Vladimír Hučín na projekci dokumentu Martina Vadase

Vladimír Hučín na projekci dokumentu Martina Vadase | foto: Archiv Vladimíra Hučína

Bývalý agent BIS Hučín zveřejnil adresu šéfa její olomoucké pobočky

  • 39
Bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín nedávno na svých stránkách zveřejnil adresu ředitele olomoucké expozitury BIS Jana Prince. Informace se krátce nato objevila i na stránkách militantního neonacistického sdružení Národní odpor.

Hučín tak nepřímo reagoval na článek iDNES.cz Předali jsme policii užitečné informace, promluvila BIS v kauze Vítkov 

"Samotná příslušnost ke zpravodajské službě není utajovaná. Přesto jde o velmi hrubý zásah do soukromí," reagoval pro iDNES.cz mluvčí BIS Jan Šubert. "O bezpečí svých lidí se služba umí postarat a už jsme podnikli některé kroky," odpověděl na otázku, zda zveřejněná informace nemůže Prince ohrozit. 

Kromě Princovy adresy Hučín také uvedl, že olomoucká expozitura BIS sídlí v neoznačené budově v Babíčkově ulici.

Informace, že osoba pracuje u BIS, není ze zákona nijak tajná, na rozdíl od civilní rozvědky (ÚZSI - Úřad pro zahraniční styky a informace), kde jména pracovníků podléhají utajení. "Zveřejnění přesné adresy konkrétní osoby může být přinejmenším velmi problematické," řekl iDNES.cz právník Jan Lžičař. Podle něj mohl Hučín porušit například zákon o mlčenlivosti vztahující se na informace, které získal jako pracovník BIS a zřejmě i neoprávněně nakládal s osobními údaji.

Hučín řadu let pracoval u tajné služby, kde měl na starosti levicový extremismus. V roce 2001 ale musel od tajné služby odejít a byl obžalován, že v 90. letech sám levicový extremismus podněcoval, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soud ho ale osvobodil. Hučín byl přitom před rokem 1989 jedním z radikálních bojovníků proti komunismu.

Právě Princ byl u BIS Hučínovým nadřízeným. Hučín mu při svém odchodu v roce 2001 odmítl předat seznam svých agentů.

kauza hučín

Někdejší agent BIS Vladimír Hučín před lety čelil obvinění a obžalobě kvůli několika trestným činům. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v civilní kontrarozvědce, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej ale osvobodily. I tak strávil rok za mřížemi, z toho prý asi tři měsíce na psychiatrii. - více o osvobození Vladimíra Hučína čtěte zde.


Video