Býti Romem

  • 9
Podle letošního sčítání lidu se za Roma považuje necelých dvanáct tisíc občanů. Před deseti lety jich bylo třicet dva tisíc. V roce 1980 se nesčítali lidé, kteří se sami za Roma považují, nýbrž ti, které za Roma označili komisaři. Bylo jich více než osmdesát tisíc. Jak máme těmto pohyblivým číslům rozumět? Kdo je vlastně Rom? Stalin definoval národ jasně: společenství lidí, kteří mají společné území, trvající v čase, společnou řeč, kulturu a hospodářský život. Podle Stalinovy jasné definice Romové jako národ neexistují. Definice platila do roku 1990. Nová doba přinesla lepší definici: k národu náleží ten, kdo se k němu sám přihlásí.

Tato volná, nevědecká, avšak svobodomyslná definice by Stalina asi zneklidnila. Národ je národ, má "svou krev", je to objektivní veličina, tvůj osud. Žádný jedinec nesmí sám říkat - jsem, kdo jsem. Je však lepší chápat národnost jako věc vlastního přesvědčení nežli jako osudové určení.  Národy nemají "svou krev". Věříš, že jsi Čechem, buď jím. Chceš býti Rom či Polák, jsi jím. V pomíchané Evropě se lidé pohybují na okrajích, ve smíšených prostředích. Mnozí z nich oprávněně mohou mít více národností.

Romové si však sami sebe vybírají stále méně častěji. Důvodů je víc. Část z nich na základě zkušeností z minulosti věří, že po soupisu následuje postih. Často také nechápou rozdíl mezi národností a státní příslušností. Nejdůležitější však je, že mnozí Romem být nechtějí.

A to je zpráva nejen o Romech a pro Romy, nýbrž hlavně pro majoritní společnost: být Rom znamená být příslušníkem nemilované a odstrkované menšiny. Menšiny se špatnou pověstí, se špatnými možnostmi a šancemi. Být Rom znamená být v nevýhodě. Mít méně faktických práv než ti ostatní. Žít hůř v horším prostředí. Stručně: být diskriminován.

Čím méně občanů se bude za Roma považovat, tím větší a naléhavější bude romský problém ve skutečnosti. Sčítání lidu přineslo to, co všichni dávno víme: soužití menšinových Romů s většinou populace se nezlepšuje. Romové zkusmo volí novou cestu: Já nejsem Rom, říkají. A myslí tím: Každý chce slušně žít.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video