Podnikatel František Savov

Podnikatel František Savov | foto: ČTK

Policie má v kauze Savov nový trumf: začal mluvit jeho údajný „bílý kůň“

  • 53
Obviněnému miliardáři Františku Savovovi, který se už rok a půl zdržuje v Londýně, může přitížit klíčový svědek Luboš Lendel. MF DNES zjistila, že bývalý jednatel společnosti Astra AT, kterou Savov podle policie využíval ke krácení daní, s detektivy protikorupční policie už několik měsíců spolupracuje. Doufá totiž v mírnější trest.

Může to být největší trumf vyšetřovatelů, kteří rozkrývají pozadí stamilionových daňových úniků z firem kolem miliardáře, o jehož vydání do ČR právě v těchto dnech rozhoduje londýnský soud. Společnost Astra AT totiž byla podle policie jedním z článků řetězce firem, s jehož pomocí skupina lidí řízených Savovem krátila daně.

Firmy, většinou prázdné schránky bez zaměstnanců, předkládaly finančnímu úřadu v Praze 5 fiktivní faktury a žádaly vrácení DPH. Když úřad „vratky“ vyplatil, prošly peníze spletitým řetězcem bankovních kont, až skončily u spořitelního družstva Artesa, které dle kriminalistů skrytě ovládá právě Savov.

Spolupracující obviněný

Redakce má k dipozici Lendelovu výpověď, v níž žádá státního zástupce o udělení statusu spolupracujícího obviněného. To znamená, že by za pomoc vyšetřovatelům mohl dostat mírnější trest.

František Savov

Savov je mimo jiné vlivným podnikatelem na mediálním trhu. Vlastní vydavatelství Mladá fronta (nemá nic společného s deníkem MF DNES) s tituly E15, Euro, Lidé a země a odbornými a dětskými periodiky. Jaké další firmy v Česku ovládá, není jisté. V tisku se v minulosti objevily informace, že jde například o lounské železniční strojírny Legios (přejmenované nedávno na Heavy Machinery Services), budějovický pivovar Samson (v červenci ho koupila americko-belgická skupina Anheuser-Busch) či reklamní agenturu Comunica.

Se spolupracujícími obviněnými policie už udělala nejednu dobrou zkušenost. V případu exhejtmana Davida Ratha jim pomohla přímo jedna z hybatelek korupce Ivana Salačová, později díky tomu dostala jen podmínku. Účetní Jaroslav Kubiska zase pomohl detektivům rozplést finanční toky, přes které podle státního zástupce vysával lobbista Ivo Rittig firmu Oleo Chemical. Také on usiluje o status spolupracujícího obviněného, a tím i o nižší trest.

Stejně jako Salačová a Kubiska zjevně uvažuje i Lendel. „Čeká mě zřejmě vysoký trest a chci napomoci vyšetřování,“ vysvětlil svou motivaci u výslechu. Protokol z něj se MF DNES podařilo získat.

Lendela spolu s dalšími devíti lidmi obvinili detektivové na podzim 2013. Sám Savov k nim přibyl po půl roce. Všichni jsou obviněni z krácení daně, Savov a pět dalších i z praní špinavých peněz.

Lendel byl podle policistů takzvaným bílým koněm, tedy člověkem nastrčeným do vedení společnosti, jehož úkolem bylo „pouze“ podepisovat šeky. Další členové skupiny na tyto šeky vybrali minimálně tři a půl milionu korun.

Sedmapadesátiletý Lendel, který pochází z Velkých Ripňan na Slovensku, ve firmě působil od září 2009 do března 2011. Ve vedení ho pak vystřídala další obviněná, Lenka Nováková. Astra AT přitom sehrála v podvodech zásadní roli. Podle vyšetřovatelů měl finanční úřad této firmě na neoprávněných vratkách DPH vyplatit přes 95 milionů korun. Pokaždé, jak uvedli vyšetřovatelé, „na pokyn Františka Savova a za součinnosti Bohuslava Maléře“.

Vydání do Česka

Případem Františka Savova se ve středu zabýval soud v Londýně. O žádosti České republiky však ani nyní nerozhodl a případem se opět bude zabývat v pondělí. Savov je v Česku stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov je podle svého mluvčího přesvědčen, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

Obhájci Savova zpochybňují postup České republiky při žádosti o vydání podnikatele. Jako svědek vystoupil u soudu také Savovův český obhájce Jiří Jarošek. Sám podnikatel líčení soudu sleduje zpoza skleněné přepážky. Jeho britští obhájci přinesli celkem šest krabic s podkladovými materiály.

Právníci například upozornili na nesrovnalosti v překladech českých dokumentů, například na rozdíl mezi obviněním a obžalobou. Připomněli také, že Savov byl až do nedávna stíhán jako uprchlý, ačkoliv čeští vyšetřovatelé místo jeho pobytu znali už v loňském roce. Základem jejich argumentace pak je, že věc je stále ve vyšetřovací fázi a jejich klient není obžalovaný.

Britský soudce také při dnešním jednání položil otázku, proč čeští vyšetřovatelé - pokud věc nemohou bez Savovova výslechu uzavřít - dotyčného nevyslechnou v britské metropoli či prostřednictvím telemostu. Podle obhajoby to však česká státní zástupkyně Iva Bicanová považuje za nepraktické vzhledem k velkému množství potřebných dokumentů.

Vzhledem k dění v soudní síni přitom není příliš pravděpodobné, že by rozhodnutí padlo ještě v tomto týdnu.

Věcí se příslušný londýnský soud zabýval už loni v listopadu, kdy ji odročil. Podnikatel ale nyní nesmí v noci opouštět bydliště, musí se dvakrát týdně hlásit na policejní stanici a nemůže vycestovat ze země.

Podle českých vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl.

Zdroj: ČTK

O hlavním aktérovi případu toho Lendel policistům zrovna moc neprozradil. „Nikdy jsem Savova neviděl,“ řekl Lendel MF DNES.

Aby byly důkazy

Jestli nakonec za svou ochotu mluvit dostane status spolupracujícího obviněného, rozhodne státní zástupce až při podání obžaloby. Už teď je však jisté, že jeho výpověď hodně přitíží dalším obviněným, Rostislavu Berkovi a Martinu Vedralovi. Lendel totiž naznačuje, že proti nim policii aktivně pomáhal shánět důkazy.

„Vím, že to byla obrovská trestná činnost, kterou vymyslel Berka s někým dalším. Chtěl jsem vyprovokovat komunikaci mezi Berkou a Vedralem, aby byly důkazy proti oběma,“ vypověděl Lendel, který je podle policejního záznamu invalidní důchodce.

Od Vedrala už vede přímé spojení k Savovovi. „Ze záznamu stanice Octavian 5 je zřejmé, že Vedral je v úzkém styku s osobami ze společnosti Garris Services či Garris Legal, a to konkrétně s Františkem Savovem. Toto je rovněž potvrzeno výpovědí svědkyně Lucie Suchanové,“ stojí v Savovově obvinění.

Savov je podle policistů tím, kdo skupinu „řídil a organizoval“. Mezi jeho nejbližší spolupracovníky patřili další dva z obviněných Richard Rolfes a již zmíněný advokát Bohuslav Maléř. Maléř policistům řekl, že pokyny k dosazování bílých koní do firem dostával osobně nebo e-mailem přímo od Savova.

„Většina dalších obviněných a svědků buď odmítla vypovídat, nebo Savova vůbec nezná,“ popsal MF DNES pod podmínkou anonymity jeden z právníků, který se výslechů v kauze účastní.

Pan Savov žádného Lendela nezná, říká zástupce podnikatele

Na středeční článek MF DNES odpoledne reagoval mediální zástupce Františka Savova Jan Hrubeš. „Načasování uveřejnění článku na den, kdy britský soud jedná o vydaní pana Františka Savova do České republiky, není náhodný. Jen potvrzuje naše přesvědčení, že se jedná o dlouhodobou a cílenou diskreditační kampaň titulů vlastněných vicepremiérem vlády ČR panem Andrejem Babišem proti panu Savovi,“ tvrdí Hrubeš.

„Pan František Savov nemá ponětí, kdo je zmiňovaný pan Lendel. V životě o něm neslyšel, nezná ho a ani s ním nikdy nebyl v jakémkoli kontaktu. To paradoxně dle informací v článku potvrzuje i pan Lendel. Přesto je absurdně celý text o tom, jak je to bílý kůň pana Františka Savova,“ dodal Savovův mediální zástupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video