Jeb Bush

Jeb Bush | foto: AP

Byla to má chvíle, lituje Jeb Bush promarněných prezidentských voleb

  • 78
Prezidentem byl jeho otec i bratr. Letos mnozí američtí konzervativci doufali, že i on zkusí získat klíče od Bílého domu. Jeb Bush ale do boje o prezidentský post nevyrazil. Teď toho podle všeho lituje. Do tandemu s Mittem Romneym, který na podzim vyzve současnou hlavu státu Baracka Obamu, ale nechce.

Někdejší populární guvernér Floridy v rozhovoru pro televizi CBS připustil, že se o nejprestižnější práci ve Spojených státech měl ucházet sám. "Tohle byla zřejmě má chvíle," prohlásil. Nepřímo tak potvrdil to, o čem se nahlas mluví od začátku republikánských primárek; že slabší pole prezidentských kandidátů republikáni snad ještě neměli

Obliba prezidentů

Televizní stanice CNN provedla průzkum, ve kterém zjišťovala, jak jsou populární žijící exprezidenti. Nejméně oblíbený je stále George Bush mladší (bratr Jeba Bushe). Předchůdce současného šéfa Bílého domu nicméně může těšit, že je na tom výrazně lépe než při odchodu z úřadu v roce 2009. Příznivě se na Bushe, jehož osmiletý pobyt v Bílém domě de facto ohraničují teroristické útoky z 11. září 2001 a hluboká finanční krize z roku 2008, nyní dívalo 43 procent respondentů. Když v lednu 2009 předal vládu nad zemí demokratovi Baracku Obamovi, pohyboval se v popularitě kolem 35 procent. Jeho otec George Bush starší si stojí výrazně lépe. Oblíbený je mezi 59 procenty respondentů. Oběma ale v průzkumu ukázal záda demokrat Bill Clinton, jenž staršího Bushe v roce 1992 připravil o druhé funkční období v Bílém domě. Oblíbený je mezi 66 procenty lidí. Jamese Cartera podporuje 54 procent Američanů.

Favoritem byl od počátku exguvernér Massachusetts Mitt Romney, který mnohým konzervativcům leží v žaludku kvůli nestálým názorům a zdravotní reformě, jež inspirovala tu federální prezidenta Obamy. Umírněný politik je ke všemu mormon.

Jeho hlavním soupeřem byl silně konzervativní Rick Santorum, který byl však od počátku nepřijatelný pro nezávislé voliče, již rozhodnou listopadové volby. A naděje širokého spektra voličů příliš nevyvolával ani Newt Gingrich či libertarián Ron Paul.

Pro Jeba Bushe se tak otevírala šance, jaká se už nemusí opakovat. Přemlouval ho kde kdo. On však do boje o Bílý dům nevstoupil. Naznačil, že nemusí být dostatečně sociálně konzervativní, aby primárky vyhrál. Kritizoval přitom antiimigrační rétoriku republikánských uchazečů o kandidaturu.

Bush ovšem nevyloučil, že by se o prezidentský post nechtěl ucházet někdy v budoucnu. Odmítl ale možnost, že by šel do prezidentského tandemu s Mittem Romneym, který nedávno získal potřebný počet hlasů v primárkách a v listopadu se o Bílý dům utká s Barackem Obamou, který bude post obhajovat.

List The Independent k tomu podotkl, že je z toho zcela jasně cítit kalkulace. Pokud by do tandemu s Romneym šel a ten pak (a třeba i díky jemu) volby vyhrál, Jeb Bush by se stal viceprezidentem. Sám by pak mohl kandidovat na prezidenta nejdříve v roce 2020.

Stávající prezident nemusí procházet sítem vnitrostranických primárek, pokud ho někdo nevyzve. To se však v minulosti stalo jen výjimečně. Pokud navíc Romney s Obamou prohraje, Bush bude moci klidně kandidovat už v příštích volbách, tedy v roce 2016, kdy mu bude 63 let a bude stále na vrcholu sil, uvedl list.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video