Až zas přijde voda, vláda opět zaplatí, co hrdlo bude ráčit. Ilustrační foto

Až zas přijde voda, vláda opět zaplatí, co hrdlo bude ráčit. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Být oni jako my, místo Holandska je dávno moře

  • 48
Za časů jedné minulé potopy se prezident Havel k vodě nedostavil. Usoudil, že jeho přítomnost potopu neovlivní a že ke správě potopy jsou tu kompetentní instituce. Podcenil iracionální víru lidu - panovník na břehu potopy je větší potěšení než odborný zásah.

Rozběhla se kritická debata prezident - měl přijet, podívat se na vodu a něco pronést. Třeba, že je to hrozné a že napneme síly.

U letošní potopy sledujeme opačný průběh. Premiér projezdil všechny laguny, průrvy hrází, zatopené obce. Všude se symbolicky postavil do čela boje s vodou a slíbil rajské odškodnění. Zasáhl jako generál v bitvě – propustil šéfa jednoho povodí a odhalil, že povodeň částečně zavinili političtí odpůrci. Udělal chybu.

Nikdo neocení, že se stal vojevůdcem protipovodně. Sklízí kritiku, že objíždí povodně s kapsářem, do kterého shrabuje voličské hlasy.

Jsou to dva podobné případy: jeden si povodně nevšímá, je kritizován, druhý si všímá, je kritizován taky. Debaty jsou vášnivé, politicky osolené. Už to vypadá, že povodeň vyvolali nějací poradci.

Všechny ty spory a kritiky mají jedno společné: netýkají se povodně. Ta je, zmizí a zas přijde. Kdyby se jako my chovali Holanďané, měli by mnoho kritik a názorů, ale žádnou zem. Jen moře.

V jedné vesnici vzali před několika dny bagry, lopaty a postavili zajímavý technický vynález – hráz – dřív, než k nim voda dotekla. Není obtížné pochopit, co je proti povodni: tisíce rozumných malých akcí v obcích, stovky velkých celostátních, vše za peníze všech. Vláda to řídí, proto tu je. Nic takového se neděje.

Ani tři potopy nestačily. Zplodily mnoho politických útoků a obviňování, ale nezplodily ochranu před povodněmi.

Zaplavená území i politické vášně uschnou - vláda před volbami vyplatí kdekomu kdeco, pojišťovny se prohnou (i Barková chodí kvůli povodni dodnes k soudu) a do příští potopy se zas nic nestane. Je lepší nadávat nahoru i dolu, doleva i doprava než se starat.

Až zas přijde voda, vláda opět zaplatí, co hrdlo bude ráčit. Dočkáme se kuriózního stavu: po páté povodni budou docházet splátky na škody z té třetí. A už se povalí šestá.

Ta povodeň je metaforou našeho politického života: smysl má jen to, co máme teď před nosem. Státnicky, moudře, koncepčně, s inteligencí sadaře, který dnes sází, aby děti sklízely - nikdo nepočítá. Ani v politice, ani při potopě. A ta zas přijde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video