David Duke měl původně vystoupit i na akademické půdě Karlovy univerzity na neoficiálním setkání se studenty. Škola ale akci zatrhla.

David Duke měl původně vystoupit i na akademické půdě Karlovy univerzity na neoficiálním setkání se studenty. Škola ale akci zatrhla. | foto: Profimedia.cz

Bývalého člena Ku-klux-klanu Dukea česká policie zadržela bez důkazů

  • 193
Státní zástupkyně zastavila stíhání jednoho z bývalých vůdců amerického rasistického hnutí Ku-Klux-Klan Davida Dukea. Česká policie ho zadržela v dubnu v restauraci v centru Prahy. Američan přijel propagovat svoji knihu, policie ho podezírala, že se při přednáškách chystá popírat holocaust.

"Státní zástupkyně zřejmě vyhověla naší stížnosti na zrušení stíhání, považovali jsme ho za neopodstatněné," řekla iDNES.cz Američanova česká advokátka Klára Slámová.

Klientovi navrhne podání stížnosti proti postupu policie a státního zastupitelství. "Úřady neměly žádné důkazy, že pan Duke přijel do Česka páchat trestnou činnost. Pravděpodobně budeme požadovat náhradu škody," uvedla Slámová.

David Duke by podle ní mohl mít nárok na proplacení advokáta, cestovného či výdajů za hotel.

Jeden z nejznámějších světových rasistů strávil v zemi pouhý den ze tří naplánovaných. Místo památek a potlesku se spíš seznámil s českými celami předběžného zadržení.

Dukeova kniha je zřejmě v pořádku, soudí politolog

Policisté Američana zatkli už v pátek 24. dubna krátce po příjezdu, několik hodin ho vyslýchali a obvinili z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. V sobotu v poledne už byl Duke v Rakousku, kam ho převezli jeho sympatizanti.

Do Česka přicestoval na pozvání bývalého vůdce neonacistického militantního hnutí Filipa Vávry. Měl zde promluvit o své knize na dvou akcích v Praze a jedné v Brně. Kvůli uvěznění ale k žádné nedošlo.

Duke nyní podle dostupných informací žije v rakouském Salcburku, odkud do celého světa prodává fotografie vzácných ptáků. V minulosti se Duke v USA neúspěšně pokoušel proniknout do vysoké politiky. Kandidoval například do úřadu guvernéra státu Louisiana.

Na fakt, že policie může při jeho zadržení chybovat, upozornil ještě před Dukeovým příjezdem do Prahy bývalý soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš. "Z právního hlediska bude ale zřejmě vše v pořádku," řekl iDNES.cz na jaře.

Právnička: K zadržení byl důvod

Rozhodnutí státní zástupkyně kritizuje právnička Klára Kalibová, která rasistické projevy dlouhodobě sleduje. "Přípravné řízení mohla zkomplikovat i skutečnost, že se jednalo o přeshraniční stíhání amerického občana," domnívá se.

Podle ní státní zástupkyně měla důvod zahájit Američanovo stíhání. "Kniha Davida Dukea Mé probuzení obsahuje pasáže, jejichž úmyslné zveřejnění na území České republiky může naplnit skutkovou podstatu hned několika trestných činů," řekla Kalibová iDNES.cz.

Upozorňuje také na skutečnost, že čeští neonacisté nyní budou poukazovat na dodržení ochrany svobody slova. Podle ní ale nelze zastavení Dukeova stíhání takto vykládat.

"Myšlenky zveřejněné Mým probuzením nejsou kryty ochranou svobody projevu, tak jak je zná Listina základních práv a svobod České republiky," soudí právnička.

Kdo je David Duke

V USA je znám svými rasistickými a antisemitskými postoji. Patří mezi popírače holokaustu, od mládí protestoval proti zrovnoprávňování černochů. Ve svých pracích propaguje názor, že mezi rasami existují podstatné rozdíly. Na studiích se zapojil do protestů proti odbourávání segregačních zákonů a na jednu z demonstrací přišel v roce 1970 v nacistické uniformě. O čtyři roky později zformoval Rytíře Ku-Klux-Klanu. V roce 1980 odešel a založil si Asociaci pro vývoj bílých lidí.


Video