Byl jsem nebezpečný i pro BIS, řekl Hučín

  • 12
Bývalý disident a důstojník BIS Vladimír Hučín při diskuzi se čtenáři iDNES prohlásil, že svojí prací se stal nebezpečným i pro samotnou BIS. "To je důvod proč jsem byl vyhozen z BIS a nyní jsem obžalován," řekl Hučín. Ten je obviněn ze sedmi trestných činů. U přerovského okresního soudu, který byl po prvním jednání odročen na neurčito, mu hrozí až deset let vězení.

Podle Hučína se při jeho práci pro BIS, kde pracoval jako specialista na levicový extremismus, ukázalo, že 17. listopad 1989 byl připravován komunistickou mocí. "Lidmi jako Alois Lorenc a spol. byl tento plán vypracován a byla pro něj získána řada představitelů Charty 77, kteří sami působili zpravodajsky ve prospěch StB. Zaznamenal jsem řadu případů a také jsem je dokladoval, že přímo někteří signatáři Charty znemožnili zachránění archivů StB před zničením," uvedl Hučín na jednu z otázek čtenáře iDNES.

„K internetu přístup běžně nemám, ale považuji ho za ohromnou věc, která mi například dnes umožnila diskutovat s lidmi na velkou dálku,“ zhodnotil Valdimír Hučín rozhovor se čtenáři iDNES.

Další odpovědi Vladimíra Hučína najdete ZDE.

Bývalý zpravodajec je obviněn z podvodu, nedovoleného ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Policie ho mimo jiné podezírá, že uměle vyvolával nebezpečí levicového extremismu a navedl například svého agenta z tohoto prostředí k bombovému výbuchu v Přerově.

Hučín všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Tvrdí, že se stal nepohodlným, protože odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání na vysoké funkce do státní správy a bezpečnostních složek státu.

 

Jak probíhal případ Hučín
leden 2001 - Vedení BIS odebralo Hučínovi bez udání důvodů osvědčení o bezpečnostních prověrkách. Musel odevzdat zbraň i spisy. Proti tomu protestovala Konfederace politických vězňů, která ho do služby doporučila. O Hučína se policie začala zajímat v souvislosti s vyšetřováním série výbuchů v Přerově už o rok dříve. Podle neoficiálních zdrojů byl tehdy odvolán z týmu Výbuch, který vyšetřoval sérii tamějších explozí.
31. ledna 2001 - Hučín dostal dvouměsíční výpověď z BIS.
16. února 2001 - Vedení BIS Hučína na hodinu propustilo kvůli porušení pracovní kázně - Hučín nechtěl předat síť informátorů.
26. února 2001 - Policie Hučína obvinila, že v médiích vědomě očerňoval BIS a policejní orgány, čímž znepokojil veřejnost.
7. března 2001 - Hučín byl zatčen a obviněn z několika trestných činů, mimo jiné z neuposlechnutí rozkazu a nedovoleného ozbrojování. Policie v Přerově prohledala jeho dům, zahradu i blízký hřbitov, kde bývalý disident za minulého režimu ukrýval zbraně a dokumenty. Při prohlídce našli i výbušninu.
9. března 2001 - Soud v Přerově poslal Hučína do vazby.
11. března 2001 - Hučínovým případem se zabývala sněmovní komise pro kontrolu BIS za účasti ředitele BIS Jiřího Růžka.
20. března 2001 - Dvě stovky demonstrantů v Praze žádaly Hučínovo propuštění. Protesty proti Hučínově věznění se později konaly i v Přerově a před věznicí v Praze na Pankráci.
13. dubna 2001 - Prezident Václav Havel udělil milost Hučínově třiasedmdesátileté matce, stíhané za nedovolené ozbrojování kvůli zbraním, které policie našla při domovní prohlídce.
31. května 2001 - Přerovský soud částečně vyhověl Hučínově žádosti o obnovu procesu z 80. let. Hučín byl tehdy odsouzen za odpálení trhaviny před domem agenta StB a KGB Antonína Mikeše.
září 2001 - Hučín z rozhodnutí soudu podstoupil vyšetření svého duševního stavu na oddělení vězeňské psychiatrie v Brně.
22. listopadu 2001 - Někdejší šéf kontrolního odboru policejního prezidia Přemysl Vachalovský a předlistopadový disident John Bok zaslali prezidentu Havlovi otevřený dopis se žádostí o zastavení Hučínova stíhání. 
prosinec 2001 - Hučín byl obžalován ze sedmi trestných činů. Má se zpovídat například ze zneužití pravomoci veřejného činitele, nedovoleného ozbrojování, šíření poplašné zprávy a neuposlechnutí rozkazu. Hrozí mu až deset let vězení. Podle policie vyvolával atmosféru nebezpečí levicového extremismu. Obžaloba rovněž uvádí, že navedl svého agenta, aby v Přerově položil bombu. Hučín všechna obvinění od počátku popírá.
11. prosince 2001 - Státní zastupitelství obdrželo rozhodnutí Okresního soudu v Přerově, který vyhověl Hučínově žádosti o propuštění z vazby.
13. prosince 2001 - Přerovské státní zastupitelství podalo proti rozhodnutí přerovského soudu stížnost.
leden 2002 - Případem se na pokyn ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše začalo zabývat Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Žalobci se mají vyjádřit k tomu, zda soud Hučínovi v listopadu 2001 prodloužil vazbu v souladu se zákonem.
16. ledna 2002 - Krajský soud v Ostravě vyhověl stížnosti přerovských státních zástupců a ponechal Hučína ve vazbě.
12. února 2002 - Ministr Bureš se rozhodl nepodávat stížnost pro porušení zákona kvůli Hučínově vazbě.
13. února 2002 - U Okresního soudu v Přerově začalo hlavní líčení s Hučínem. Líčení bylo odročeno na neurčito, aniž soud začal projednávat podstatu celé kauzy.
28. února 2002 - Krajský soud v Olomouci rozhodl o propuštění Hučína z vazby.

Vladimír Hučín odpovídal čtenářům iDNES přes hodinu a půl (5.3.2002)

Vladimír Hučín odpovídal čtenářům iDNES přes hodinu a půl (5.3.2002)

Vladimír Hučín odpovídal čtenářům iDNES přes hodinu a půl (5.3.2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video