Bushe přivítaly v Římě protesty

  • 222
Prezident USA George Bush je na návštěvě Itálie. Jeho první cesta vedla do Vatikánu, kde ho papež vyzval k urychlenému obnovení suverenity Iráku. Válečný konflikt Bushe provázel i ulicemi Říma. Desetitisíce protiválečných demonstrantů tam protestovaly proti návštěvě hlavy USA.

Na bezpečnost ve městě dohlíží deset tisíc policistů. Lemují hlavní ulice v centru města, hlídkují na letišti, v metru, na nádražích a dalších strategických místech.

Demonstrující nesli v průvodu transparenty s mírovými hesly a skandovali protiválečná hesla. Jeden z organizátorů demonstrace podle agentury AP uvedl, že se k protestu v Římě sešlo na 150 tisíc lidí. Policie počet demonstrantů neodhadla.

"Válka v Iráku byla rozpoutána na základě mylných předpokladů a nemá žádný smysl, aby tam byla Itálie se svým malým kontingentem na straně Ameriky," řekl třiatřicetiletý Luca Galassi, jeden z účastníků demonstrace. Dopoledne provázely Bushovu návštěvu pouze menší izolované incidenty.

Stoupenci tvrdého jádra odpůrců války popsali památník Neznámého vojína na Benátském náměstí rudými nápisy vyzývajícími vládu, aby odvolala vojáky z Iráku. Na několika místech demonstrující nakrátko přerušili dopravu, jinde se objevily na zdech domů slogany proti Bushovi a proti válce.

Podle italské televize se strhla krátká bitka mezi účastníky hlavního protestního pochodu a jinou malou skupinou demonstrantů s maskami a helmami.

Poblíž Benátského náměstí pak skupina demonstrantů zaútočila lahvemi na hlídkující policisty, ti však na útok neodpověděli, uvedla italská média.

Žádné větší násilnosti či střety mezi bezpečnostními silami a demonstranty v Římě zatím nejsou hlášeny.

Protesty začaly už ve čtvrtek
Už ve čtvrtek večer si několik desítek demonstrantů lehlo na dlažbu náměstí v centru Říma a představovali mrtvé, zatímco jeden z nich předčítal jména Iráčanů, které během posledního měsíce zabili koaliční vojáci.

"Nechceme násilí," vysvětlil jeden z účastníků protestu Manuele Massineou. "Chceme jen říct, co si myslíme. Nechceme tuhle válku."

Mnozí Italové nesouhlasí s nasazením 2700 vojáků v Iráku. Obávají se také o osud tří Italů, unesených v zemi před dvěma měsíci. Televize Al-Džazíra tento týden odvysílala jejich záběry s výzvou od únosců, aby Italové demonstrovali proti Bushovi.

Papež hovořil s Bushem o Iráku
Bushova první cesta vedla do Vatikánu. Papež vyzval Bushe k urychlenému obnovení suverenity Iráku. Jan Pavel II. patří ke kritikům vojenského řešení irácké krize. Nedávno veřejně odsoudil mučení Iráčanů americkými dozorci ve věznici Abú Ghrajb.

"Je zjevným přáním všech, aby se situace v Iráku normalizovala tak rychle, jak jen je možné, a s aktivní účastí mezinárodního společenství a především OSN," řekl papež Georgi Bushovi před televizními kamerami.

Bushe doprovázela na audienci ve Svatém městě manželka Laura, ministr zahraničí Colin Powell a poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová.

Vážně nemocný čtyřiaosmdesátiletý Jan Pavel II. hovořil anglicky a místy jen s obtížemi. Vyjádřil naději, že se podaří obnovit mírové rozhovory na Blízkém východě a vyjádřil své obavy z terorismu. "Bůh žehnej Americe," prohlásil na závěr.

Bush ocenil papežovy morální hodnoty a vyzdvihl jeho podíl na demokratizačních změnách ve střední a východní Evropě. Hlavě katolické církve předal Medaili svobody, nejvyšší americké civilní vyznamenání.

Bush chce ve Francii vyžehlit vztahy
Z Itálie Bush odjede do Francie, kde se zúčastní oslav 60. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii v roce 1944 v období 2. světové války a setká se s prezidentem Jacquesem Chirakem.

Mnozí Francouzi řeší otázku, jak vlastně Bushe přivítat - co dělat s mužem, "který je přesným protikladem těch hodnot, kvůli nimž máme Ameriku rádi," řekl socialistický politik Laurent Fabius.

Francouzi mají námitky proti srovnávání spojeneckého vylodění s nynější "válkou proti terorismu". Vzpomínka na spojenectví před šedesáti lety alespoň otupuje hroty neshod, které před rokem vyostřila invaze do Iráku.

Nyní prezident Bush ujišťuje: "Nikdy jsem se nehněval na Francouze." Také Chirac tvrdí: "Nikdy jsem se nezlobil na prezidenta Spojených států a nikdy jsem neměl pocit, že on se zlobí na mě."

Výletem do Evropy může Bush získat potřebné body v prezidentské kampani. "Není pochyb, že ho to vymrští v průzkumech vzhůru. Bude řada fotopříležitostí i mnoho prohlášení solidarity," soudí americký politolog Charles Kupchan.

Americký prezident George Bush s manželkou Laurou vystupují z letadla Air Force One po příletu na letiště Ciampino v Římě. (4. června 2004)

Maskovaní demonstranti protestovali proti válce během návštěvy amerického prezidenta v Římě. Na budovu ministerstva obrany házeli světlice a vajíčka. (4. června 2004)

Maskovaní demonstranti protestovali proti válce během návštěvy amerického prezidenta v Římě. Na budovu ministerstva obrany házeli světlice a vajíčka. (4. června 2004)

Maskovaní demonstranti protestovali proti válce během návštěvy amerického prezidenta v Římě. Na budovu ministerstva obrany házeli světlice a vajíčka. (4. června 2004)

Americký prezident George Bush se ve Vatikánu sešel s papežem Janem Pavlem II. (4. června 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video