Dva šéfové z ÚOOZ odešli do civilu, nyní pracují pro hejtmana Haška

Dva šéfové z ÚOOZ odešli do civilu, nyní pracují pro hejtmana Haška | foto: Dan Materna, MAFRA

Dva šéfové z ÚOOZ odešli do civilu, nyní pracují v blízkosti Haška

  • 184
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který pod vedením Roberta Šlachty vyšetřuje politicky vypjaté případy, přišel o dva vlivné policisty. Do civilu odešli dva z šesti šéfů expozitur tohoto útvaru: Roman Těžký z Hradce Králové a Petr Vlach z Brna. A oba nyní podle zjištění MF DNES nastoupili na místa poblíž jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Těžký se stal přímo bezpečnostním poradcem krajského úřadu a Vlach nastoupil v brněnské bezpečnostní firmě Trade Fides, která s krajem obchoduje a nyní usiluje o jednu ze tří zakázek pro brněnské letiště. To má od Jihomoravského kraje na 50 let pronajaté soukromá firma s neprůhlednou majetkovou strukturou.

Zakázky na zabezpečení letiště nyní krajský úřad vyhodnocuje. A Těžký bude při výběru radit. „Působí například jako poradce ve vztahu k projektu Zabezpečení mezinárodního civilního letiště Brno-Tuřany,“ připustila ředitelka krajského úřadu Věra Vojáčková. Trade Fides však trvá na tom, že zakázky týkající se letiště nemá Těžkého exkolega Vlach vůbec na starosti.

Proč je odchod tak vysoce postaveného policisty, jako je Těžký, k politikovi problematický? Tito lidé disponují množstvím informací z kauz, které se týkají politiky a veřejných zakázek. Vždy tak bude existovat riziko ze zneužití informací, kontaktů či policejních metod pro politické účely.

„Že zkušení pracovníci odcházejí z bezpečnostních služeb a vyžívají své zkušenosti - a někdy zřejmě i informace - ve prospěch soukromých osob či firem, je dlouholetý trend. Často je to proto, že necítí perspektivu a jsou znechuceni poměry. Nelíbí se mi to. Lze to změnit a my se o to pokoušíme,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ideální řešení, míní Hašek

Hašek naopak zaměstnání bývalého policisty na svém úřadě považuje za ideální řešení. „Je přece dobře, že se o lidi, kteří roky působili u bezpečnostních složek, postará veřejná sféra místo toho, aby šli pracovat třeba do soukromých firem. Do firem s nejasnými vazbami, o nichž se nic neví a které se vždy schovají za takovou tu hradbu, že jsou soukromé a nikomu do ničeho nic není,“ říká Hašek.

K čemu ale na svém úřadě expolicistu z ÚOOZ potřebuje, to se od něj nedozvíte. Hejtman dokonce tvrdí, že náplň práce nového poradce ani nezná. „Kraj má na starosti 200 příspěvkových organizací, více než 10 tisíc zaměstnanců. Skutečně neposuzuji a neformuji náplň každého jednoho z nich,“ uvedl Hašek. To je však podobně absurdní, jako když před časem říkal, že nezná náplň práce a výši odměn šéfky své kanceláře Šárky Rouzkové.

O Těžkého nástupu na krajský úřad neví nic bližšího ani Haškovi koaliční partneři z KDU-ČSL. A ani opozice. Redakce se snažila získat i vyjádření Těžkého. Kontaktovat se ho však nepodařilo.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta říká, že nemá o novém působišti svých dosavadních podřízených žádné informace. „Jejich odchody byly avizované dlouhodobě a mezitím se chystali jejich nástupci. O dalším působení těchto dvou policistů nevím.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video