Při úterním incidentu spolu stáli na střeše jednoho z přístřešků muž a žena, kteří varovali policii, aby se nepřibližovala. Když se policisté přiblížili, žena si pořezala zápěstí. Policie obušky zasáhla proti muži a oba protestující sundala ze střechy. Stav ženy není znám.
Místní prefektura předpokládá, že vyklízení a evakuace kolonie bude trvat týdny. „Tato operace bude pokračovat v následujících dnech, v klidu a způsobně a každému bude poskytnuto místo, jak se vláda zavázala,“ řekl dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Francouzi začali bourat Džungli v Calais, běženci metali kamení |
Zpravodajka BBC informovala, že během noci na úterý se skupinky migrantů pokoušely blokovat dopravu a později naskakovaly na projíždějící nákladní automobily směřující do přístavu a posléze do Velké Británie.
Podle francouzských médií se někteří migranti vyzbrojili kovovými tyčemi. Policii se však vzpurné žadatele o azyl podařilo s použitím slzného plynu zatlačit zpět do tábora, píše le Parisien.
V rukách policie skončili během pondělních nepokojů čtyři lidé včetně britských aktivistů z organizace No Borders. Členové amatérské divadelní skupiny Good Chance, kteří dosud pomáhali ve zdejším uprchlickém táboře, tvrdí, že policie všem dobrovolníků bránila ve vstupu do tábora.
Online reportáž |
Odpor uprchlíků
V neoficiální části tábora přezdívané Džungle postupem měsíců vyrostlo malé soběstačné město. Nechybí zde kostel, knihovna, obchody i školy (více zde). Úřady uprchlíky ubezpečují, že během vyklízení tábora nebude zničena žádná z těchto staveb.
Podle francouzských úřadů by se z tábora mělo vystěhovat asi tisíc běženců, kteří najdou nový domov v oficiálním táboře severně od Džungle, kam úřady před časem nechaly umístit stavební buňky s elektřinou a vytápěním.
Ochránci lidských práv však tvrdí, že v táboře žije výrazně více migrantů.
Někteří běženci přesun už v lednu odmítli. „Rozhodli jsme se zůstat tam, kde jsme a budeme mírumilovně bránit vládní plány na zničení našich domovů,“ uvedli tehdy ve společném prohlášení (více čtěte zde). Úřady likvidaci jižní části tábora považují za „humanitární operaci“.