Bývalých členů KSČ je v čele kandidátek pořád mnoho (ilustrační fotografie)

Bývalých členů KSČ je v čele kandidátek pořád mnoho (ilustrační fotografie) | foto: Město Semily

Bývalých členů KSČ na kandidátkách neubývá. Rudou knížku měli i lídři

  • 1043
Od sametové revoluce uplynulo téměř čtvrtstoletí, přesto jsou však bývalí členové KSČ pro některé strany nenahraditelní. Zaujímají důležitá místa na jejich kandidátkách, a mají tak velkou šanci dostat se do Sněmovny. Vedle samotné KSČM sází na bývalé komunisty především sociální demokracie, Zemanovci a hnutí ANO.

Na bývalé členy komunistické strany spoléhá nejen KSČM, která po normalizační komunistické straně převzala členskou základnu. Podle zjištění MF DNES figurují předlistopadoví komunisté nebo kandidáti na členství v KSČ také na předních místech osmi ze čtrnácti krajských kandidátek ČSSD.

Bývalí komunisté v čele kandidátek

  • ČSSD
    - Milan Urban - 2. místo ve Středočeském kraji
    - Jan Mládek - 4. v Jihočeském kraji
    - František Adámek - 3.  v Praze
    - Jaroslav Foldyna - lídr v Ústeckém kraji
    - Josef Novotný - lídr v Karlovarském kraji
    - Jiří Běhounek - lídr na Vysočině
    - Marian Slodičák - 3. v Královéhradeckém kraji
    - Václav Klučka - 5.  v Moravskoslezském kraji
  • SPOZ
    - František Koníček - 2. místo ve středních Čechách
    - František Čuba - 10. ve Zlínském kraji
    - Stanislav Eichler - 2. v Libereckém kraji
    - Jan Kůrka - lídr v Plzeňském kraji
    - Eduard Zeman - 2.  v Plzeňském kraji
    - Jaromír Schling - 3. v Plzeňském kraji
    - Oldřich Pelčák - 4.  v Jihočeském kraji
  • ANO
    - Andrej Babiš - lídr v Praze
    - Martin Komárek - lídr v Libereckém kraji
    - Josef Vozdecký - lídr v Plzeňském kraji
    - Pavel Telička - nekandiduje, ale jedna z hlavních tváří hnutí

* kandidáti členství v KSČ v r. 1989

Ačkoliv někteří předlistopadoví straníci jako Milada Emmerová či Zdeněk Škromach se už letos o poslanecké křeslo neucházejí, jejich místa na kandidátkách ČSSD zaujali jiní exkomunisté.

Sociální demokraté většinou nejsou na svou komunistickou minulost příliš hrdí a na jakýkoliv dotaz reagují podrážděně. Berou ho jako útok na vlastní osobu. Například bývalý tajemník ÚV KSČ František Adámek, stínový ministr financí Jan Mládek nebo hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Ve Sněmovně nakonec mohou  24 let po sametové revoluci zasednout celé řady bývalých komunistů, pokud ve volbách uspějí vedle sociálních demokratů a samotné KSČM také Zemanovci a hnutí ANO. Právě tyto strany nabízejí voličům nejvíce kandidátů spojených s bývalým režimem.

Hned tři hlavní tváře hnutí ANO Andrej Babiš, Martin Komárek a Pavel Telička jsou bývalí komunisté. Zemanovci angažovali do voleb několik veteránů z KSČ, mezi nimiž vyniká bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. Do Sněmovny ho mohou vynést preferenční hlasy.

Má smysl řešit minulost politiků?

"To nekonečné kádrování je neuvěřitelné. Představa, že se tu vytvoří alternativa, která bude vykádrovaná do druhého kolena, je naprosto fantasmagorická. Je třeba už to konečně přestat řešit," reagoval rezolutně stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD), člen KSČ v letech 1986-1989.

Jeho postoj vzbuzuje zásadní otázku. Má ještě cenu se po 24 letech zabývat tím, jestli někdo z politiků byl kdysi dávno členem KSČ?

Často kritizovaný František Adámek, trojka na pražské kandidátce ČSSD, dlouholetý normalizační straník, který to v prosinci 1989 dotáhl až na tajemníka ÚV KSČ, odpovídá možná překvapivě.

"Je naprosto legitimní se na to ptát i po těch letech. A je chyba, že tato společnost nedokázala vygenerovat lepší elitu než bývalé komunisty," řekl Adámek. Jedním dechem ale zkušeně dodává: "To, že se bývalí členové KSČ prostě stále dobře prosazují, znamená, že to asi nejsou úplně hloupí lidé a také umí dělat politiku."

Komárek: I jako komunista jsem se stýkal s disidenty

Tři hlavní tváře hnutí ANO nosily v 80. letech v kapse rudou stranickou knížku. Vedle lídra hnutí Andreje Babiše, který se zároveň soudí kvůli svému záznamu mezi spolupracovníky StB, byli členy KSČ také Martin Komárek i Pavel Telička. Ten sice v těchto volbách nekandiduje, ale vystupuje za hnutí ANO v předvolební kampani.

Bývalý komentátor MF DNES Martin Komárek své členství v KSČ zcela otevřeně vysvětluje, i když se za něj stydí.

"Andrej Babiš vždycky říká, že vstoupil do komunistické strany, protože mu to řekla maminka, aby se měl dobře. Já jsem vstoupil do strany pod vlivem otce. Byl jsem naivní," zdůvodnil Komárek. Podle svých slov nepatřil na konci osmdesátých let tak úplně mezi komunistický hlavní proud.

"Ta hranice za bývalého režimu nebyla mezi nekomunisty a komunisty, kterých bylo téměř dva miliony, ale mezi normálními lidmi a papaláši. Jako komunista jsem chodil na papežskou univerzitu, stýkal se s disidenty. Nikomu to nevadilo, naším společným nepřítelem byl ústřední výbor," uvedl Komárek.

Oproti minulým volbám výrazně přibylo bývalých komunistů v řadách SPOZ. Pozoruhodné je zejména složení kandidátky v Plzeňském kraji. Do KSČ vstoupila před rokem 1989 celá první trojice kandidátů.

(Andrej Babiš v červnu oznámil koupi společnosti MAFRA, do níž patří i server iDNES.cz. Vydavatelství ale zatím nepřevzal, pozn. red.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video