Calvin a Hobbes: V jedné chvíli vycházeli ve 2 400 novinách najednou a jejich

Calvin a Hobbes: V jedné chvíli vycházeli ve 2 400 novinách najednou a jejich sebraných spisů se prodalo jen v USA třicet milionů. Za deset let své existence získali sedmnáct cen, mezi nimi Eisner Award, Harvey Award, Adamson Award, Reuben Award, vyhráli i na prestižním komiksovém festivalu v Angouleme. | foto: Kavárna

Calvin a Hobbes, to je skvělá komiksová óda na dětskou hyperaktivitu

  • 1
Který komiksový tvůrce by pojmenoval hrdiny dětského komiksu po známých osobnostech teologie a filozofie? Bill Watterson. Stripy Calvina a Hobbese během deseti let své existence pohltily masy a nadchly téměř celý svět.

Česká republika je ovšem v komiksové gramotnosti věčně pozadu. U nás první kniha příběhů šestiletého kluka a jeho krvelačného plyšového tygra vyšla až roku 2009. A ze zatím osmnácti vydaných svazků o Calvinovi a Hobbesovi jich u nás bylo dosud publikováno pět. Nejnověji Calvin a Hobbes: Pomsta hlídaných.

Jan Kalvín (1509 – 1564), švýcarský teolog francouzského původu, významný představitel křesťanské reformace 16. století, zakladatel kalvinismu.

Thomas Hobbes (1588 - 1679), anglický filozof, který nejvíce proslul prácemi týkajícími se politické filozofie. Jeho kniha Leviathan (1651) dala základ pro většinu západní politické filozofie z hlediska teorie společenské smlouvy.

Rozcuchaný školák a přemýšlivý tygr

U Calvina a Hobbese se pochopitelně nabízí srovnání s legendami jakými jsou Garfield Jima Davise či Peanuts od Charlese M. Schultze. Všechny tři série jsou zdánlivě určeny dětem, vyznačují se jednoduchou kresbou a poměrně univerzální, stručnou formou. Komiksu Calvin a Hobbes se podařilo zkombinovat to nejlepší z cynického kocoura i zasněného Snoopyho. Největším rozdílem je mediální uzavřenost díla Billa Wattersona. Autor zachránil Calvina a Hobbese od komercializace tím, že komiks odřízl od jakékoli reklamy a marketingové propagace. Rozcuchaný školák a přemýšlivý tygr tak nezdobí trička ani plakáty, o to jsou však na stránkách komiksu reálnější.

Calvin a Hobbes si lebedí

O knize

Bill Watterson: Calvin a Hobbes: Pomsta hlídaných

Přeložil: Richard Podaný. Nakladatelství Crew, Praha 2011, 128 stran, doporučená cena 199 korun.

Calvin a Hobbes - obálka pátého do češtiny přeloženého svazku

Kouzlo dobrodružství hyperaktivního Calvina a jeho antropomorfního přítele Hobbese se skrývá hned na několika úrovních. Nejmladší čtenáře nadchnou zábavné příhody hlavních hrdinů, starší generace ocení nezapomenutelné a často až bolestně pravdivé průpovídky. To vše ještě obohatí kulturní a společenské narážky na politiku, ekologii nebo smysl života. Calvin a Hobbes tak potvrzuje známou komiksovou tezi, že dětský komiks často nebývá tím, čím se na první pohled zdá. Wattersonovi hrdinové nezapřou slavné jmenovce – Jana Kalvína (1509-1564) a Thomase Hobbese (1588-1679) -, ovšem filozofické úvahy okořenili ironií a neuvěřitelnou fantazií. Právě díky Calvinovým představám, iluzorním světům a svébytné dětské realitě si knihu oblíbí hlavně dospělí. Bill Watterson totiž umožňuje naladit se na vlnu šestiletého školáka, z níž se vrací jen hodně těžko.

Calvin zuří

Tématický mišmaš

Pátá kniha navazuje na úspěšnou koncepci předchozích čtyř dílů. Přináší soubor tématických jednohubek, které každý fanoušek Calvina a Hobbese dobře zná, ale přesto se nemůže dočkat další porce. Nevýhodou opakování námětů je občasné déja-vu, nicméně příběhy v sobě kumulují tolik energie, že čtenář pochybnosti rád přejde mlčením a radši se vrhne na další strip. 

I když by zastřešujícím tématem měl být boj proti slečně na hlídání Rosalyn, v celé knize se dívka mihne jen na několika stranách. V tomto ohledu pátá kniha lehce zaostává za staršími díly, jimž se podařilo dodržet nosný motiv výrazně lépe.

I přesto se Pomstě hlídaných podařilo posunout sérii o kousek dál. Z pátého svazku výrazně vystupuje krátká pasáž, ve které dojde k vykradení Calvinova domu. Pozornost se výjimečně, ale zaslouženě upírá na chlapcovy rodiče. Ti nahlas uvažují o nepříjemné situaci tak přirozeně a skutečně, že pomyslná hranice mezi sociální zkušeností a komiksovou realitou na okamžik zcela mizí. Wattersonovy postavy nedokážou být vzdálené ani cizí, nabízejí široké pole identifikace, i když se vyznačují zcela rozdílnými charaktery. Svůj podíl na úspěchu Calvina a Hobbese v Česku má rovněž překladatel Richard Podaný, který brilantně převedl americký slang do českého jazyka. Při pohledu na Calvina tak čtenář skutečně vidí složitou a neodolatelnou osobnost, ale zároveň i obyčejného šestiletého kluka, který žije fantazií.

Calvin s Hobbesem ujíždějí

Všechny knihy Calvina a Hobbese se drží poměrně pevné a jednoduché formy. Změna přichází až s hravými Calvinovými představami, kdy se díky chlapcově fantazii mění jeho okolí a s ním i celý komiks.

Dílo Billa Wattersona se řadí mezi denní stripy vytvářené jediným umělcem, svou neochvějnou kvalitou proto vzbuzuje až podezření. Na rozdíl od Garfielda a Peanuts se však Calvin a Hobbes nestali celoživotním údělem nadaného autora. Po desetiletí slávy se Watterson rozhodl ukončit éru geniálního dua a zabránil tak rozlmělnění skvělého humoru, který je pro tento komiks příznačný. 

O tvůrci

Bill Watterson

William B. Watterson se narodil roku 1958 ve Washingtonu. První komiks nakreslil již v osmi letech a pokračoval tvorbou stripů do školních novin. Během studia se seznámil se sérií Peanuts od Charlese M. Schultze, která ho silně ovlivnila. Watterson se proslavil až díky příběhům Calvina a Hobbese. První strip vyšel v novinách roku 1985, i přes obrovskou popularitu dobrodružství malého chlapce a jeho tygra, Watterson sérii ukončil v roce 1995. Ukončení vydávání odůvodnil tím, že Calvinu a Hobbesovi dal vše, co bylo v jeho silách.

Jeden z článků o Billu Wattersonovi, k němuž je připojena autorova fotografie z roku 1986


Video