Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byznys za miliardu. Dokážeme ale lékárničku správně používat?

  • 246
Od Nového roku musí každý řidič doplnit obsah své lékárničky, nebo si koupit úplně novou. Změna vyhlášky tak sice zařídila prodejcům lékárniček miliardový byznys, záchranáři ale pochybují, že laik bude umět všechny nové věci použít.

V Česku je registrováno skoro pět milionů osobních vozů. Jestliže si každý majitel pořídí novou lékárničku za průměrnou cenu 200 korun, jde o byznys za jednu miliardu. Dále u nás jezdí ještě dva a půl milionu ostatních vozidel, dodávek, nákladních aut, autobusů či motocyklů - a to je další nejméně půlmiliarda korun, přičemž lékárničky třeba do autobusů pro více lidí jsou výrazně dražší.

Ministerstvo dopravy rozšíření výbavy o resuscitační masku, izotermickou fólii či pořádné nůžky obhajuje tím, že si to vynutila odborná veřejnost, nespokojená se zastaralou verzí lékárniček.

Masky vyhrály, fólie prohrály

Jenže někteří záchranáři, kteří k nehodám jezdí, pochybují o užitečnosti změny. "Nemám důkazy, ale obávám se, že v tom spíše budou lobbistické zájmy. Cítím to tak," míní šéf středočeské záchranky Martin Houdek. "Upřímně řečeno nevím, zda je laik schopen a ochoten použít třeba resuscitační masku."

nová lékárnička

Motoristé nově musí mít od 1. ledna 2011 v autolékárničce k dispozici resuscitační masku s výdechovou chlopní, izotermickou fólii, nůžky se sklonem a leták s radami, jak zvládnout dopravní nehodu.

Naopak oproti původní verzi lékárniček už není nutná resuscitační rouška, sterilní obvazy a zavírací špendlík.

Komponenty, jako jsou obvazy, obinadlo, náplasti a rouška, mají pevně stanovené parametry vyhovující zdravotnickým normám.

Nejspornější na novém povinném vybavení autolékárniček je podle lékařů resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem. "Nemusela být takto přesně určena. Každý si mohl vybrat, zda raději dražší masku, nebo lacinější fólii. Možná zalobboval výrobce masek, zatímco výrobci fólií utřeli," říká vedoucí lékař pražské záchranky Ondřej Franěk.

Naopak, co lékaři z povinných novinek nejvíce chválí, je leták s radami, jak v případě nehody postupovat. "Docela často se nám stane, že přijedeme k nehodě, všichni stojí kolem zraněného, který leží na zemi - a nadávají, proč nám to trvalo tak dlouho, místo aby pomohli," popisuje zkušenosti šéf středočeské záchranky Martin Houdek.

"Proto je takový návod skoro důležitější než některé věci z lékárničky. Už jen proto, že dává lidem jistotu. Jsou tu jednoduché a stručné pokyny," souhlasí Marek Slabý z jihočeské záchranky.

Nůžky nestříhají, fáče nesají

Záchranáři navíc upozorňují, že víc než nová výbava lékárničky je možná důležitější její výrobce. Trh je totiž zaplaven lacinými "krabičkami" velmi pochybné kvality dovezenými z asijských zemí. Nůžky nestříhají, škrtidlo se trhá a fáče moc nesají. Proto jsou nově třeba nůžky detailně popsány: musí být kvalitní, dlouhé čtrnáct centimetrů, v antikorozní úpravě a se zaoblenými hroty. Prosadili je až lékaři, ministerstvo dopravy původně navrhovalo dokonce dražší, speciální zahnuté nůžky.

Podle odhadů výrobců si nové autolékárničky pořídila dosud jen třetina motoristů. Proto jsou zatím všude k dostání, na pumpách i v supermarketech. Typický nápor kupujících a proměnu v nedostatkové zboží někteří producenti očekávají na konci roku, až je lidé začnou na poslední chvíli shánět.

Nové autolékárničky stojí podle kvality od 200 do 400 korun. Podle výrobce autodoplňků a autopříslušenství, firmy D. A. S. Polička, může velká poptávka koncem roku jejich cenu vyhnat na 800 až 1 000 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video