David Cameron na summitu G20 (6.září)

David Cameron na summitu G20 (6.září) | foto: AP

Cameron chce radikálně přehodnotit vztah Británie s EU

  • 186
Britský premiér David Cameron chce nechat přehodnotit unijní smlouvy a "velmi radikálně" projednat nový vztah mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Chce také navrhnout, aby jeho země odvolala svůj podpis pod Evropskou úmluvou o lidských právech. V anglickém Manchesteru začíná výroční konference jeho vládní Konzervativní strany.

Britský ministerský předseda v lednu slíbil, že pokud bude v parlamentních volbách v roce 2015 znovu zvolen, pokusí se znovu dojednat podmínky britského členství v EU a vypíše referendum o setrvání své země v unii.

Británie a Evropský soud pro lidská práva

Cameron v rozhovoru pro BBC také přitvrdil vůči Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, která je základem pro Evropský soud pro lidská práva. Ten mimo jiné zablokoval snahu Londýna vydat radikálního duchovního Abú Katadu do Jordánska, kde po něm prahli kvůli obviněním z terorismu. Katada tam odletěl teprvé nedávno poté, co k tomu sám svolil.

Část konzervativců proto nahlíží na soud s nelibostí a objevily se i návrhy, aby Británie od úmluvy zcela odstoupila. Cameron byl v tomto ohledu až dosud spíše opatrný. Nyní nevyloučil, že by tak Spojené království skutečně mohlo učinit. "Může se stát, že to tak dopadne," prohlásil s tím, že je ochoten zvážit jakoukoliv možnost, jež by umožnila Británii deportovat zahraniční zločince.

Mezi představiteli konzervativní strany má Brusel mnoho tvrdých odpůrců. Většinou sice souhlasí s evropským jednotným trhem, politiku Evropské unie však považují za byrokratickou a nedemokratickou.

Bývalý ministr financí Nigel Lawson v květnu dokonce prohlásil, že Británie by měla Evropskou unii opustit. Podle něj proto, že Cameronův plán vrátit část pravomocí do Londýna je odsouzen k zániku.

Británie vstoupila do EU v roce 1973 a patří k zemím, které podporují ekonomickou spolupráci v rámci unie. Už méně ale podporují politickou či vojenskou integraci. Londýn se například nepřipojil k schengenskému prostoru pro volný pohyb osob a vymínil si řadu výjimek z unijních smluv.

Jednotná Evropa je ale zřejmě stále méně populární i mezi britskými voliči. Podle jednoho letošního průzkumu chce z Evropské unie vystoupit 46 procent Britů, podle jiného průzkumu by chtěla třetina voličů uspořádat referendum o EU už nyní. Pro setrvání v Evropské unii by přitom v květnu hlasovalo podle ankety jen 22 procent lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video