Byli Číňané ve vesmíru? Odborníci jim věří, skeptici hledají „bubliny“

  • 53
Ani bezmála po pěti měsících neutuchají spekulace, jak to doopravdy bylo se zářijovým čínským letem do vesmíru. Jeho zpochybňovači jsou velmi aktivní, poukazují například na podivné odrazy světel na skafandrech či na údajné bubliny vzduchu. Odborníci jsou ale ke "spiklenecké teorii" skeptičtí.

Pro Číňany bylo 27. září 2008 téměř státním svátkem. Na televizních obrazovkách sledovali "tchajkonauta" Čaj Č'-kanga, prvního Číňana ve volném kosmu. Noviny velebily muže, který "o letu do kosmu snil už od dětství". - o čínském výstupu do vesmíru si přečtěte zde

Už tehdy ale velkou slávu doprovázel velký průšvih. Zpravodajská agentura Nová Čína vydala článek s přepisem konverzace z oběžné dráhy dříve, než raketa s plavidlem Šen-čou-7 vůbec odstartovala, všiml si například renomovaný list The Times. "Technická chyba," pokrčili na dotaz rameny pracovníci Nové Číny.

Skeptici mají i další argument. Na videozáznamu z vesmírné procházky objevili předměty, které označili za bubliny vzduchu ve vodě. Trénink ve vodě přitom astronauti používají pro nácvik stavu beztíže. A povšimli si také světel, která se zrcadlí na rukávech čínských skafandrů. Něco takového by podle nich nebylo ve vesmíru možné.

Odborníci věří, že Číňané ve vesmíru byli

Odborná veřejnost je nicméně zdrženlivější. "Přiznám se, že jsem inkriminovaný záznam nestudoval, ale domnívám se, že by to mohl být typický případ teorie o spiknutí," řekl iDNES.cz například známý popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek z České akademie věd.

Předměty označené zpochybňovači čínské "vesmírné procházky" za bubliny mohou podle něj být něco docela jiného: "Třeba led. A v průběhu toho výstupu do volného prostoru bylo úkolem onoho 'tchajkonauta' sejmout kazetu se vzorky kosmických mazadel. Není vyloučené, že mohlo dojít k úniku části toho vzorku," nastínil další možnost.

"'Popíračské' video mne nijak zvlášť nepřesvědčilo. Argumenty v neprospěch reálného výstupu do kosmu mi připadají slabé a nesprávně vyhodnocené. 'Bublina' se podle mne zrychluje, protože to je úlomek letící směrem ke kameře," napsal na webu Kosmo.cz tamější správce Malé encyklopedie kosmonautiky Aleš Holub.

FIKCE A PRAVDA VE VESMÍRU

- Americký prezident Richard Nixon měl v roce 1969 už připravený  projev pro případ, že by výprava Apolla 11 k Měsíci skončila tím, že by Armstrong a Aldrin nemohli zpět odstartovat. "Osud tomu chtěl, že muži, kteří přišli v míru zkoumat Měsíc, tam v míru spočinou," stálo v textu.

- Sovětská propaganda tvrdila, že Lajka - první pes ve vesmíru - úspěšně žila celý týden. V roce 2002 se objevil důkaz, že fenka zemřela na stres a přehřátí několik hodin po startu. Družice ostatně ani nebyla na návrat živého tvora na zem připravena.

- V roce 1978 vznikl film Kozoroh 1 o fiktivním přistání na Marsu. V té době vrcholily konspirační teorie, podle kterých Američané zrežírovali i přistání Apolla na Měsíci.

- V roce 1960 vybuchla na kosmodromu Bajkonur sovětská balistická raketa. Exploze zabila přes sto lidí včetně maršála dělostřelectva Mitrofana Nedělina. Až do roku 1989 se dařilo úřadům tvrdit, že Nedělin zemřel při letecké nehodě.

Zdroj: The Times


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video