaly na svůj sněm. Dále věřili, že se během tzv. Filipojakubské noci otevírají jeskyně s ukrytými poklady.

Požárů bylo o třetinu méně

Čarodějnická noc byla letos ve srovnání s předchozími roky pro hasiče o poznání klidnější, a to zejména díky chladnějšímu počasí a vydatným dešťům v uplynulých dnech.

Po čarodějnicích se opět ochladí. V půlce května začnou teploty stoupat

Zatímco loni vyjížděli poslední dubnový den dohromady ke 120 požárům, letos jich bylo jen 81. Dalších dvanáct pak řešili do pondělní sedmé hodiny ranní. Jde však o všechny události - pro požáry vzniklé v souvislosti s čarodějnickou tradicí hasiči ve statistikách zvláštní kolonku nemají.

Poslední dubnový den požáry způsobily škodu více než 5 milionů korun a zranili se při nich čtyři lidé. S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Pardubickém a Zlínském kraji.

„Nejčastěji hasiči vyjížděli k menším požárům lesních a travních porostů, hořely také popelnice a kontejnery na odpad. Nejčastější příčinou požárů bývá lidská nedbalost,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video