Bývalý vyšetřovatel Rostislav Kotrč (vpravo) s obhájcem (6. října 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Svědkyni nikdo programově neopíjel, tvrdí bývalý policista v kauze ŘSD

  • 5
Městský soud v Praze vyslechl ve čtvrtek bývalého nadřízeného vyšetřovatele Rostislava Kotrče, který je obžalovaný z vyzrazení utajené svědkyně v kauze ŘSD. Prozrazení její identity advokátům umožnilo zabránit trestnímu stíhání svých klientů, a kauza proto nebyla dořešena.

Svědkyně ve spisu vystupovala pod falešným jménem Markéta Syrová a její výpověď byla pro vyšetřovatele klíčová. Všechno se ale sesypalo ve chvíli, kdy se ve spisu objevil záznam o tom, že ženu policisté k výpovědi donutili pohrůžkami a také tím, že ji opili. Není ale jasné, kdo a z jakého důvodu záznam do spisu vložil.

Podle Kotrčova tehdejšího nadřízeného Leopolda Černého ale záznam nebyl pravdivý. „Možná dostala štamprli na uklidněnou, rozhodně ji programově neopíjeli, nebyl tam nátlak,“ řekl ve čtvrtek u soudu, kde vypovídal jako svědek.

Zmíněným úředním záznamem padl hlavní důvod pro obvinění několika lidí, bývalých manažerů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kteří byli podezřelí z tunelování ve výši několika stovek milionů. Advokáti trestní stíhání svých klientů napadli jako nedostatečně odůvodněné a vrchní státní zastupitelství jim muselo dát za pravdu, když svědectví klíčové svědkyně bylo zpochybněno jako vynucené.

Svědkyně byla ve spisu pod skutečným i falešným jménem

Chyb, kterých se Kotrč a jeho tým dopustili při vyšetřování v souvislosti se svědkyní Syrovou, bylo ale více. Především prý vyšetřovatel sdělil obhájcům její skutečnou identitu, což ale popřel. Kotrč uvedl, že ji znali ještě předtím, než případ přebral on.

V tom mu dal částečně za pravdu Černý. Advokáti i média mohli prý snadno odvodit identitu utajené svědkyně z toho, jak specifické měla informace. Navíc se ve spisu, do kterého měli advokáti přístup, objevila zmínka, že jí policisté vrátili náušnice, které dostala darem od jednoho z obviněných, Jiřího Neužila, a které zajistili jako možný úplatek. Ze jména obviněného se dalo snadno vydedukovat, o jakou ženu jde.

Soudkyně Hana Hrnčířová se pozastavila také nad tím, že utajená svědkyně byla vedena ve spise dvakrát - jednou pod falešným jménem, podruhé pod skutečným. Když vypovídala pod svým jménem, jeden z obhájců jí dokonce položil otázku, zda ona je ta Syrová.

V případu, který protikorupční policie začala řešit ještě před příchodem Kotrče, panoval od začátku nepořádek (více čtěte zde). Kotrč byl v odboru nováčkem, i když měl zkušenosti s hospodářskou kriminalitou z jiného útvaru. Případ dostal na starost krátce po příchodu do útvaru, protože dosavadního hlavního vyšetřovatele v té době odvolala pro pochybení dozorující státní zástupkyně.

Kotrč během vyšetřování svého nadřízeného požádal, aby byl z případu odvolán. Stěžoval si opakovaně na nedostatek podkladů pro to, aby mohl obvinit konkrétní lidi, a měl také jiný názor než jeho nadřízení na to, čeho se obvinění dopustili. Chtěl je stíhat jen za zneužití informace v obchodním styku. „Kotrč si stěžoval, všichni si stěžovali,“ řekl k tomu Černý a dodal, že kvůli podstavu neměl jiného člověka, kterým by Kotrče mohl nahradit. „Byl jsem v zoufalé situaci,“ vylíčil personální poměry ve svém odboru.

Kotrčovi za odhalení identity utajené svědkyně obhájcům hrozí až osm let vězení. A to přesto, že v době, kdy měl jméno prozradit, už bylo známé a zveřejněné v tisku. Soudkyně hodlá vyslechnout ještě další bývalé Kotrčovy kolegy. Kotrč ani Černý už u policie nepracují, skončili právě kvůli kauze ŘSD.

Doplňující informace kpt. Mgr. Rostislava Kotrče (doplněno 3. listopadu 2018):

Moje trestní řízení včetně soudního řízení trvalo od r. 2013 do 2018. V rámci tohoto řízení bylo prokázáno, že jsem žádnou utajovanou informaci nevyzradil a nedopustil jsem se žádného trestného činu. Státní zástupce se opakovaně odvolával, přesto rozsudek o mé nevině potvrdil 3 x Městský soud v Praze, 2 x Vrchní soud v Praze a 1 x Nejvyšší soud v Brně. Po snaze státního zástupce, který se neustále odvolával a snažil rozsudek změnit, byla věc předána k posouzení Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Z rozhodnutí NBU však řízení v této věci bylo zastaveno. Celé mé trestné jednání mělo být učiněno tím, že jsem s kolegou sepsal úřední záznam o zjištěných pochybeních policistů, kteří trestní stíhání zahajovali a pracovali na něm od počátku a vyzradili identitu utajované svědkyně. Tento úřední záznam jsem po sepsání založil v souladu s trestním řádem do spisového materiálu.

V průběhu důkazního řízení před soudem bylo jasně zjištěno a zdokumentováno, že v kauze ŘSD jsem neměl přístup k utajovaným informacím a identita utajované svědkyně byla naopak vyzrazena bývalými policisty. Na základě rozsudků a důkazů také Policie ČR přehodnotila mé propuštění ze služebního poměru a byl jsem již před několika měsíci přijat zpět do služebního poměru ve stejné hodnosti a na stejné pracoviště.

Rostislav Kotrč vinu odmítá:

7. října 2015


Video