Soud řeší, zda podnikatel okradl bývalého zaměstnavatele o jeho know-how (ilustrační snímek).

Soud řeší, zda podnikatel okradl bývalého zaměstnavatele o jeho know-how (ilustrační snímek). | foto: Petr Topič, MAFRA

Bývalý pracovník potrápil firmu vlastní konkurencí, teď se zpovídá soudu

  • 16
Vlastimil Hanáček z Uherského Hradiště si založil firmu na výrobu kabin pro vysokozdvižné vozíky, ale skončil kvůli tomu před soudem. Podle žalobce totiž poškodil svého bývalého zaměstnavatele, jenž vyrábí totéž. Obžaloba tvrdí, že Hanáček zneužil firemní know-how, technickou dokumentaci i databázi zákazníků.

Případ čtyřiatřicetiletého podnikatele začal projednávat soud ve Zlíně. Hanáček si po odchodu od předchozího zaměstnavatele založil firmu C.E.Cabines a začal vyrábět stejné výrobky - tedy kabiny pro vysokozdvižné vozíky - a nabízet je za nižší ceny. Podle státního zástupce Lea Foltýna někdejšímu chlebodárci způsobil celkovou škodu v hodnotě přes 7 milionů korun.

Hanáček čelí obžalobě z nekalé soutěže, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací a z porušování autorského práva, za což mu hrozí až pět let vězení. Vinu odmítá.

Chtěl jsem zůstat v oboru, ale nic jsem nevzal, tvrdí podnikatel

Ze zaměstnance se obžalovaný změnil na podnikatele začátkem roku 2007, kdy původní společnosti po vzájemných neshodách opustil. Při založení konkurenční firmy však podle státního zástupce Foltýna disponoval technickou dokumentací, databází zákazníků i ceníkem předchozího zaměstnavatele. "Vědomě si to okopíroval a chtěl využít pro své podnikání," uvedl státní zástupce.

Hanáček u soudu řekl, že se cítí nevinný. "Chtěl jsem zůstat v oboru. Žádné podklady jsem si ale od bývalého zaměstnavatele neodnesl," uvedl obžalovaný s tím, že do firmy donesl výkresy Miloš Albrecht, jeden z pracovníků, jenž přešel později do jeho nové společnosti C.E.Cabines.

Albrecht jeho tvrzení odmítl s tím, že výkresy mohl okopírovat jen Hanáček. V C.E.Cabines se podle něho vše zaměřovalo znovu. "Možná jsem někdy do starých dokumentů jen nahlédl," přiznal Albrecht. Dodal, že obě firmy, původní i C.E.Cabines, pracovaly pro stejné zákazníky.

Poškozená firma musela propustit polovinu zaměstnanců

Podle majitele poškozené společnosti Hanáček odnesl dokumentaci ke zhruba 500 kabinám. "Mí zákazníci mi řekli, že ji využívá. Neobjednávali si tak náhradní díly na námi vyrobené kabiny od nás, ale od něj," popsal poškozený.

Doplnil, že kvůli 'nekalé konkurenci' firmě v letech 2008 a 2009 výrazně klesly tržby a musela propustit polovinu zaměstnanců. "Poté, co to policie začala šetřit, odrazili jsme se k významnému růstu," vypověděl majitel poškozené společnosti. Naproti tomu C.E.Cabines skončila v konkurzu.

,

Video