Karl Rove pomáhal Bushovi dlouhá léta. Pomáhal mu do sedla už při texaských guvernérských volbách před třinácti lety

Karl Rove pomáhal Bushovi dlouhá léta. Pomáhal mu do sedla už při texaských guvernérských volbách před třinácti lety | foto: Profimedia.cz

Bushův proklínaný poradce Karl Rove vyklízí Bílý dům

  • 185
Karl Rove stál za Georgem W. Bushem od jeho politických plenek. Pomáhal mu do guvernérského sedla v Texasu i do Bílého domu. Kontroverzní poradce nyní svého "svěřence" opouští a vyklízí kancelář. Domů na jih ho prý žene rodina. Kritikům se uleví: Rove se stihl namočit do mnoha afér.

Rove strávil po boku Bushe dlouhá léta. Už před třinácti lety mu pomáhal při guvernérských volbách v Texasu. Od té doby se spolupráce jen utužila. Bush na Rovea spoléhal a veřejně ho prohlásil za architekta volebních vítězství.

"Myslím, že je ten pravý čas," komentoval Rove svůj odchod v interview pro Wall Street Journal. Z funkce zástupce šéfa prezidentské kanceláře by měl odejít do konce měsíce.

Větší než malé množství průšvihů
S odchodem Karla Rovea mnohým odlehne. Jen málokterý úředník byl opleten tolika politickými skandály a vyvolával tak rozporuplné reakce. O Roveovu hlavu stáli zejména demokraté, kteří požadovali jeho vyhazov už před dvěma lety.

Vladař a jeho Machiavelli. Bush se bude muset se svým dlouholetým poradcem minimálně formálně rozloučit.

Rove se za svou kariéru namočil do mnoha afér. V dubnu vyšlo najevo, že ho federální úřady vyšetřují kvůli e-mailovému skandálu, při kterém docházelo k rozesílání úředních zpráv z nezabezpečených e-mailových účtů, kvůli propouštění federálních státních zástupců a kvůli "nepatřičnému vlivu na rozhodování vlády".

Už dříve se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s únikem identity agentky CIA Valerie Plamové do médií. Manžel Plamové Joseph C. Wilson nařkl z vyzrazení právě Rovea, nicméně ten nikdy nebyl obviněn.

V souvislosti s kauzou Plamová byl nakonec odsouzen další vysoký pracovník Bílého domu Lewis "Scooter" Libby (více zde). S ním se Rove setkal mimo jiné v tajné Irácké skupině Bílého domu (WHIG), která vznikla v roce 2002 a měla za úkol vyvolávat dojem, že Saddám Husajn představuje hrozbu pro Spojené státy.

Smutek v Bílém domě
"Je to pro nás velká ztráta," citovaly Washington Post mluvčí Bílého domu Danu M. Perino. "Dál bude jedním z nejlepších prezidentových přátel," ujistila mluvčí novináře.

Prezident Bush údajně chystá s Rovem společné vystoupení. Před odjezdem na jeho ranč v texaském Crawfordu by se měli ukázat na Jižní zahradě Bílého domu.

Roveova politická kariéra začínala v 80. letech v Texasu, kde si založil firmu zabývající se politickým marketingem. Na snímku je společně se svými zaměstnanci. Nápis na plakátu v pozadí – Charizma není vše – dobře vystihuje Roveovu pozici.

Poradce uvedl, že ho k rozhodnutí vedly rodinné důvody. "Vždy je tu něco, co vás zde drží, ale přestože bych rád zůstal, musím to udělat kvůli rodině," prohlásil. Z Washingtonu se chce přestěhovat za rodinou do texaského Ingramu.

Podle interview jde o odkládané rozhodnutí. Rove chtěl odejít už loni, ale poté získali demokraté Kongres a začaly rozepře kvůli Iráku. Údajně rozhodla až směrnice šéfa prezidentské kanceláře Joshe Boltena, podle které by musel odejít buď hned, anebo zůstat až do konce Bushova volebního období v roce 2009.

Pád neokonzervativců

Neokonzervatismus je sice stále relevantní politická síla, ale jeho úpadek je citelný, napsal před několika týdny The Economist. Rezignaci Karla Rovea lze číst právě v tomto světle. Z Washingtonu mizí jeden po druhém muži, kteří výrazně určovali tvář americké zahraniční politiky, ale nakonec končí před hvizdem. "Špatně vyložili zprávy o zbraních hromadného ničení a spojení mezi Saddámem a Al-Kajdou, zpackali válku v Iráku, měli malé zkušenosti s vojenstvím a s arabským světem," napsal týdeník. Největších chyb se prý ale neokonzervativci dopustili na úrovni ideologie. "Mluvili o tom, jak spojí americkou moc s americkými ideály. V Abú Ghrajbu a Guatánamu se ale ukázalo, že moc může tyto ideály korumpovat."


Donald Rumsfeld Donald Rumsfeld – dlouholetý státní úředník sloužil jako ministr obrany už ve vládě Geralda Forda (1975–77). Stejný post zastával ve vládě George W. Bushe. Rumsfeld zodpovídal za plánování vojenských invazí do Afghánistánu a Iráku. V době jeho úřadování došlo k mučení vězňů v Abú Ghrajbu. Brigádní generálka Janis Karpinská, zodpovědná za vězení, v roce 2006 uvedla, že viděla Rumsfeldem podepsaný dopis schvalující mučení vězňů. Bush odvolal Rumsfelda 8. listopadu 2006, den poté, co Demokraté získali Senát.

Lewis Libby přichází k soudu Lewis "Scooter" Libby – v letech 2001–2005 pracoval jako poradce prezidenta Bushe a šéf kanceláře viceprezidenta Dicka Cheneyho. Na své funkce rezignoval poté, co byl obviněn v kauze prozrazení agentky CIA Valerie Plameové. Vládní úředníci měli vyzradit její identitu médiím, aby potrestali jejího manžela Josepha C. Wilsona. Ten tvrdil, že vláda manipuluje s informacemi tak, aby odůvodnila invazi do Iráku. Soud poslal Libbyho na 30 měsíců za mříže a uložil mu čtvrtmilionovou pokutu. Prezident Bush pokutu ponechal, ale nepodmínečný trest změnil na podmínku.

Paul Wolfowitz, prezident Světové banky Paul Wolfowitz - chráněnec Donalda Rumsfelda, jeho náměstek a architekt války v Iráku se "blýsknul" aférou ve Světové bance, v jejímž čele stál od roku 2005. Své partnerce Shize Rizaové, která z banky odešla, zajistil lukrativně placené místo v americké vládní administrativě. Následný tlak Wolfowitz neustál a na post rezignoval. Na jeho místo nastoupil další neokonzervativec – Robert Zoellick. Dnes Wolfowitz působí v konzervativním think-tanku American Enterprise Institute.

Americký viceprezident Dick Cheney Dick Cheney – viceprezident Cheney se o post bát nemusí, ale jeho vliv údajně značně klesl. Stejně tak i jeho popularita. The Economist uvedl, že Cheney je tak nepopulární, že se proti němu protestovalo už i na Brighton Young University, vzoru konzervativní mormonské instituce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video