Jana Juřenčáková přijela na konferenci o Palachovi jako předsedkyně senátní komise pro krajany, přitom byla členkou KSČ.

Jana Juřenčáková přijela na konferenci o Palachovi jako předsedkyně senátní komise pro krajany, přitom byla členkou KSČ. | foto: Archiv, Profimedia.cz

Bývalou komunistku „vypískali“ exulanti

  • 647
Představte si, že jste exulant, který odešel z Československa kvůli pronásledování komunistickým režimem. Sedmnáct let po revoluci pak pořádáte konferenci k odkazu Jana Palacha a Jana Zajíce. Pozvete i zástupce Senátu – a v čele delegace přijede bývalá komunistka.

Zní to jako nepovedená anekdota, ale stalo se to počátkem června ve Švýcarsku.

Jana Juřenčáková, předsedkyně senátní komise pro krajany, vstoupila v 80. letech do komunistické strany. Švýcarští exulanti to zjistili a dali jí na třídenní konferenci znát svoji nevoli.

"Lidé byli velmi pobouřeni tím, kdo to ke krajanům přijíždí. Navíc účastníci sympozia získali silný pocit, že ani pořádně neví, kdo ti upálení chlapci byli," popisuje situaci z počátku června, která vzbudila v krajanských spolcích velký rozruch, lékař a exulant Jaroslav Olšanský.

Konference se konala deset let poté, co Václav Havel odhalil ve Švýcarsku Palachovu sochu. Čestnými hosty byly i rodiny obou upálených studentů. Juřenčáková měla přednést referát.

Podle Františka Chládka z krajanského spolku ji však pořadatelé požádali, "aby raději nemluvila, než aby říkala voloviny". "Řekla, že se referátu vzdá, protože mnoho lidí o odkazu mluvilo před ní a neměla by už co říct," popisuje další účastník konference Charles Wiener.

Švýcarská ostuda se donesla až k uším předsedy Senátu Přemysla Sobotky a ministra zahraničí. Krajané jim napsali dopis s prosbou, aby už komunisty, ani ty bývalé, na konference neposílali.

"O jejím členství ve straně jsme nevěděli. Bývalý člen KSČ a krajané, kteří utekli kvůli komunistickému režimu – to je skutečně neslučitelné," zlobí se Sobotka. A dodává, že už se to snažil Juřenčákové vysvětlit.

Po Švýcarsku do Kanady
"Nevidím důvod, proč bych měla na funkci rezignovat. Nikomu jsem neublížila. Ve straně byl každý druhý a já jsem chtěla dálkově studovat vysokou školu," vysvětluje Juřenčáková. A pochvaluje si, že jí cesty za krajany poskytují možnost, aby se od komunismu veřejně distancovala.

Sobotka by byl rád, aby Juřenčákovou v čele krajanské komise nahradil někdo jiný. To by však musel udělat její politický klub Sdružení nezávislých kandidátů, kterému tato funkce připadla. "Zatím se nevyjádřili," říká Sobotka.

Ostuda ve Švýcarsku tak nejspíš nezůstane jedinou. Už v září se Juřenčáková chystá v čele senátní delegace vyrazit za krajany do Ameriky a Kanady. "Exulanti v Kanadě jsou naprosto a ostře protikomunističtí. Návštěva bývalé členky strany, to je trošku silné kafe. Je pravděpodobné, že budou krajané protestovat a takový pozdrav z České republiky budou bojkotovat," vzkazuje z Toronta spisovatel Josef Škvorecký.

Juřenčáková je prý na protesty připravená. "Vím, že můžou přijít na některé zahraniční cestě zase problémy. V roce 2006 se krajané na Týdnu zahraničních Čechů v Praze usnesli, že si nepřejí, aby za nimi jezdili členové komunistické strany. A já nejsem členkou už sedmnáct roků, takže neporušuji žádné usnesení," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video