Zeman: Jdeme po stoupající cestě, bez obavy, že nás někdo zavře

  • 377
Přes všechny chyby, které se staly v průběhu posledních pětadvaceti let, označil prezident Miloš Zeman období po listopadu 1989 za úspěch. „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala,“ řekl Zeman na konferenci 25 let svobodného podnikání, kde vystoupil i jeho předchůdce Václav Klaus.

„Naše obce, města krásní. Dokonce se můžeme vzájemně kritizovat. Přes všechny chyby zde stojíme jako svobodní lidé, bez obavy, že je někdo zavře,“ prohlásil prezident Zeman.

„O kupónovou privatizaci se budu přít do konce světa“

Klaus hájil metodu kuponové privatizace, kterou prosadil. „Věděli jsme, že musíme vybudovat český kapitalismus,“ řekl bývalý prezident a prohlásil, že je ochoten se o kupónovou privatizaci přít do konce světa.

„Česká privatizace nerovná se kuponová privatizace,“ zdůraznil. Jen asi pětina státního majetku byla podle něj privatizována formou kupónové privatizace. Kritizovat českou privatizaci za „kuponovku“ je podle něj tedy omyl. Na začátku svého vystoupení předal současnému prezidentovi svoji knížku „Chtěli jsme víc než supermarkety“, kterou pokřtil tento týden (více čtěte zde).

Zeman, který byl v 90. letech nesmiřitelným kritikem kupónové privatizace, replikoval zpočátku Klausovi na konferenci pořádané Hospodářskou komorou smířlivě. „Bylo nutné improvizovat a postupovat metodou pokusu a omylu,“ zahájil své vystoupení.

Pak ale přitvrdil. Kdyby byla kupónová privatizace tak úspěšná, jak tvrdí Klaus, byl by jeho odhad zprivatizovaného státního majetku větší než jedna pětina. „Na rozdíl od Václava Klause, který je krajně sebekritický, já takovou mírou sebekritičnosti neoplývám,“ řekl ironicky Zeman.

Přiznal jednu chybu, a to že podporoval neúspěšnou metodu zaměstnaneckého spoluvlastnictví podniků, kterou propagoval i ekonom Milan Zelený. „ESOP (Employee stock ownership plan - pozn. redakce) nebudu komentovat, rozsah kupónové privatizace taky ne,“ komentoval Klaus Zemanovo vystoupení za smíchu publika, ve kterém byli třeba bývalý premiér Jiří Rusnok, exšéfka Senátu Libuše Benešová, někdejší ministři Ivan Kočárník a Karel Dyba i řada lidí z byznysu.

Bankovní socialismus? To je nálepka, falešnost, zlobil se Klaus

Zeman svému předchůdci ale také připomněl jednu věc, o které se Klaus ve svém vystoupení vůbec nezmínil. A to takzvaný bankovní socialismus, který odstranila až Zemanova vláda privatizací bank.

V kostce pro ty, kdo to nepamatují: podniky patřily investičním fondům, ty byly vlastněné bankami a banky zůstávaly státní. Termín bankovní socialismus vymyslela, jak Zeman připomněl, nyní již neexistující strana ODA, jejímž členem byl i třetí z přítomných prezidentů - prezident Hospodářské komory, exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Právě on debatu Zemana s Klausem moderoval.

Klaus proti připomenutí bankovního socialismu protestoval. „To není analytický termín, to je politická nálepka, to je falešnost,“ řekl Klaus. Byl to jeden z mála okamžiků, kdy to mezi ním a Zemanem trochu víc zajiskřilo.

Pozitivní vývoj české společnosti po pádu komunistického režimu hájil ještě před oběma prezidenty, současným i minulým, také guvernér České národní banky Miroslav Singer. Poznamenal, že zatímco v roce 1993, kdy se rozdělilo Československo, jsme byli ekonomickou výkonností na 15,5 procentech reálného HDP tahouna Evropské unie Německa, loni jsme se už dostali na 42,6 procenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video