Martin Foltýn (vlevo) a Roman Motičák u soudu v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Bývalý elitní policista stojí u soudu, s kumpány vydíral podnikatele

  • 7
Vydírání, loupež a nedovolené ozbrojování. Z těchto trestných činů se před soudem v Jihlavě zpovídá bývalý brněnský elitní policista Martin Foltýn. Se dvěma kumpány vydíral podnikatele z Jihlavska. V lese ho zbili a spoutali, pak mu na dům hodili granát a zapálili mu dveře.

Před jihlavským soudem ve čtvrtek stanula trojice obviněných - bývalý brněnský policista Martin Foltýn, Roman Motičák a Zdeněk Zapletal. Ti podle obžaloby od loňského srpna vydírali dvaapadesátiletého veterináře Miloše Kucharoviče z Velkého Beranova na Jihlavsku.

Organizátorem vydírání byl údajně osmatřicetiletý Motičák, který podnikateli dlužil přes milion korun. Kucharovič na něj již dříve kvůli dlužné částce podal trestní oznámení pro podvod. Muž pak skončil za mřížemi.

Vydíraný podnikatel Miloš Kucharovič u Okresního soudu v Jihlavě.

Podle Kucharoviče byla právě žaloba pro Motičáka důvodem ke mstě. "Místo aby mi peníze vrátil, vyhrožoval mi už předloni v říjnu, kdy jsem na něj žalobu podal, likvidací mé rodiny," prohlásil u soudu veterinář.

Čtyřiatřicetiletý expolicista Foltýn v tomto případě figuruje jako hlavní vykonavatel vydírání. Podobnou, i když menší úlohu hraje v kauze i třicetiletý Zdeněk Zapletal z jižní Moravy. Ten je jediným z trojice obviněných, který je stíhaný na svobodě.

Svázali ho v lese, na dům mu hodili granát

Série událostí se začala odvíjet loni v srpnu, kdy Miloše Kucharoviče vylákala na opuštěné místo nedaleko jeho domu neznámá žena. Chtěla, aby utratil jejího psa. Místo nemocného zvířete tam ale na muže čekali maskovaní vyděrači, kteří ho svázali a mučili.

"Zezadu mě strhli na zem, spoutali lepicí páskou a do očí mi stříkali slzný plyn. Přitom mi vyhrožovali rozleptáním kyselinou, pokud jim neřeknu, komu dlužím peníze. Vyhrožovali mi také, že mi zlikvidují syna a zapálí barák," popsal soudu přepadení Kucharovič.

Zdeněk Zapletal u Okresního soudu v Jihlavě.

Z mobilního telefonu, kterým jeden z jeho trýznitelů rusky hovořil, prý podnikatel poznal hlas Romana Motičáka. Poté, co vyděrači odjeli a jemu se podařilo vysvobodit z pout, zavolal policii a všechno nahlásil. Vydírání ale ani zdaleka neskončilo. 

Dva týdny po události probudil Kucharovičovy výbuch cvičného granátu, který někdo hodil na jejich balkon. Další granát, zavěšený v plechovce na domovních dveřích, a čtyři výhrůžné dopisy adresované jednotlivým členům rodiny zajistila policie.

Kriminalisté pak rodinu odvezli na utajené místo a dům podnikatele sledovali.  Přímo při činu se jim tak 18. září podařilo zadržet Martina Foltýna. Zásahovka ho zatkla poté, co polil vstupní dveře Kucharovičova domu hořlavinou a zapálil je. 

Foltýna následně obvinili z vydírání, loupeže a nedovoleného ozbrojování a vzali ho do vazby. Z účasti na žhářském útoku obvinili i expolicistova kumpána Zdeňka Zapletala.

Za žhářský útok se expolicista omluvil

Ani jeden z obžalovaných u soudu nevypovídal. Pouze Foltýn, který již dříve přiznal pouze účast na žhářském útoku, se Kucharovičovi veřejně omluvil. Ten omluvu přijal s tím, že sám Foltýna považuje za potenciální oběť Motičáka, který si ho údajně jako vymahače najal.

Soudce Zdeněk Chalupa po výslechu Kucharoviče a Foltýnova bratra Otakara, jehož auto mohlo být při jednom z útoku údajně použito, odročil jednání na 16. července.

Soud bude pokračovat výslechem dalších svědků, na nichž trvá obhajoba, výpovědí znalců například z oboru biologie a hasičských expertů, které si vyžádal Foltýnův obhájce Radek Ondruš.

Ten se snaží zpochybnit věrohodnost pachových stop, které jsou zatím jediným důkazem obžaloby v prvních dvou případech proti Foltýnovi. Žalobce Ivo Novák naopak označil obhajobu za účelovou.

Foltýn figuruje i v brněnském Delta týmu

Martin Foltýn dříve působil v policejním Delta týmu, což byla skupina policistů, která se podle inspekce vyznačovala bezdůvodnou agresivitou k cizincům a příslušníkům menšin.

Členové komanda také měli údajně blízko k myšlenkám neonacismu. Část z nich opustila řady policie v souvislosti se zákrokem na Vietnamce v Brně, který po zásahu zemřel.

Sám Foltýn se stal veřejně známým poté, co v africké Libérii v sebeobraně zabil dvojici banditů, kteří fingovali dopravní nehodu (více zde). Později na sebe upozornil znovu ve chvíli, kdy už u policie nepracoval. To bez použití násilí dopadl dvojici lupičů, kteří vykradli chatu jeho známé.

,

Video