Sociální demokrat Milan Štěch se stal novým předsedou horní komory parlamentu díky převaze ČSSD v Senátu.

Sociální demokrat Milan Štěch se stal novým předsedou horní komory parlamentu díky převaze ČSSD v Senátu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Bývalý odborář Štěch je druhým mužem ve státě, vede oranžový Senát

  • 646
Milan Štěch, bývalý šéf odborů, se stal druhým nejvyšším ústavním činitelem v zemi. Sociální demokrat Štěch ve funkci předsedy Senátu vystřídal Přemysla Sobotku z ODS. V tajné volbě dostal 69 hlasů. O zvolení bývalého odborového předáka nebylo pochyb, po podzimních volbách do Senátu mají totiž sociální demokraté v Senátu 41 z 81 křesel.

"Milan Štěch má důvěru občanů," zdůvodnil právě jeho nominaci svého stranického kolegy šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha. To už za sebou senátoři měli slib a vzápětí po volbě předsedy se rozsadili podle nového zasedacího pořádku.

Štěch po svém zvolení pozval senátory na přípitek a zmínil, že Senát čeká například posuzování reforem, které chystá vláda. "Bohužel se zatím názor vlády a opozice nesblížil. Bude-li zájem, jsem ochoten k tomu přispět," řekl Štěch a dodal, že s vyjednáváním má zkušenosti díky svému předchozímu působení v odborech.

Sedmapadesátiletý Štěch, bývalý člen KSČ, byl do Senátu zvolen už v roce 1996 ve volebním obvodu Pelhřimov a zatím byl místopředsedou horní komory parlamentu. Nyní si funkci "prohodí" s Přemyslem Sobotkou z ODS, který se má podle stranických dohod v Senátu stát prvním místopředsedou.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS)."Už odpoledne bude vyklizená kancelář předsedy a když mě opravdu zvolí, tak snad se pro mě také nějaká jiná kancelář najde," řekl Sobotka a jako náruživý kuřák vtipkoval, že v Senátu snad "napříč spektrem" vznikne dohoda, že se v něm dál smí kouřit.

Jeho sestup v politické hierarchii nemusí trvat dlouho, v ODS je považován za vhodného kandidáta na příštího prezidenta, který se bude volit v roce 2013 - zatím není jasné, zda v parlamentu, či v přímé volbě všemi občany.

V Senátu zůstane pět místopředsedů, funkce se neškrtla

Nové vedení Senátu bude šestičlenné, kromě Štěcha bude mít horní komora pět místopředsedů. Dvě místopředsednické pozice obsadili sociální demokraté Zdeněk Škromach a Alena Gajdůšková, další občanská demokratka Alena Palečková a lidovec Petr Pithart.

Všichni byli zvoleni v prvním kole - Sobotka v tajné volbě dostal 72, Palečková 71, Gajdůšková 67, Škromach 58 a Pithart 53 hlasů.

SPOKOJENOST S VOLBAMI

Více než polovina lidí je spokojena s vítězstvím ČSSD v říjnových senátních volbách. Dvě pětiny si myslí, že to vývoji v Česku prospěje. Třetina dotázaných spokojena není, výsledek podle nich vývoji v zemi neprospěje. Podle čtrnácti lidí ze sta nebude mít výsledek voleb do Senátu na vývoj v Česku žádný vliv.

Zdroj: STEM

Volby, v nichž voliči vybrali sedmadvacet nových senátorů a přemalovali horní komoru parlamentu "na oranžovo" byly před měsícem, a tak Senát ještě ve starém složení, tedy s převahou pravicových stran, schválil jak posílení vojenské mise v Afghánistánu, tak úsporný balík vlády Petra Nečase se sociálními škrty, omezením státní podpory stavebního spoření či vyššími daněmi pro příští rok.

Kvůli tomu bude Ústavní soud řešit stížnosti nově zvolených senátorů za sdružení Severočeši.cz i sociálních demokratů. Severočeši tvrdí, že byla krácena jejich práva, když nemohli o klíčových záměrech vlády hlasovat, ačkoli už byli řádně do Senátu zvoleni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video