První hejtman František Slavík vedl Zlínský kraj v letech 2000 až 2004.

První hejtman František Slavík vedl Zlínský kraj v letech 2000 až 2004. | foto: Jan Karásek, MAFRA

První zlínský hejtman Slavík opustil KDU-ČSL. Vadí mu, kam strana míří

  • 11
Lidovci přišli ve Zlínském kraji o známou osobnost. Stranickou knížku odevzdal první hejtman Zlínského kraje František Slavík. Nelíbí se mu, kam strana směřuje. Do zastupitelstva Starého Města, v němž nyní působí, by chtěl příště kandidovat jako nestraník.

V roce 2000 dovedl lidovce k úspěchu v premiérových krajských volbách a stal se historicky prvním zlínským hejtmanem. Před nedávnem v tichosti odevzdal stranickou knížku na sekretariátu KDU-ČSL.

Jednašedesátiletý František Slavík tak dal najevo, co si o směřování své domovské strany myslí. Na celostátní i krajské úrovni. "KDU ztrácí celostátní pozice a stává se z ní regionální strana. Bohužel," posteskl si Slavík. "Odchod jsem zvažoval delší dobu. Jsem v důchodovém věku, přenechám to mladším," dodal.

Slavík: Kvůli Čunkovi a Svobodovi jsme přišli o voliče

Výhrady má i k působení lidovců v krajské koalici, kde už druhé volební období kryjí záda ODS a ČSSD. Podle něj neměla KDU-ČSL do tohoto spojenectví vstupovat.

Mezi důvody svého odchodu uvedl ale ještě jednu věc: neztotožnil se s volbou Jiřího Čunka (v roce 2006) a Cyrila Svobody (v roce 2009) na post předsedy lidovců. "Vedlo to k tomu, že strana začala ztrácet voliče," myslí si Slavík.

Jeho odchodu ze strany lidovci, které oslovila MF DNES, litují. Shodují se, že Slavík je silná osobnost. Mají k němu ale i výhrady.

Byl příliš vlídný hejtman, míní Čunek

"Franta je kvalitní člověk," reagoval bývalý šéf strany a její kandidát na post hejtmana Jiří Čunek. "Jako hejtman byl ale příliš vlídný a nechával prostor těm, kterým neměl," neodpustil si připomínku.

Kritiku své osoby v době tříletého předsednictví lidovců odmítl. "Někteří členové strany mají raději poddajné lidi, na které se neútočí. Já jsem ale nepoddajný. Nikdy nepřistoupím na pražské způsoby vedení politiky," prohlásil Čunek, který působí také v předsednictvu KDU-ČSL na celostátní úrovni.

Se Slavíkem souhlasí snad jen v kritice pozice lidovců v krajské koalici. Podle Čunka dělají ODS a ČSSD jen "fíkový list".

"Je velká škoda, když nás opouštějí takoví lidé"

"Pokud nás opouštějí takoví lidé, je to velká škoda," poznamenal ke Slavíkově odchodu šéf krajské organizace lidovců ve Zlíně Petr Hradecký. "Všichni víme, že volební výsledky strany jsou velmi rozdílné v Čechách a na Moravě. To by se mělo změnit," podotkl Hradecký.

O Slavíkovi mluví pozitivně a váží si ho jako slušného člověka a silné osobnosti. "Jako hejtman ale doplatil na to, že byl první, takže se ne všechno vyvíjelo podle jeho představ," dodal Hradecký.

Slavík mezi důvody odchodu z KDU-ČSL nezmínil žádné regionální potíže v zastupitelstvu Starého Města, kde už přes dvacet let sedí. A to i přesto, že se čas od času dostane při jednání do sporu se starostou, lidovcem Josefem Bazalou. "To je součást naší práce. Jeho odchod místní lidovce mrzí," tvrdí Bazala.

Lidovci na Slavíkův odchod doplatí, míní politolog

Slavík nadále zůstává členem klubu zastupitelů KDU-ČSL. "A dovedu si představit, že bych v příštích komunálních volbách za lidovce kandidoval jako nestraník," naznačil. Bazala na to reagoval tak, že by nepředbíhal.

Podle politologa Karla Kouby, který pochází ze Zlína a učí na univerzitě v Hradci Králové, je Slavíkova kritika vedení lidovců oprávněná. Alespoň zčásti. "Jejich politika je na celostátní úrovni neviditelná," shrnul Kouba. Myslí si, že KDU-ČSL na Slavíkův odchod v regionu doplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video