Václav Klaus při novoročním projevu

Václav Klaus při novoročním projevu | foto: David Port, MF DNES

Být prezidentem na jednu minutku

  • 5
Naše země nevzkvétá, řekl 1. ledna 1990 ve svém prvním novoročním projevu prezident Václav Havel. 1. ledna 2007 prezident Václav Klaus konstatuje, že demokratické soupeření o ideje "nesmí přerůst ve studenou občanskou válku, kterou situace u nás do jisté míry připomíná".

V mezičase ti dva přednesli už řadu podobných novoročních poselství. Které z nich si však opravdu pamatujeme? (Téměř) žádné.

Vánoční a novoroční projevy pronášejí státníci leckde ve světě. Recept na ně je vlastně stále stejný: do tvůrčího šejkru se vrazí zmínky o svobodě, vůli, naději, výzvy k soužití a cílevědomosti, přidá dílek proher a dílek výher, přimíchá pár směrů a naplňování, všechno se to zatřepe, nalije do sklenek, na závěr přidá špetka lásky... A připijme si na ten nový rok, milí spoluobčané, ať je lepší, než byl starý!

Ne, to není skeptický výsměch novoročním projevům, natož jejich autorům. Naopak. Novoroční projev je rituál, tradice - a ty mají být v časech poklidných očekávané, nešokující. Můžeme a chceme se nad nimi tak trošku ofrňovat, trochu kritizovat, ale nikdy nerušit! Představme si, že by prezident jeden rok řekl: Nemám nic zásadního na srdci, žijeme si slušně, projev nebude. To by byl šrumec! Ostatně zkusme si každý napsat svůj malý projev sám. Není to zas tak snadné.

Osobně mně na uplynulém roce ani tak nevadila neexistence reforem. Dřív nebo později je odhlasují. Vadila mi nad snesitelnou míru zvýšená dávka hrubosti politiků. Protože, jak napsal Karel Čapek, "po politicích nezůstávají jen zákony, které odhlasovali, ale i zvyky, které vtiskli svému chování". A zvyky se mění hůř než zákony.

Politické osočování, spílání bych ke studené občanské válce nepřirovnala, vždyť občané byli jen diváky. To někteří z mocných ztratili soudnost a slušné vychování v domnění, že volič je hňup a pandrholské manýry ocení jako sílu. Za péči o blaho lidí byl zase vydáván gejzír populismu. Vlísávání se voličům se odbývalo rozhazováním jejich dosud nevydělaných peněz. A opět se stejným podtextem přezíravosti: lidé jsou jako psíci, hoď jim kost a budou následovat páníčka.

Není divu, že v takové atmosféře běžně slýcháme zprávy "ministerstvo nestačilo připravit". Soukromník si "nestačení" stěží může dovolit. A to si ten stát, který si dovolí "nestačit", bere půl ze všeho, co vyděláme! Naše země už přesto vzkvétá a studená občanská válka tu není. Novoroční přání pak může znít všedně: lepší zvyky politiků a lepší počasí. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video