Byli na honu, pak odstřelili zákon

  • 19
Byli si zastřílet na bažanty. Den poté poslanci Petr Zgarba a Jan Grůza hlasovali proti přijetí klíčového zákona o ochraně přírody. Vládní koalice, jíž jsou oba členy, tak tento týden o jediný hlas neprosadila svůj nejdůležitější ekologický zákon roku. Bez něho nemůže Česko čerpat peníze z fondů EU.

Proti zákonu dlouhodobě brojili lesníci, myslivci i zemědělci v obavách, že na úkor jejich zájmů příliš prosazuje ochranu přírody.

Den před hlasováním zpříjemnila oběma poslancům (i dalším politikům) soukromá jihočeská společnost Lesy Hluboká nad Vltavou.

Kromě sociálního demokrata Zgarby a lidovce Grůzy dostalo pozvánku více poslanců. Ne všichni ji využili. Kromě uvedených dvou si přijeli zastřílet ještě komunisté Vojtěch Filip a Zuzka Rujbrová. Zajímavé pak je, že zatímco většina klubu KSČM den poté zvedla ruku pro zákon, Filip se zdržel a Rujbrová byla proti.

"Jsem přesvědčen, že to byl jeden z nejvýznamnějších faktorů, který vedl k nepřijetí zákona," kritizoval koaliční poslance ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Oba vládní poslanci jeho kritiku odmítají. "Nevím, jak můžete hledat spojitost. Myslivost je součástí vývoje lidstva," řekl Zgarba. "Souvislost odmítám, to mě uráží," dodal pak Grůza.

Lesníkům a myslivcům se na zákonu o ochraně přírody nelíbilo, že měl omezit jejich vlastnická práva a při vyhlášení rezervací nabízel nedostatečné finanční kompenzace.

Že zákon nepodpoří poslanci z opoziční ODS, se čekalo. Překvapením naopak bylo, když ruku proti zvedlo také devět sociálních demokratů a dva lidovci z vládní koalice.

"To, že tam bylo tolik hlasů především z vládní koalice, bylo zřejmě proto, že neprošlo ustanovení, aby Lesy ČR dostávaly náhrady za omezení hospodaření v nově vzniklých rezervacích. Považuji to za nešťastné," rozzlobilo zamítnutí zákona ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

V říjnu jedou na kachny, v listopadu na bažanty
Pro přesnost je nutno připomenout, že oba vládní poslanci - Jan Grůza z KDU-ČSL a Petr Zgarba z ČSSD - měli námitky proti zákonu o ochraně přírody už při projednávání ve druhém čtení ve sněmovně, tudíž před osudným střílením na bažanty.

Na druhou stranu to nebyl jejich první hon. Členové zemědělského výboru, v němž oba zastávají post místopředsedů, byli naposledy minulý měsíc střílet kachny v jihočeské Třeboni. Ředitel společnosti Lesy Hluboká Miloš Balák zdůraznil, že poslance pozval on sám osobně, nikoliv lesní firma, které šéfuje. "Pozval jsem zkrátka své přátele. Nejen poslance, ti byli v menšině," podotkl ředitel.

Pěkně si zastříleli
Střelci na pondělním honu v hlubocké bažantnici zvané Borek skolili zhruba 250 ptáků. Pozvánku dostal i vlivný šéf zemědělského výboru Ladislav Skopal z ČSSD. Avšak ten do Hluboké nakonec nedorazil. Svých kolegů, kteří kývli na nabídku zastřílet si v jižních Čechách, se však zastává. Vysvětluje, že právě vrcholí podzimní sezona honů.

"Není to nic zvláštního. Vždyť letos jsem už dostal asi třicet pozvánek na hony. Něco na bažanty, jiné na kachny nebo na černou. Ale ještě jsem nic nevyužil a nikam nejel," řekl.

Přiznal, že lesníci mají vytipované ve sněmovně poslance-nimrody a ty pak často zvou na hony. "Myslivecká lobby" patří ve sněmovně dlouhodobě k těm vůbec nejvlivnějším. Například počátkem tohoto roku poslanci schválili kontroverzní zákon o myslivosti, který podle kritiků činí z myslivců privilegovanou skupinu, a naopak upírá práva vlastníkům pozemků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video