Byl jsem tehdy u nemocné matky, zahájil Fischer výstavu k 17. listopadu

  • 53
17. listopad trávil premiér Jan Fischer v bytě u své nemocné matky nedaleko Vyšehradu v Plavecké ulici. "Když jsem pod oknem viděl ten potok lidí jdoucí z Albertova, tak jsem si uvědomil, že se něco stane," popsal své pocity Fischer.

"Ten den si vybavuji celkem přesně. Právě jsem se vrátil ze služební cesty v NDR a už tam jsem vnímal, že lidé se chovají úplně jinak," popsal své tehdejší pocity předseda vlády.

Právě pohled na studentský průvod, který šel právě vstříc policejním kordonům, ho prý přesvědčil, že tehdejší svět se začíná hroutit.

Premiér dnes na úřadě vlády představil unikátní výstavu "My jsme to nevzdali", která v centru Prahy připomene důležité milníky českých dějin. Oficiálně začíná 29. října a skončí 23. listopadu.

Už dnes v noci se ale na Hradčanském náměstí objeví koleje s dobytčím vagonem symbolizující osudy lidí, kteří prošli 2. světovou válkou. Na Klárově pak skauti postavili dřevěnou strážní věž "špačkárnu", známou z komunistických lágrů, a několik panelů zde popisuje události 50. let.

Replika strážní věže z komunistického lágru v Příbrami vyrostla na pražském Klárově (26. října 2009)

Podobných zastávek pak ve městě bude celkem jedenáct, poslední na Václavském náměstí jako místě demonstrací v listopadu 1989.

Název výstavy symbolizuje myšlenku, že v každé krizové situaci byli bv Česku lidé, kteří se zlu postavili čelem a bojovali s ním.

V poslední Zdivočelé zemi bude všechno!

Spisovatel Jiří Stránský si před premiérem i novináři postěžoval na "povrchní" zájmy současné společnosti "Jsem smutný z toho, že když se blíží 20. výročí revoluce, novináře více zajímá Plzeň," reagoval na současný mediální zájem o kauzu plzeňské právnické fakulty.

Stránský strávil řadu let v komunistickém lágru a své zkušenosti využívá při psaní scénáře seriálu Zdivočelá země. Kromě toho pravidelně navštěvuje školy, kde mluví o době nesvobody. "Někdy jsem rád, že ti mladí si to už nedovedou představit," popsal své pocity spisovatel.

Stránský nyní pracuje na poslední sérii Zdivočelé země, která bude popisovat éru normalizace až do roku 1990. "Slibuju, že tam bude všechno," řekl.

Spisovatel Jiří Stránský

Sdružení Post Bellum, které spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů výstavu pořádá, vydalo i stejnojmennou publikaci s profily desítek lidí bojujících ve 2. světové válce proti fašismu, tak i v 50. nebo  70. letech proti komunismu.

Jednou z postav knihy je i spisovatel Petr Placák. "Já doufám, že se to nestane součástí politických her. Cílem je, aby lidé přijali za svou myšlenku, že nezbytnou součástí otevřené společnosti je i bavit se o totalitní minulosti," řekl iDNES.cz Placák.

Spisovatel Petr Placák


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video