Pravý střed to chápe, levý střed ne, míní David Cameron.

Pravý střed to chápe, levý střed ne, míní David Cameron. | foto: René Volfík, ČTK

Cameron v Praze: Evropská levice nechápe dobu

  • 35
V Praze měl David Cameron velmi dobrou náladu: průzkumy veřejného mínění totiž v minulých dnech ukázaly, že jeho britští konzervativci v popularitě předběhli vládnoucí labouristy. Není pro něj nic podstatnějšího - více než deset let se totiž kdysi slavná Konzervativní strana snaží o návrat.

Cameron jí vede dva roky, je mu něco přes čtyřicet a mnozí jsou přesvědčeni, že má vážně šanci vyhrát v příštím či přespříštím roce volby a vrátit konzervativce do hry.

Rozhovor poskytl MF DNES během sobotního kongresu ODS, na němž mimo jiné uvedl, že jeho příbuzný kdysi odstoupil z vlády na protest proti Mnichovské dohodě.

Nejdřív to podstatné: Vyhrajete v příštích volbách?
Ano. Vše nahrává našemu vítězství. Rozhodnou o tom pochopitelně voliči, ale jsem si jist, že máme skvělý tým i skvělý politický program. A současná vláda navíc ztrácí kontrolu nad situací v naší zemi.

Když jste se před dvěma lety stal předsedou, popularita konzervativců vylétla vzhůru, pak vás opět předstihl nový premiér Brown...
To už ale naštěstí není pravda, podle průzkumu ze sobotního rána jsme před labouristy o šest procentních bodů, podle průzkumu z pátku to bylo dokonce o devět...

Zdá se tedy, že průzkumy sledujete vskutku bedlivě každý den...
To ne, ale když jsou v novinách, tak si pochopitelně nemůžu pomoct a čtu je s velkým zájmem. I kvůli tomu, že po nástupu Browna jsme skutečně byli za ním.

V minulých letech se v čele konzervativců vystřídalo mnoho vůdců, nikdo však nedokázal labouristy ohrozit. Jak to chcete dokázat vy?
Hlavní je nabídnout Britům dobrou vizi, my ji máme: chceme lidem vrátit kontrolu nad jejich životy, chceme Británii, v níž bude posílena rodina a která bude odpovědnější, bezpečnější i zelenější.

Jak definujete konzervativismus?
Moje hlavní motto zní: Je třeba věřit v lidi, nikoliv ve vlády. Levice u nás v Británii věří, že stát má kontrolovat vše odshora až dolů, neboť vláda ví přece vše nejlépe. Proti tomu stojí pozice pravého středu, dle níž je třeba dát více moci a důvěry jednotlivcům, rodinám ale třeba učitelům či lékařům, důvěry, že budou schopni dělat to, co mají.

Tady v Praze jste zmínil příběh z vaší rodinné historie, který souvisí s Československem? Jak to tehdy bylo?
Příbuzný mého otce, Duff Cooper, byl ministrem britské vlády v době uzavření Mnichovské dohody. Natolik jí byl pobouřen, že se rozhodl odstoupit. Když jsem se poprvé potkal s Mirkem Topolánkem, dal jsem mu Cooperovy paměti a dnes jsem od něj dostal dva velmi cenné dopisy: jeden od Duffa Coopera presidentu Benešovi a poté odpověď, kterou mu prezident poslal. Odvezu si je domů a budou mít čestné místo na mé zdi, moc si toho vážím.

Vaše strana v minulých letech byla někdy až nenávistná vůči EU. Pohráváte si ještě někdy s vizí vystoupení z EU?
Součástí naší vize je i úspěch Evropy jako kontinentu, věříme, že evropské země by měly ledacos dělat pospolu, ať už to je likvidování obchodních bariér, boj s chudobou v rozvojových zemích či riziko globálního oteplování. V jednom jsme však skeptičtí, jsme hluboce přesvědčeni, že Brusel by již neměl získávat další pravomoci na úkor jednotlivých členských zemích. A zda hrozí naše vystoupení? Rozhodně bych pro něco takového nebyl, do budoucna pro nás vždy bude lepší být částí Evropské unie.

Rusko halasně protestuje pro plánům vybudovat v ČR radarovou základnu. Sledujete tyto debaty?
Je pro nás opravdu hodně důležité, abychom spolu s českou vládou vyslali Rusko jasný vzkaz. Ten zní: Chceme, abyste patřili mezi významné hráče ovlivňující budoucnost našeho světa, avšak aby to bylo možné, musí vaše Rusko přijmout určité normy chování, některé věci, které se v minulosti staly, jsou prostě do budoucna nepřijatelné.

Konzervativci byli v minulých letech vždy tak trochu na okraji britské scény, neboť Tony Blair přetočil labouristy do středu a "ukradl“ vám středovou politiku. Co s tím chcete dělat?
Ano, Blair opravdu navedl svoji stranu více do středu, ale také je pravda, že nyní se to mění - vše nasvědčuje tomu, že Gordon Brown se opět stáčí doleva. I proto má nyní velkou šanci modernizovaná Konzervativní strana stojící v politickém středu. Vše naznačuje, že se nám daří.

Řekl jste strana středu? To ale nezní příliš konzervativně...
Je to pravý střed...

Může vám blízká politika triumfovat i jinde v Evropě, kde stále mají značný vliv myšlenky sociálních demokracií?
V evropském kontextu si pravý střed vede velmi dobře, podívejte se třeba na Sarkozyho politiku či hospodářské reformy Angely Merkelové. Či na Mirka Topolánka tady v České republice. Pravý střed v Evropě získává navrch a levice je stále více vymetena do historie.

Žijeme prostě v zlomovém období, lidé si přejí vstoupit do postbyrokratického věku, v němž budeme mít i díky informační revoluci ještě více kontroly nad našimi životy a více možností přijímat odpovědná rozhodnutí. Pravý střed to chápe, levý střed ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video