Roman Čabrada popsal soudu celý útěk.

Roman Čabrada popsal soudu celý útěk. | foto: Daniel Beran, MF DNES

Čabrada svědčil proti dozorci, kterému utekl

  • 1
Vězeňský dozorce, kterému utekli Roman Čabrada a Rostislav Roztočil, stanul před soudem. Tomáš Kulišan měl loni 8. listopadu dopoledne službu v dílnách, odkud dvojice trestanců zmizela. Třicetiletému muži, který letos na vlastní žádost odevzdal uniformu, hrozí až dva roky vězení.

Podle státního zástupce obžalovaný prověřil počet vězňů na pracovišti uvnitř káznice před půl desátou dopoledne. Pak až do čtvrt na dvě odpoledne neměl o všech přehled.

"Přesto ve tři čtvrtě na dvanáct při pravidelném hlášení početního stavu inspektorovi strážní služby nahlásil, že nikdo z vězňů nechybí," uvedl žalobce.

To už se ale Roman Čabrada a Rostislav Roztočil, oba zařazeni k výkonu trestů do věznice se zvýšenou ostrahou, ukryli do připravené bedny a po naložení bedny na kamion pět minut po půl jedenácté dopoledne věznici opustili.

Souzený muž tak podle obžaloby nezabránil útěku vězňů a znemožnil vězeňské službě i policii včas udělat opatření k vypátrání a dopadení uprchlíků.

Dozorce: Nemohli jsme dost kontrolovat
Bývalý dozorce před soudem tvrdí, že za útěk trestanců není odpovědný.

"Musel jsem vězně neustále přivádět a odvádět na pracoviště. Při tom nemáte šanci vězně každou půlhodinu kontrolovat. Samotné sčítání trvá čtvrt hodiny. Nikdy předtím mi nikdo nic nevytýkal," hájil se před soudem Kulišan.

Budova bývalé knihárny, kde Roztočil s Čabradou pracovali pro soukromou firmu, je uvnitř areálu borské věznice. Vyráběli tam trhačky a podobné zboží. Právě u lepení trhaček a obálek byl Čabrada šéfem. Dokonce měl u sebe klíče od kanceláří, výtahů a skladů.

"Klíče měli civilní zaměstnanci a brigadýři z řad vězňů. Já je ale neměl. Navíc jsme nemohli kontrolovat ani uzavřené palety," tvrdí souzený dozorce Kulišan.

Jak Čabrada s Roztočilem dokázali utéct?
Čabrada u soudu popisoval, jak měl vše připravené. "Bednu jsem tam měl minimálně pět měsíců. Věděl jsem i dva měsíce dopředu, kdy se kam co bude expedovat. Za víc než rok, co jsem v knihárně dělal, jsem věděl, co a jak chodí. V ten den nebylo zapotřebí dozorce nějak zaměstnávat, oni sami toho měli dost," uvedl. Podle něj pořád museli někoho přivádět nebo odvádět.

"Stejně jako jindy byla ten den před desátou hodinou sčítací prověrka. Věděl jsem, že další sčítání bude až po obědě, když se ze zaměstnání odcházelo. Když bylo po sčítání a přijel kamion, šel jsem do přízemí za člověkem, který přes palety se zbožím dával kovové stahovací pásky. Řekl jsem mu, že některé bedny ještě nejsou zavřené. S Roztočilem jsme to oběhli zadem, skočili do bedny a zavřeli nad sebou víko. Pak nás zapáskovali. Nikdo nemohl tušit, že jsme tam schovaní. S dalšími paletami nás naložili na kamion a vyvezli ven," popsal před soudem útěk Čabrada.

Oba uprchlíci se pak nechali odvézt do jižních Čech, kde přešli do Rakouska. Ve Vídni se jejich cesty rozdělily. Roztočil zamířil za sestrou do německého Stuttgartu, kde se po pěti dnech sám přihlásil policii. - více zde

Čabradu dopadla policie ve francouzském Nice v polovině loňského prosince. - více zde

,

Video