Bývalému pracovníkovi BIS svědectví pomohla

P r a h a - Svědectví dvou příslušníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří dnes vypovídali před pražským městským soudem, vyzněla ve prospěch bývalého příslušníka Bezpečnostní informační služby Romana Hrubanta. Informoval o tom předseda senátu Petr Braun i Hrubantův obhájce Stanislav Devátý. Neveřejné líčení má pokračovat 23. a 24. dubna výslechy deseti až 15 svědků, a to zřejmě i z řad bývalých a současných příslušníků BIS.
Uvnitř článku najdete podrobnosti o kauze.

Roman Hrubant
z pověření bývalého šéfa civilní kontrašpionáže Karla Vulterina v letech 1997 a 1998 pracoval na přísně tajném úkolu - měl vypátrat, odkud z BIS unikají citlivá data směrem k ČSSD. Po několika měsících pátrání Hrubant označil za viníky úniků své kolegy z BIS, kteří po vstupu sociální demokracie do vlády ovládli dvě instituce - civilní rozvědku a Národní bezpečnostní úřad, který vydává osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi.

Policisté hovořili před soudem o spolupráci ÚOOZ s BIS a ze svého pohledu se vyjadřovali k Hrubantově osobě. "Hodnotili ho skutečně příznivě. Jak po stránce pracovní, tak i osobní,"
konstatoval Braun. Upřesnil, že na základě zkušeností policistů s Hrubantem se jim nejeví jako pravděpodobné, že "by se mohl
dopouštět žalované trestné činnosti".

"Jsem s dnešními výslechy velmi spokojen," prohlásil Devátý. Zároveň poukázal na to, že svědky navrhla strana obžaloby. Blíže
nechtěl proces komentovat.

Městský soud v jednání z konce února rozhodl o propuštění Romana Hrubanta z vazby. V neveřejném hlavním líčení 21. února senát přijal kauci 200 tisíc korun. Hrubant tak mohl opustit vazbu. Z vazební věznice Hrubanta do té doby k soudu přivážela policejní eskorta.

Roman Hrubantem čelí obžalobě z vydírání, zpronevěry, podvodu a výtržnictví. Je podezřelý, že v letech 1996 až 1998 vymohl násilím od mnoha lidí až milion korun. Podle Romana Hrubanta jsou všechna obvinění proti němu vykonstruovaná. Podle něj jde o mstu za to, že zjistil, odkud unikají z BIS informace do ČSSD.

Hrubant u soudu obvinil špičky rozvědky a NBÚ
Bývalý pracovník Bezpečnostní informační služby Roman Hrubant při únorovém soudním jednání znovu obvinil současné špičky civilní rozvědky a Národního bezpečnostního úřadu, že nezákonně předávaly tajné informace sociálním demokratům.

Případ bývalého pracovníka BIS začal v úterý projednávat soud, ovšem s vyloučením veřejnosti. Součástí vyšetřovacího spisu jsou totiž informace, které spadají pod druhý nejvyšší stupeň utajení. "Soud se snažil, aby to příslušné instituce odtajnily a proces mohl být veřejný, ovšem bez výsledku," podotkl předseda senátu Petr Braun.

Zprávy z BIS a NBÚ přijímal Bašta, řekl před soudem Hrubant
Hrubant u soudu prohlásil, že informace z BIS vynášel současný šéf NBÚ Tomáš Kadlec, bezpečnostní ředitel úřadu Martin Hejl, další pracovník NBÚ Ivan Tříska a odstupující šéf rozvědky Petr Zeman. "Jako příjemce těchto informací označil bývalého ministra Jaroslava Baštu," uvedl Hrubantův obhájce Stanislav Devátý.

Všichni Hrubantem obvinění muži jakékoli nelegální vztahy se sociální demokracií již dříve popřeli. Rovněž policie verzi o pomstě neuznala a nikoho z důstojníků neobvinila.

Předseda soudního senátu: Hrubantovu obhajobu bude třeba prověřit
Předseda senátu Braun však v úterý řekl, že Hrubantovu obhajobu bude nutné znovu prověřit. "Bez toho se těžko obejdeme," uvedl Braun. Znamená to, že soud se jeho zjištěními a podezřením, že Hrubant byl nepohodlný, bude zabývat.

K samotné výpovědi Hrubanta před soudem Braun poznamenal, že prakticky kopíroval svá slova z předchozích šesti výslechů na policii: "Neodchyluje se od původních výpovědí. Drží se toho takovým způsobem, jaký jsem ve své praxi nezažil. Je to profesionál."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video