Bush odjíždí. V Praze

Bush odjíždí. V Praze | foto: David Neff, MF DNES

Bushova návštěva v klíčových otázkách nic nezměnila

  • 41
Velká očekávání, vzletná slova, úsměvy. Taková byla návštěva prezidenta George W. Bushe v Česku. Ale jaká je realita v problematických otázkách? Změnilo se po včerejšku něco? V některých ohledech ano, v jiných ne.

SPECIÁL: Bush v Praze

1. Nastal zásadní zvrat v případě radaru?
Ne. Stanoviska jsou stejná v případě Ameriky, prezidenta Klause, premiéra Topolánka i nesouhlasu ČSSD. Ale je zřejmé, že jednání budou směřovat i k dohodě s NATO, což odpůrci základny chtějí. Politické názory jsou jasné, dále se budou vyjasňovat technické záležitosti.

2. Změní se něco v jednání o zrušení víz pro Čechy?
Nezmění. Bude se o tom dál jednat v Kongresu. Bush však vyslovil v Praze přímou podporu zrušení víz, a tím dal určitý závazek, který už nebude moci vzít zpět žádný americký prezident. To znamená, že víza budou zrušena. Otázka je kdy.

3. Ovlivnila Bushova návštěva pozitivně, či negativně české veřejné mínění?
Částečně ano a spíše kladně. Demonstrace proti Bushovi byly chaboučké. Naopak prezident USA při svých vystoupeních působil umírněně a konstruktivně. To by mu mohlo naklonit lidi, kteří o něm mají neutrální mínění (těch není mnoho). Jeho odpůrce nepřesvědčí nic.

4. Změnil se teď Bushův pohled na Václava Klause?
Jenom o maličko. Je známo, že Bush (a také jeho otec) mají poměrně vřelý vztah k Václavu Havlovi, a na tom žádná návštěva u Václava Klause nic nezmění. Půtka o Irák, kterou měl kdysi Klaus s bývalým americkým velvyslancem Craigem Stapletonem, asi nikdy nebude úplně zapomenuta, protože Stapleton je osobní přítel rodiny Bushových. Pozice českého prezidenta se však po včerejšku v Bílém domě určitě vylepšila.

5. Změnil se teď Klausův pohled na George W. Bushe?
To jen těžko. Klaus málokdy mění své letité názory. Bylo však na něm zřetelně vidět, že cítí uspokojení z toho, že první zastávka Bushovy cesty po Evropě vedla do Prahy.

6. Budou teď Češi jinak hodnotit Bushe?
Někteří ano. Zejména projev prezidenta USA na konferenci Demokracie a bezpečnost ukázal, že je to člověk, který vždy bude prosazoval některé principy, ať se děje cokoli. Oproti jeho principům svobody a demokracie lze jen těžko něco namítat, přestože situace v Iráku je velmi neutěšená. Češi však měli možnost vidět (ti, kteří chtěli) i tu Bushovu lepší tvář.

7. Poleví v Česku postupující antiamerikanismus
Zřejmě ne. Postoje jsou v tomto směru velmi vyhrocené a ještě se dále vyhrocují. Jedno však viděla česká veřejnost zcela zřetelně - Bush není žádný krvelačný Belzebub. Zůstane však vděčným terčem svých odpůrců.

8. Může Evropa včetně Česka doufat v změnu americké politiky?
Nikoli. Ať bude v Bílém domě kdokoli, i návštěva Prahy ukázala, že Spojené státy vždy budou hrát svoji velmocenskou roli, i když přece jenom v posledních měsících více hledají shodu ve světě. S novým americkým prezidentem(-tkou) v roce 2009 však velkou změnu nečekejme.

9. Vyjasnil Bush svůj postoj k Rusku, které odmítá radar?
Ano. A to dokonce velmi jasně. „Odmítám být aktérem nové studené války. Držím Rusku a Putinovi otevřené dveře, i když si v některých věcech nerozumíme,“ řekl prezident USA u včerejšího pracovního oběda. V tomto směru byl vstřícný a mohl některé své kritiky uklidnit.

10. Bude mít návštěva nějaký vliv na česko-americké vztahy?
Malý. Tyto vztahy jsou v podstatě velmi solidní a dobré. George W. Bush několikrát v případě Česka u včerejších jednání hovořil o "aktivním partnerství a spojenectví“. Některé jiné země v Evropě hodnotí jinak. V tomto směru byla návštěva pozitivní.

11. Byli čeští politici vůči Bushovi nepřátelští, nebo servilní?
Na nepřátelství nebývá při návštěvách takového formátu obvykle pomyšlení. Servilitu těžko měřit, nicméně výrok premiéra Topolánka, že spojovat otázku víz a radaru "je nedůstojné“, jí hodně zaváněl. Jistěže nejsou víza a radary oddělené nádoby, ale vznášet na USA dotaz, jestli by v případě českého souhlasu s radarem nemohli Američané proces zrušení víz uspíšit, je zcela legitimní.

12. Čím si Bush mohl českou veřejnost získat?
Mohl například místo na konferenci před vybranými hosty vystoupit na veřejném prostranství. Potíž byla zřejmě v obavách z bezpečnosti - po pokusu o atentát na Bushe předloni při jeho vystoupení na náměstí v gruzínském Tbilisi se Bushova ochranka jen velmi nerada pouští do tak riskantních bodů programu. Bush však mohl učinit i jinou věc: při jediném veřejném vystoupení před novináři po schůzce s Klausem a Topolánkem dát šanci zástupcům médií, aby mu položili otázky. To neučinil.

13. Co se naopak asi Bushovi zamlouvalo v Česku?
Chutnal mu oběd. Při uvítací ceremonii si takřka podupával v rytmu dechovky hrané Hradní stráží. A jistě byl rád, že za branami Hradu nedemonstrovaly tisíce jeho odpůrců. To ho čeká až v Německu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video