Občanské hlídky podle Kubaczky mohou pomoci policistům a strážníkům s vykrytím jejich hlídek (ilustrační snímek).

Občanské hlídky podle Kubaczky mohou pomoci policistům a strážníkům s vykrytím jejich hlídek (ilustrační snímek). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bývalý strážník zakládá domobranu, donutilo ho k tomu přepadení dcery

  • 263
Bývalý strážník Petr Kubaczka zakládá v Chomutově občanské sdružení zaměřené na domobranu. Podnětem bylo napadení jeho dcery, která po něm skončila v nemocnici. Chomutovská policie jeho nápadem nadšená není, zakladatel domobrany však hledá pro občanské hlídky dobrovolníky.

"Je to průlom. Nikde jinde nic podobného nefunguje," říká Kubaczka, který profesi městského policisty vykonával devatenáct let. Dalšímu výkonu povolání mu zabránila vážná nemoc, kvůli rakovině mozku podstoupil tři operace a nyní je v invalidním důchodu.

Impulsem pro založení domobrany pro něj bylo přepadení a oloupení jeho dcery, která po útoku skončila v nemocnici. Muž tvrdí, že chce být veřejně prospěšný a odmítá spolupracovat s extremisty.

Vesty domobrany

Vesty pro občanské hlídky chomutovské domobrany

Občanské hlídky by podle Kubaczky měly nosit jako stejnokroj reflexní vestu s nápisem "STOP kriminalitě, rasismu a nepořádku", jinak budou chodit v civilu.

"Domobrana není nějakým nezřízeným hnutím radikálně smýšlejících osob, ale sdružením slušných občanů, kteří se chtějí podílet dobrovolnicky na obecně prospěšných aktivitách, jednou z nich jsou také občanské hlídky přispívající k bezpečnosti občanů v ulicích," vysvětluje Kubaczka.

Na ministerstvo vnitra proto podal žádost o zaregistrování občanského sdružení. Ministerstvo uvedlo, že schválení jeho žádosti nic nebrání.

Žádost schválíme, zní z ministerstva

"Vzhledem k tomu, že ve stanovách má občanské sdružení Domobrana i jiné cíle než občanské hlídky a nevidíme žádný rozpor se zákonem, občanské sdružení v nejbližších dnech zaregistrujeme," potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Bývalý městský policista je přesvědčený, že činnost hlídek by bylo možné vykonávat i bez založení sdružení. Doufá ale, že přes tuto platformu bude v budoucnu možné čerpat finanční prostředky z různých grantů či fondů.

"Nechceme se věnovat jenom domobraně, ale i organizovat různé volnočasové aktivity," tvrdí Kubaczka. Ve stanovách sdružení jako cíle uvádí i pomoc lidem při živelních pohromách.

Policie radost z domobrany nemá

Policie založením domobrany nadšená není. "Radost z toho příliš nemáme. Pan Kubaczka si neuvědomuje, jakému nebezpečí se může vystavit," reagoval zástupce ředitele chomutovské policie Zbyněk Dvořák.

Návrhy stejnokrojů pro občanské hlídky chomutovské domobrany

Podle něj se snadno může stát, že samy občanské hlídky překročí hranici zákona a spáchají trestný čin.

"Neuvědomují si, že zasahují proti kriminálníkům. Tito lidé nejsou na to vycvičení," argumentuje Dvořák.

Kubaczka uvedl, že stanovisku policie rozumí. "Měl jsem dilema, jestli domobranu založit, aby se členové hlídek nestali terčem násilníků a nechodili pak za mnou jejich rodiče," říká. Podle něj by čtyřčlenné hlídky měli proto v ulicích doprovázet psi, kterými by si hlídky "zjednaly respekt".

Domobrana hledá do hlídek lidi

Zakladatel domobrany se chystá o svém záměru jednat s vedením Chomutova. Přeje si, aby město odpustilo sdružení poplatky za psy, kteří budou hlídky doprovázet. Také by byl rád, kdyby členové domobrany mohli mít zadarmo MHD. To proto, aby se mohli snáze při kontrole bezpečnosti pohybovat po městě.

Primátor Chomutova Jan Mareš uvedl, že s Kubaczkou již jednal. Vzniku domobrany se nebrání, ale podle něj nemá žádnou oporu v legislativě a nese příliš mnoho rizik pro dobrovolníky i organizátory.

"Pokud bude fungovat jako hlídky, které budou monitorovat veřejný pořádek a v případě potřeby volat městskou nebo republikovou policii, pak rozšíří řady těch, kterým již nyní říkáme 'oči strážníků'," prohlásil Mareš. Tak označil civilní hlídky z řad dlouhodobě nezaměstnaných, které městské policii pomáhají.

Kubaczka tvrdí, že nábor do občanských hlídek ještě neprováděl. Proto ještě nemá jasno, kdy se jejich činnost rozjede. "Záleží na úspěšnosti náboru," dodal bývalý strážník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video