Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývalá manželka udala policistu, že nemá maturitu. Dostal podmínku

  • 43
Okresní soud v Karviné uložil roční podmíněný trest s odkladem na dva roky policistovi, který si zajistil vyšší plat falešným maturitním vysvědčením. Luboš Brůna ho předložil v roce 1997. Vyšší plat pobíral až do roku 2007, kdy na to, že nemá maturitu, upozornila po rozvodu jeho bývalá manželka.

Sedmačtyřicetiletý muž musí také vrátit státu, policii a ministerstvu vnitra přes 200 tisíc korun - takovou škodu podle soudu způsobil, když devět let pobíral plat jako policista s maturitou, kterou však neměl.

Vše začalo v červnu 1997 - tehdy policista Brůna svému nadřízenému, který se jej již několik týdnů ptal, jak je to s jeho dálkovým studiem, předložil padělané maturitní vysvědčení. Brůna sice začal v září 1996 dálkově studovat na Střední průmyslové škole v Karviné, vydržel tady ale jen dva měsíce.

"Svému nadřízenému v červnu 1997 předložil padělané maturitní vysvědčení v oboru mechanik - seřizovač, který však ve škole, kde jej měl studovat, nikdy nebyl zřízen," řekl státní zástupce Alois Dlouhý.

Brůnu udala jeho bývalá manželka. Po rozvodu přišla v létě 2006 na policejní služebnu a všechno o padělaném vysvědčení řekla vyšetřovatelům.

Luboš Brůna přiznal, že vysvědčení skutečně padělal. U soudu se však bránil, že to nebylo proto, aby bral více peněz. "Nechtěl jsem přijít o práci u policie, proto jsem to udělal," řekl Luboš Brůna.

Jeho vysvětlení ale žalobce Alois Dlouhý vyvrátil argumentem, že v době, kdy Brůna zfalšoval vysvědčení, nepropustila policie nikoho kvůli tomu, že neměl maturitu. Jen několik dní poté, co Brůna předložil falešné maturitní vysvědčení, jej jeho tehdejší nadřízený povýšil a s tím se mu také zvýšil plat.

Obhájkyně Luboše Brůny Markéta Tylečková se pokusila soud před vynesením rozsudku přesvědčit, že čin bývalého policisty je promlčen, částka, kterou by měl vrátit, je příliš vysoká a bývalá žena policisty je nedůvěryhodná osoba.

K ničemu z toho však soud nakonec nepřihlédl, jako polehčující okolnost vzal na vědomí pouze fakt, že Luboš Brůna měl od svých nadřízených kladné pracovní posudky. Státní zástupce Alois Dlouhý byl s rozsudkem spokojený a vzdal se práva na odvolání. Luboš Brůna si ještě ponechal lhůtu a případné odvolání se svou obhájkyní ještě zváží.

,

Video