Starosta Kadaně Jiří Kulhánek

Starosta Kadaně Jiří Kulhánek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Bydlí v paneláku, do práce jezdí na kole a v Kadani kvůli němu lidé volí ODS

  • 8
Jiří Kulhánek patří k podobným severočeským fenoménům jako Jaroslav Kubera nebo Sdružení Mostečané Mostu. Také on dokázal získat ve volbách tolik hlasů, že jeho ODS obsadila v zastupitelstvu nadpoloviční většinu křesel. Jen se to o něm tolik neví, protože starostuje malé Kadani na Chomutovsku.

"Myslím, že lidé v komunálních volbách většinou nevolí podle stran, ale podle lidí, které v té obci znají. Je to jejich odpověď na to, co v tom místě děláte," komentuje tento výsledek Kulhánek.

JIŘÍ KULHÁNEK

Vystudovaný učitel pro národní školu v kombinaci s výtvarnou výchovou.

Letos slaví 48 let.

Po působení na základní škole pracoval na školském úřadě.

V roce 1993 se stal v 31 letech nejmladším přednostou okresního úřadu v Česku.

Starostou Kadaně je od roku 2002.

Sbírá známky, má rád muziku, zejména bigbít.

Je ženatý, má dva syny.

On sám bude starostou už potřetí, a tak vypočítává, co je za ním vidět. Oživená sídliště, zeleň, parkování, chodníky i opravené malby ve františkánském klášteře. Jenže kdyby se úspěch měřil novinkami ve městě, tak by ODS musela uspět třeba i v Chomutově, což se nestalo.

"To je asi pravda. Já můžu ale mluvit jen za sebe. Lidi možná oceňují to, že nekradu. Bydlím na sídlišti B, což je sídliště, které bylo dříve z těch nejhorších, ale pomalu se zlepšuje. Já z něj neutekl, jsem tam s těmi lidmi v paneláku a snažím se to tam zlepšit, což lidé asi ocení víc, než když zdrhnete a postavíte si někde vilu. Nevím ostatně ani, z čeho ji kdo staví, já na to za těch osm let neušetřil," říká Kulhánek.

Než se stal starostou, pracoval deset let jako přednosta okresního úřadu.

"Taky mi to nevlezlo do makovice. Třeba do práce jezdím na kole, nemám žádnou limuzínu. Lidi tohle vnímají, berou vás pak jako svého člověka, který se nikam nevyvyšuje," tvrdí.

Když jste starosta, vždy se na vás někdo nalepí

Nelibě proto nese, že je nyní ODS spojována s kmotry, korupcí a provázaností s byznysem. Zároveň se ale směje současným plamenným projevům o transparentnosti a boji s korupcí.

ROZLOŽENÍ SIL V KADANI

ODS - 14

ČSSD - 6

SNK-ED - 4

KSČM - 2

TOP 09 - 1

"Dneska by každý dělal věci transparentně, bojoval s korupcí, ale nikdo se podle toho nechová. Všichni o tom mluví, a když si přečtu volební programy a vidím lidi, kteří o tom mluví, tak se musím smát. Zloděj křičí, chyťte zloděje. Co se týče ODS, tak mi ta situace vadí a jsem z toho špatný. Ale nejsem zase konjunkturalista, abych opustil ODS, kterou jsem kdysi zakládal, a šel k nějaké topce či jiné partě kvůli strachu, že by mě ODS stáhla pod vodu, protože jsem pod její značkou. To bych si dal sám pár facek," tvrdí.

Sám ale přiznává, že udržet si odstup od různých kšeftařů není v politice jednoduché. "Ať jste starosta z té či oné strany, vždycky se na vás někdo nalepí, tak to zkrátka je. Vy si je musíte držet od těla. Já s těmi lidmi zkrátka moc nekomunikuju. Nechodím s nimi na golf ani na tenis, nechodím s nimi nikam. Mám svůj život. Když je hokej, tak nechodím do VIPky, ale mezi stojící diváky," říká.

Věří, že takových lidí zůstalo v ODS víc, a do budoucna se jim stranu podaří očistit. "Velice jsem uvítal změnu vedení na kongresu. Jsem velký příznivec paní Němcové, tu považuji za poctivého člověka. Pana Nečase osobně neznám, jen z médií, a tam můžete plácat, co chcete, papír snese všechno. Ale paní Němcovou jsem osobně poznal, takže jsem byl rád, když porazila toho Vodrážku. Na to jsem si připil," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video