Britská královna Alžběta II. jmenuje Davida Camerona novým premiérem. (11. května 2010)

Britská královna Alžběta II. jmenuje Davida Camerona novým premiérem. (11. května 2010) | foto: AP

Cameron se stal novým britským premiérem, nejmladším za dvě století

  • 128
Velká Británie má nového ministerského předsedu. Dosavadní premiér Gordon Brown večer rezignoval po volebním neúspěchu labouristů. Královna Alžběta II. krátce nato jmenovala jeho nástupcem šéfa konzervativců Davida Camerona. Jeho strana vytvoří koaliční vládu s liberálními demokraty.

Brownovou rezignací skončila třináctiletá vláda labouristů. Následovat bude koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů, oznámil Brownův nástupce David Cameron.

"Věřím, že je to správný způsob, jak vytvořit v této zemi silnou, stabilní a dobrou vládu, kterou Británie tak potřebuje," řekl předtím, než zmizel ve svém novém sídle, Downing Street 10.

Podrobnosti vládní dohody s liberály zatím nebyly zveřejněny. Cameron ale zdůraznil, že půjde o skutečnou koalici, liberální demokraté tedy budou sedět přímo ve vládě. Podle britských médií má být šéf liberálních demokratů Nick Clegg vicepremiérem.

Cameron ve svém projevu na Downing Street také zdůraznil, že chce se svou novou vládou obnovit důvěru v politický systém a že se zaměří na ekonomické problémy. "Novou vládu čeká obtížná práce," prohlásil.

Nový britský ministerský předseda David Cameron s manželkou Samanthou po příjezdu do Downing Street 10. (11. května 2010)

Nový britský ministerský předseda David Cameron s manželkou Samanthou po příjezdu do Downing Street 10. (11. května 2010)

Camerona doporučil Brown

Výměnu premiérů odstartoval svým odstoupením Gordon Brown. "Už jsem informoval královnina sekretáře, že do Buckinghamského paláce doručím svou rezignaci," řekl po 20. hodině novinářům a poté nasedl i se svou rodinou do auta a kolona se vydala k sídlu královny. "Královně také doporučím, aby vyzvala lídra opozice k sestavení vlády," doplnil Brown.

Královna Alžběta II. rezignaci přijala a o několik minut později jmenovala novým ministerským předsedou Davida Camerona. Třiačtyřicetiletý šéf konzervativců je nejmladším britským premiérem od roku 1812.

Co bude s Gordonem Brownem?

Ve hře je charita i Mezinárodní měnový fond

"Přeji příštímu předsedovi vlády, aby se mu dařilo dělat důležitá rozhodnutí pro budoucnost. Jen ti, kdo zastávali úřad premiéra, chápou plnou zodpovědnost," uzavřel Brown s tím, že svou práci miluje, avšak ne kvůli osobnímu uspokojení, ale jednoduše kvůli lásce ke své zemi.

Brown později popřel spekulace britských médií, že se chystá vzdát také svého poslaneckého mandátu a odejít z politiky. Potvrdil ale, že odchází z postu předsedy labouristů a prozatím ho nahradí jeho zástupkyně Harriet Harmanová.

Gordon Brown s rodinou opouští Downing Street poté, co rezignoval na post předsedy vlády. (11. května 2010)

Gordon Brown s rodinou opouští Downing Street poté, co rezignoval na post předsedy vlády. (11. května 2010)

Brownova rezignace přišla čtyři dny po volbách, které skončily patem. V parlamentu nikdo nezískal většinu, a tak následovala jednání mezi labouristy a liberálními demokraty. Už při nich Brown nabídl rezignaci, protože právě jeho postava představovala hlavní překážku v dohodě (Brown se obětuje kvůli jednání o vládě a skončí v čele labouristů).

Konzervativci na to však odpověděli konečnou nabídkou liberálním demokratům na referendum o změně volebního systému, který nahrává velkým stranám, především labouristům, ale liberálním demokratům nevyhovuje.

Konzervativci a liberální demokraté se dohodli na spolupráci po několikahodinovém jednání. Stínový ministr zahraničí William Hague podle BBC řekl, že jednání proběhla "ve velmi pozitivním duchu".

David Cameron

Poslední hodiny volební kampaně. Na snímku David Cameron v Newtownu ve Walesu (5. května 2010)Třiačtyřicetiletý Cameron se stal šéfem toryů v roce 2005. V září se má jeho ženě narodit dítě. Bude tak druhým dítětem, které se narodilo v Downing Street od roku 1849. Tím prvním byl Leo Blair.

Svou stranu zmodernizoval podobně jako Blair svého času labouristy. Představil ekologická témata a dokázal prosadit ústupky z konzervativních ideálů, které voličům vyhovují. Například slíbil, že za jeho vlády nevzniknou žádné další soukromé a drahé školy, a neodmítá ani reformu Sněmovny lordů. Konzervativci jsou středopravá strana, která v posledních letech řeší i sociální otázky, nesouhlasí s přílivem přistěhovalců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video