Bylo vyhlášeno celostátní pátrání

  • 3
Kroměříž - Už týden pátrají policisté po Ladislavu Lakatošovi z Kroměříže. Je po něm vyhlášeno celostátní pátrání, v němž zítra pomůže i televize. Zatím se jej totiž dopadnout nepodařilo. Lakatoš měl být ve vazbě, čelí dlouhé řadě závažných obvinění. Na svobodu se dostal díky pochybení Krajského soudu v Brně

Po pár dnech sice na něj byl vydán nový zatykač, Lakatoš však unikl, zřejmě byl varován. Podařilo se zatknout jen jeho společnici, kterou krajský soud z vazby propustil spolu s ním. „Zatím se jej dopadnout nepodařilo, někde se skrývá,“ připustil policejní mluvčí Luděk Remeš. „V Kroměříži však nejspíš není,“ dodal.

Policisté prošetřují několik verzí. Jednou z nejpravděpodobnějších možností podle nich je, že se skrývá někde v Brně, druhou, že se mu podařilo proniknout na Slovensko, a to i přesto, že všechny hraniční přechody disponují pokynem k jeho zadržení. „Ve středu večer bude o tomto stíhaném muži relace v pořadu České televize Na stopě,“ dodal mluvčí.

Nový zatykač na Lakatoše a jeho společnici prosadil Okresní soud v Kroměříži, když protestoval proti rozhodnutí krajského soudu o propuštění. Krajský soud dospěl k závěru, že uplynula třetina vazební lhůty, vycházejíc z toho, že tato lhůta je dvouletá. Okresní soud tvrdil, že v tomto případě platí tříletá lhůta. Pokud se obviněného nepodaří odsoudit do uplynutí třetiny této lhůty, soud by jej ve vazbě neměl držet. Krajský soud nakonec uznal, že na případ Lakatoše a jeho družky se vztahuje tříletá lhůta, to už však byli oba na svobodě.

Lakatoš utíká před policií (9. 4. 2003)

Jen pár dní si užíval svobody Ladislav Lakatoš z Kroměříže. Muže, který čelí celé řadě žalob, pustil z vazby před několika dny Krajský soud v Brně. Okresní soud v Kroměříži se s však s jeho propuštěním nechtěl smířit. Vydal zatykač nejen na něj, ale i na jeho třicetiletou společnici Petru Mackovou, která byla z vazby propuštěna také. Macková je již zatčena, Lakatoš je na útěku a pátrá po něm policie.

„To zase byla noc. Bylo to tady jako o manévrech. Ale aspoň, že s tím něco dělají,“ popsal události pondělního večera a noci jeden z obyvatel Francouzské ulice na sídlišti Zachar, kde Lakatoš bydlí. „Na pana Lakatoše a jeho společnici vydal okresní soud zatykač. Ženu jsme zatkli, pan Lakatoš však doma nebyl. Hlídkovali jsme na sídlišti celou noc. Když se nevrátil domů, vyhlásili jsme po něm celostátní pátrání,“ popsal zásah kriminalista Petr Velínský. Policisté nyní kolem Lakatoše stahují kruh. Pátrají po něm v Brně a dalších místech, kde by se mohl zdržovat, v pohotovosti jsou i hraniční přechody.

Co způsobilo takový zvrat? Okresní soud se nesmířil s výrokem krajského a tlačil na něj, aby stanovisko změnil. Krajský soud totiž tvrdil, že na Lakatošův případ se vztahuje dvouletá vazební lhůta. Protože z ní uplynula třetina, která je vyhrazena pro přípravné řízení, Lakatoše i jeho společnici propustil. Okresní soud však trval na tom, že lhůta je v tomto případě tříletá a její třetina vyprší až v červnu. „Krajský soud tříletou lhůtu přehlédl. Po konzultaci s ním jsme proto vydali zatykač,“ uvedl kroměřížský soudce Petr Marák.

Okresní soud i Okresní státní zastupitelství v Kroměříži již předtím tvrdily, že na Lkatošův případ se jednoznačně vztahuje tříletá lhůta, protože mezi žalobami na něj figuruje například trestný čin podvodu. A pro ten platí až osmiletá trestní sazba. Krajský soud to však až nejdříve popíral. Obvinil dokonce okresní soud a okresní státní zastupitelství z pochybení a oba podezřelé z vazby propustil senát vedený soudcem Karlem Hortíkem. Ten nyní změnil stanovisko. „Po konzultaci s Vrchním soudem a Nejvyšším soudem jsme se zatykačem souhlasili,“ připustil soudce Hortík.

Lakatošova společnice je již opět ve vazbě, Lakatoš sám však unikl. Policisté připouštějí, že možná dostal od někoho echo. „Je to možné, ale je těžké říci, od koho. Možná mu někdo dal vědět, když jsme zatýkali jeho společnici, tu jsme totiž zatýkali první,“ uvažuje policejní mluvčí Luděk Remeš. Mluvčí nicméně tvrdí, že Lakatoš bude zadržen brzy. „Nepatří mezi lidi, kteří se vydrží dlouho skrývat," věří policista. Krajský soud pustil Lakatoše z vazby už několikrát, což vždy v Kroměříži zvedne vlnu pobouření.

Vydělal na různých výkladech zákona (8. 4. 2003)

Muž, který po léta terorizoval celé město i jeho okolí, se tak už poněkolikáté ocitl na svobodě. Už několik let se jej nedaří odsoudit, i když je obžalován z dlouhé řady trestných činů. Znovu a znovu se ocitá na svobodě a pokračuje v zaměstnávání policie a soudů. Než se jej podaří znovu zatknout, řada obvinění u jeho jména vždy zase naroste. Nyní jej propustil na svobodu senát Krajského soudu v Brně.

„Nezbývalo nám nic jiného. Shledali jsme totiž formální pochybení ze strany okresního státního zastupitelství a okresního soudu. Podle novely trestního řádu jsme nemohli postupovat jinak,“ tvrdí předseda senátu krajského soudu Karel Hortík. I on však připustil, že důvody pro Lakatošovu vazbu trvají. Krajský soud však vycházel z toho, že na Lakatošův případ se vztahuje dvouletá vazební lhůta. Třetina této lhůty je přitom vyhrazena pro takzvané přípravné řízení. V podstatě to znamená, že pokud se nepodaří v této lhůtě obžalovaného odsoudit, neměl by jej soud dál ve vazbě držet. Při dvouleté vazební lhůtě představuju třetina osm měsíců. Protože osm měsíců již uplynulo, soudce Lakatoše propustil.

Obvinění z jakýchkoliv pochybení však striktně odmítá jak Okresní soud v Kroměříži, tak okresní státní zastupitelství. Shodně tvrdí, že na Lakatošův případ se vztahuje nikoliv dvouletá, ale tříletá vazební lhůta. Argumentují přitom stejnou novelou trestního řádu jako krajský soud. „Žádného pochybení jsme se nedopustili. Pro tento případ platí tříletá vazební lhůta. Její třetina uplyne až v červnu,“ tvrdí rozhodně okresní státní zástupce Ilja Khain. Žalobce argumentuje hlavně tím, že mezi trestnými činy, z nichž je Lakatoš obviněn, figuruje i podvod, za nějž je sazba až osm let. Pro takové případy trestní řád podle Khaina jasně stanoví tříletou vazební lhůtu. „To je mé stanovisko, na němž tvrdě stojím,“ dodal žalobce.

Prakticky stejně mluví i místopředseda kroměřížského soudu Petr Marák, jenž také Lakatoše soudil, než byl nucen se případu vzdát, protože jej Lakatoš v soudní síni hrubě urážel a on jej musel zažalovat pro urážku soudu. „Pro zvlášť závažné trestné činy, mezi něž podvod patří, platí jednoznačně tříletá vazební lhůta, je to tak právě v té novele trestního řádu,“ tvrdí soudce. „Někdo se zmýlil. Kdo? Co na to můžu říct. Existuje jen jeden trestní řád,“ odmítá jakékoliv pochybení Petr Marák. On i státní žalobce Khain však upozornili, že ještě neviděli písemnou podobu usnesení krajského soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video