Setkání se konalo kvůli názorům Klause na EU a lisabonskou smlouvu. Návštěva europoslanců v Praze byla první významnou akcí k blížícímu se předsednictví v EU.
Hrad nejprve uvedl, že Cohn-Bendit přišel na schůzku provokovat. Později se prezidentská kancelář rozhodla k velmi neobvyklému kroku a zveřejnila svůj záznam ze schůzky. "Veřejně přiznané zápisu médiím, myslím, je férová věc, jak vést politiku nahlas a férově," řekl dnes Klaus novinářům.
"Když jsme uviděli na internetových serverech první reakce a první výroky pana Cohna-Bendita, velkého to marxisticko nevím jakého revolucionáře z roku 1968, tak jsme řekli, tak teď je na místě to udělat," řekl k rozhodnutí. Následků se Klaus nebojí. "Trhat hlavu by se mělo v opačném směru," prohlásil.
Se zveřejněním záznamu nesouhlasila slovenská europoslankyně Irena Belohorská, která na schůzce byla. Podle ní byl také text záznamu mírně zpřeházený. "Tyto rozhovory jsou vždycky, řekla bych, důvěrné," uvedla. Podobných jednání se prý zúčastnila už několikrát, avšak zatím nikdy se nic podobného nestalo.
čtěte takéSchůzka Klause se zahraničními europoslanci skončila roztržkou |
"Je potřeba některé věci uvádět na pravou míru. To, co se tam odehrálo, je skutečně neslýchané, neznámé, neexistující. Já jsem tři hodiny poté měl na Hradě další klíčovou osobu Evropské unie a Evropské komise, pana Javiera Solanu, a s ním jsem naprosto přátelsky a kamarádsky o všem hovořil," řekl Klaus na kongresu ODS. - o Solanově návštěvě Česka čtěte více zde
Šéf Evropského parlamentu (EP) a delegace Hans-Gert Pöttering soudí, že schůzka na Hradě se odehrála poměrně standardně. Český europoslanec a člen ODS Jan Zahradil, který na jednání nebyl, si myslí, že Pöttering selhal ve své roli a nebyl schopen vytvořit důstojné prostředí pro diskusi.
václav klaus"Tímto stylem a tónem se mnou za šest let zde nikdo dosud nemluvil." |
K lisabonské smlouvě Cohn-Bendit Klausovi například podle záznamu řekl: "Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat."
Cohn-Bendit podle záznamu Hradu chtěl, aby mu Klaus vysvětlil míru svého přátelství s irským odpůrcem lisabonské smlouvy Declanem Ganleym.
Klaus byl konsternován
"Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve vaší funkci se s ním nemáte co scházet. Je to muž, jehož finance pocházejí z problematických zdrojů, a chce je nyní použít na financování své volební kampaně do EP," prohlásil.
Klaus byl výroky zjevně konsternován. "Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za šest let zde nikdo dosud nemluvil (...) Já bych se vás nedovolil ptát, z čeho jsou financovány aktivity zelených. Pokud vám jde o racionální diskusi v té půlhodině, kterou na jednání máme, dejte, pane předsedo, prosím, slovo dalšímu," řekl. Pöttering však Klausovi nevyhověl.
Zveřejnění záznamů z politických jednání je výjimečné. Nedávno se v týdeníku Reflex objevil údajný záznam rozhovoru premiéra Mirka Topolánka a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se za to francouzské straně omluvil. - čtěte Schwarzenberg se omluvil Francii za zveřejnění Sarkozyho slov
Rozhovor s Cohn-Benditemšéfem frakce evropských zelených
Takže co přesně Klause rozčililo? Ten to neudělal... A co Klaus na to? Tím to skončilo? Jak si vysvětlujete, že ho ta otázka tak vytočila? |