Byli v KSČ? Není problém

  • 41
Václav Klaus nakonec jmenoval Jozefa Kubinyiho ministrem zdravotnictví, i když to ještě v úterý vypadalo, že si postavil hlavu a neudělá to. Jak totiž oznámil prezidentův tajemník Ladislav Jakl, Klausovi vadilo Kubinyiho členství v KSČ, z níž vystoupil až v roce 1990.

"Pana doktora Kubinyiho jsem nijak osobně neznal, jen jsem si po přečtení životopisu povzdechl, že mě Senát mučí za to, že vybírám kandidáty na funkci ústavního soudce s podobnou otázkou minulosti," prohlásil Klaus.

Kandidáti na nejrůznější funkce s komunistickou minulostí totiž Klause v poslední době mimořádně zaměstnávají. A není přitom lehké se v prezidentových názorech vyznat.

Když vláda v únoru nominovala na post eurokomisaře bývalého komunistu Pavla Teličku, komentoval to Klaus slovy: "Je to jistá výpověď o jeho charakterových vlastnostech."

Ve stejnou dobu však sám navrhoval Senátu, aby za ústavního soudce zvolil Milana Galvase, který v KSČ strávil až do listopadu 1989 celých třiadvacet let. A když senátoři Galvase kvůli jeho minulosti odmítli, Klausova reakce zněla: "Je urážka darebných pánů senátorů mluvit o komunistickém členství."

Patnáct let po pádu komunismu je přitom čím dál zřetelnější, že předlistopadový pobyt v KSČ není už v Česku považován za opravdu vážný handicap. Z polistopadových premiérů nebyl v KSČ pouze právě Václav Klaus a Vladimír Špidla.

A přitom právě jeho vláda se může pyšnit pozoruhodným prvenstvím mezi českými kabinety od roku 1993: s Kubinyim má ve svých řadách už pět ministrů, kteří byli až do listopadu 1989 členy komunistické strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video