Bushovo dilema

  • 56
Amerika musí udeřit. George W. Bush si k úderu otevřel cestu, když útok na Ameriku nazval válečným aktem. Vzápětí tento výklad schválila Severoatlantická aliance. Amerika tedy může udeřit s vědomím silné podpory. Jenže to jsou jediné jistoty. Nikdo totiž neví, kdy, kam, jakými silami, na jaké cíle. Rozhodnutí, které musí prezident udělat, je nekonečně složité.

Dilema začíná u načasování odvetné akce. Argumenty mluví pro rychlost. Mezi zločinem a trestem nemá uběhnout mnoho času. Stopy po vrazích jsou dosud teplé. Rozhořčená americká veřejnost volá po odplatě. Sympatizuje s ní celý slušný svět. Otálení vyvolá dojem, že vláda je slabá, nerozhodná, nekompetentní. Amerika začne ztrácet gloriolu světové mocnosti číslo jedna. To jsou silné důvody. Ty možná převáží a ve chvíli, kdy čtete tento komentář, jsou už zastaralé.

Důvody proti jsou však stejně silné. Rychlá, spektakulární akce vzbudí nadšení. Ale co když nebude zaměřena správně? Jak dlouho pak vydrží veřejná podpora? Představme si například, že Amerika zaútočí na afghánské základny Talibanu. (Tato verze se zdála pravděpodobnou. Nejpodezřelejším mužem je Usáma bin Ládin. Taliban ho podporuje.)

Nálety ovšem nemohou vousaté muže s kalašnikovy nijak poškodit, pokud nebudou masivní. Ale lze bombardovat beztak ztýraný Afghánistán jen proto, že má ničemnou vládu? Bush bude obviněn z toho, že uspořádal krvavé divadlo, aby zakryl svou slabost.

Dostáváme se tedy k otázce, kam udeřit? Samozřejmě by bylo fantastické najít, kde se Usáma skrývá, vypátrat tajnou službu státu, který mu pomáhá, zlikvidovat vrahovu základnu a zaútočit na onen nepřátelský stát. Jenže šance na takovou jistotu je malá. A může soudce potrestat člověka, který "pravděpodobně" pomáhal zločinci? Stejně nelze válčit s "pravděpodobným" útočníkem.

Představme si však, že Bílý dům najde dost důvodů k útoku. Jaké síly pak nasadit? Amerika zatím vždy začínala válečné akce bombami. Lze je však použít, když neválčíme se zemí, ale s organizací? Mohou Spojené státy bezprecedentně nasadit pozemní síly, patrně elitní jednotky, které by skutečně mohly zničit teroristy a jejich ochránce?

V této chvíli by to veřejnost podpořila. V případě neúspěchu by však Bush těžko hledal slova pro obhajobu. Dilemata zdánlivě neřešitelná. Ještě před třemi dny by však nikdo neuvěřil, že teroristé mohou těžce zasáhnout centrum New Yorku a Manhattan.

Prezident musí nyní přijít s něčím stejně nečekaným, lstivým a odvážným. Ne proto, aby zabíjel, ale aby vyhladil zlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue