Nenechám to jen tak. Ministerstvo mohlo proti poplatkům zakročit už na přelomu let 2008 2009, říká Ježek.

Nenechám to jen tak. Ministerstvo mohlo proti poplatkům zakročit už na přelomu let 2008 2009, říká Ježek. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bývalý poslanec chce stíhat ministry kvůli proplácení poplatků

  • 31
Ministři vnitra Martin Pecina a Ivan Langer podle Josefa Ježka z Liberce pracovali špatně, když řešili kauzu krajských úřadů, které za pacienty proplácely regulační poplatky ve zdravotnictví. Proto na oba politiky podal trestní oznámení.

Kraje za poplatky utratily kolem šesti set milionů korun. Podle Ježka proto, že ministerstvo nezakročilo dost rychle a tvrdě.

Dokumenty přinesl Ježek přímo liberecké pobočce krajského státního zastupitelství. "Zneužití pravomoci úřední osoby," uvádí paragraf, jejž mohli ministři porušit. Langer i Pecina odmítají, že by chybovali. Případ bude liberecká pobočka krajského zastupitelství teprve řešit.

Bývalý poslanec Ježek viní ministerstvo ohledně proplácení poplatků z nečinnosti. Kraje začaly hradit poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách v roce 2009.

Řada odborníků to přitom od začátku označovala za sporné. A toho si mělo podle Ježka ministerstvo vnitra všimnout podstatně dříve a začít jednat.

"Právě ministerstvo vnitra mohlo proti poplatkům zakročit již na přelomu let 2008 a 2009. Mohlo pozastavit usnesení krajských úřadů o proplácení poplatků už v době, kdy mělo podezření, že jsou v rozporu se zákonem," vysvětluje Ježek.

Většina krajů už poplatky neproplácí

Bývalý ministr Langer říká, že v kauze poplatky chyboval jeho nástupce Pecina. Pecina naopak popsal, jak se až po jeho nástupu celý proces rozběhl a urychlil. "Naprosto odmítám jakákoli nařčení z nečinnosti v této věci, nebo že bych cokoli zanedbal či zdržoval. Nyní čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu v této záležitosti, navíc většina krajů už od placení poplatků ustupuje," reagoval na trestní oznámení Martin Pecina.

"Veškerá odpovědnost v této věci spadá podle mého hlubokého přesvědčení právě na pana ministra Pecinu," oponuje Ivan Langer. Zdůraznil, že při výměně ve vedení ministerstva dostal Pecina i téměř hotovou analýzu o tom, jak kraje postupují protiprávně.

"V květnu 2009 mohl na základě analýzy ministr Pecina udělat to, co mu zákon ukládá, ale on to neudělal. Ministerstvo proti právnímu postupu krajů nikterak nezasáhlo," vysvětluje Langer.

Za jeho vlády prý k chybám nedošlo a úřad postupoval profesionálně. "Dnes se dá říci, že všichni po krajských volbách v roce 2008 - ve vládě i na krajích se do této záležitosti nechtěli plést, protože měli strach, že na to politicky doplatí," myslí si Ježek.

Bývalý poslanec považuje poplatky a jejich proplácení za diskriminaci. "Což potvrdila i Evropská komise, která řekla, že není možné, aby se některým pacientům v některých zdravotnických zařízeních poplatky proplácely a jiným ne," vysvětluje Ježek a poukazuje i na to, jak politické vlády krajů po svém zvolení v roce 2008 postavily svůj předvolební slib nad zákony.

Ježek podal trestní oznámení se stejným odůvodněním jako v případě ministrů i na středočeského hejtmana Davida Ratha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video