Britský premiér David Cameron | foto: Reuters

Cameron chce omezit pohyb v EU. Přistěhovalcům z Unie by snížil dávky

  • 373
Britský premiér David Cameron vyzval k omezení volného pohybu lidí uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro její občany přicházející do Británie. Řekl to v projevu o požadavcích reforem Unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství.

Podle Camerona je zapotřebí omezit nejen příliv migrantů do Evropské unie, ale i pohyb lidí uvnitř bloku. Británie proto požaduje, aby se volný pohyb nevztahoval na nové členské země EU, dokud se jejich ekonomiky výrazněji nepřiblíží úrovni britské ekonomiky.

Londýn chce rovněž odstranit „nedostatky“, jako je například pravidlo, jež usnadňuje občanům EU přivést si do Británie manželku či manžela, kteří nemají evropské občanství.

Reakce Evropské komise

Evropská komise pokládá dopis britského premiéra Davida Camerona s požadavky na reformu vztahů Británie a EU za vstup do jednání. Část Cameronových požadavků, která se dotýká základních svobod, má komise předběžně za "vysoce problematické", uvedl její mluvčí Margaritis Schinas.

Kontroverzní je především představa předsedy britské vlády o omezení volného pohybu občanů EU. Cameron dopis adresoval předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi. Ten už na Twitteru potvrdil jeho přijetí a uvedl, že v příštím týdnu ve věci zahájí dvoustranné konzultace s představiteli členských zemí osmadvacítky a europarlamentem.

Jiné části návrhů britského premiéra předběžně vypadají proveditelně, například snahy o posílení role národních parlamentů, uvedl Schinas. O něco složitější podle něj nejspíš bude vyhovět Cameronově snaze o to, aby se na Británii nevztahovala slova o "stále těsnější unii" z evropských smluv nebo o úpravu vztahů mezi členy eurozóny a státy, které eurem neplatí.

Britská vláda chce také omezit počet občanů EU pobírajících britské dávky. Již dříve navrhla, aby občané zemí EU v Británii, kteří nenajdou po šesti měsících zaměstnání, ztratili právo na pobyt v zemi. Nyní Cameron prosazuje, aby občané EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky a tedy čtyři roky budou přispívat do místního sociálního systému.

Cameron dále uvedl, že Británie musí být zproštěna závazků na vytváření „stále těsnější unie“, a vyslovil se pro větší roli národních parlamentů jako orgánů, jimž se on a další premiéři zodpovídají.

Podle něj by národní parlamenty neměly mít právo veta, protože to by vedlo do „slepé uličky“, ale parlamenty jednotlivých států měly by mít možnost vytvářet skupiny, které by mohly blokovat zákony Evropské unie.

Cameron také připomněl, že Evropská unie nemá jen jednu měnu. Státy, které nepřijaly euro, nesmějí čelit diskriminaci, řekl. Jakékoli iniciativy eurozóny, jako například bankovní unie, musejí být pro ostatní země dobrovolné.

Daňoví poplatníci v zemích mimo eurozónu by také neměli mít povinnost poskytovat finanční podporu státům eurozóny, které se ocitnou v problémech.

Detail dopisu s požadavky na reformu vztahů Velké Británie a EU, který zaslal britský premiér David Cameron šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

Máte jen jednu šanci na změny, připomněl Cameron EU

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii Cameron slíbil bezprostředně po květnovém vítězství ve volbách, ve kterých jeho Britská konzervativní strana získala většinu v Dolní sněmovně (více o volbách zde).

Na Cameronovo prohlášení o vypsání referenda tehdy bleskově zareagoval předseda Evropské rady Donald Tusk. Očekává, že Cameronova vláda podpoří pokračování britského členství v Unii.

Cameron v úterním projevu zopakoval, že je zastáncem setrvání Británie v Evropské unii v případě, že budou přijaty příslušné změny. Vyloučil ale současně, že by se v Británii mohlo uskutečnit nějaké druhé referendum o setrvání v EU. Kolegy z Evropské unie vyzval, aby vzali v úvahu, že mají jen jednu šanci na změny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue