Byty pro poslance se prodražují

  • 27
Daňoví poplatníci ročně zaplatí téměř dvacet milionů korun za ubytování českých poslanců. To znamená, že každý Čech dá ze své peněženky na poslanecké bydlení dvě koruny. Jak však mimopražští poslanci využívají třináct tisíc osm set korun, které jim sněmovna dává na bydlení? Někdo bydlí na stranickém ústředí. Jiný se už těší, že se zabydlí v rozestavěné luxusní poslanecké ubytovně.

Poslanecká sněmovna již několik let přestavuje palác v Nerudově ulici na pražské Malé Straně, aby tam koncem příštího roku mohlo bydlet čtyřicet šest mimopražských poslanců. Rekonstrukce luxusní ubytovny pro poslance se však postupně prodražuje.

Ještě před rokem tvrdil kancléř sněmovny Petr Kynštetr, že oprava malostranského paláce bude stát dvě stě milionů. Přesněji řečeno - podle rozpočtu na rok 2002 - 202 milionů.

Podle návrhu státního rozpočtu na rok 2003 se však ukazuje, že poslanecké byty podraží. Celá akce by měla stát o deset procent víc: 221 a půl milionu. "Došlo tam k navýšení určitých nákladů," obhajuje zvýšení nákladů sociálnědemokratická poslankyně Hana Orgoníková, která je zároveň členkou komise pro práci kanceláře Poslanecké sněmovny. Více peněz si prý vyžádal geologický průzkum či statické zajištění budovy.

Nikdo neví, na jaké částce se nakonec přestavba zastaví. Již v roce 2000 vznikl speciální poslanecký podvýbor, který měl spočítat, zda se rekonstrukce skutečně vyplatí. "Tento výbor dospěl k číslu 350 milionů, a hlavně došel k závěru, že ta investice je neekonomická," komentoval tehdy závěry komise poslanec Vladimír Mlynář.

Poslanci spočítali, že taková investice by se vrátila nejdříve za sto dvacet let. Při současné částce dvaadvacet milionů by byla návratnost kolem osmdesáti let. "Je to špatně, ten dům se měl prodat," odmítá od začátku projekt poslanec ODS Miroslav Beneš.

S tím nesouhlasí Hana Orgoníková: "Myslím, že to, že se vybudují byty pro poslance, je dobře. Vždy je levnější, pokud poslanec bydlí ve sněmovní budově, než když si ubytování shání sám." Každý mimopražský poslanec má totiž nárok na částku 13 800 korun měsíčně.

Záleží pouze na něm, zda zažádá o byt Poslanecké sněmovny, či zda si sežene vlastní podnájem, který pak sněmovně vyúčtovává. Poslanci si tedy většinou shánějí bydlení, jak umějí. Ulehčeno to mají poslanci KSČM. Těm strana vybudovala ubytování přímo ve svém ústředí.

Poslanecká sněmovna má zatím k dispozici celkem 21 bytů včetně vily pro předsedu dolní komory parlamentu. Většina poslaneckých bytů se nachází v ubytovně v Rumunské ulici v centru Prahy. Je jich tu celkem šestnáct a podle jedné z nájemnic, poslankyně Hany Orgoníkové, jsou všechny plně obsazeny. Po dokončení ubytovny na Malé Straně bude mít sněmovna už přes šedesát bytů.

Poslanci KSČM pomáhají pokladně strany

Komunisté našli způsob, jak mohou přilepšit své stranické pokladně. Více než milion a půl korun ročně jim přiteče z rozpočtu Poslanecké sněmovny. Komunističtí poslanci totiž bydlí v bytech ve stranické budově, jejich ubytování však platí sněmovna.

KSČM zrekonstruovala ve svém ústředí v ulici Politických vězňů v centru Prahy několik jednopokojových "buněk", kde své poslance ubytovává. Za každého ubytovaného poslance pak jde do stranické kasy maximální příspěvek od sněmovny, téměř čtrnáct tisíc korun měsíčně.

"Ano, peníze jdou do stranické pokladny, ale pokud poslanci za tyto peníze dostávají hodnotu, kterou by jim poskytl jiný ubytovatel, tak je to v pořádku," říká místopředsedkyně komunistických poslanců Zuzka Rujbrová.

Buňku přitom tvoří pouze jedna místnost s předsíňkou a koupelnou, dohromady má od dvaceti do třiceti metrů čtverečních. V současné době bydlí na ústředí osm komunistických poslanců, mimo jiné předseda Miroslav Grebeníček, poslanci Karel Vymětal, Antonín Zralý či Miroslav Opálka.

"Mně se tady moc líbí, je to luxusní jako hotel A," pochvaluje si bydlení poslanec Vymětal. Ne všechny "buňky" jsou však obsazeny. "Těch bytů je tam jedenáct či dvanáct," říká místopředseda KSČM Exner.

Pronajímání bytu není u poslanců KSČM jediný způsob jak pomoci stranické kase. Již od roku 1998 platí u komunistů praxe, že každý poslanec či senátor musí "dobrovolně" odevzdávat dvacet procent platu straně. "Je to dobrovolný příspěvek straně, ze kterého jsou hrazeny volební náklady, protože KSČM nemá žádné velké příjmy," komentoval "desátky" před nedávnem v tisku poslanec Vlastislav Antolák. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video