Bydlení s výsadou

  • 14
Další vládní zemětřesení je tu. Tentokrát mu říkejme "nájemní". Sociální demokraté vyměnili koaliční partnery za komunisty a protlačili k projednávání mírnější verzi deregulace nájemného. Sliby voličům budou tím alibi, jímž ČSSD ospravedlní koaliční nevěru.

Sliby voličům se hájila i Marvanová, když odepřela vládě schválit zvýšení daní. S trochou nadsázky: koalice si je nyní fifty fifty. Fifty fifty si však nejsou majitelé domů a nájemníci s dekrety. První dotují bydlení druhým.

Fifty fifty si nejsou ani nájemníci navzájem. Jedni platí své bydlení za tržní ceny, druzí mají protekční výhodičku z časů reálsocialismu. Rozdíl v peněžence bývá i čtyřnásobný.

Další absurdnost protekčních nájmů: výhoda je nespravedlivě dopřána chudým i bohatým. Ne sociální situace, nýbrž štěstí, protekce či "dědictví" rozhodly o levnějším bydlení třetiny z nás.Kdo ho hájí, měl by umět obhájit třeba i výsadní nákup levnějšího chleba pro část společnosti.

Nový zákon "mírného pokroku", který levice pravděpodobně schválí, na nespravedlivých výsadách mnoho nezmění. Někteří lidé budou ještě léta bydlet poměrně levně (regulovaně) a jiní i za špatné bydlení draze (neregulovaně) zaplatí.

Trh nenarovná záda a sehnat byt za slušné ceny bude dál obtížné. Až začnou ctihodní poslanci o prodloužení výsad hlasovat, chtějme od nich vědět, zda nemají střet zájmů. Kolik z horlivých zastánců regulací "náhodou" bydlí regulovaně? Neodekretovaní lidé totiž nemají ani to štěstí, že jim daňoví poplatníci zaplatí byteček na pražské Malé Straně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video