Bush: Válka s Irákem je asi nevyhnutelná

  • 156
Spojené státy vyvíjejí diplomatické tlaky na všech frontách, aby získaly co nejvíce spojenců pro útok proti Iráku. Prezident USA George Bush v sobotu varoval Američany ve svém pravidelném rozhlasovém projevu před stále reálnější možností války. "Máme-li zabránit tomu, aby Husajnův režim nevyvíjel zbraně, které by ohrozily celou civilizaci, válka je možná nevyhnutelná," prohlásil.

Bush upozornil, že nebezpečí (ze strany Iráku) je velmi vážné a stále roste.

Vláda této země netouží rozpoutat válku, prohlásil Bush. "Nicméně pokud irácký režim bude ve svém vzdoru pokračovat, použití síly by se mohlo stát realitou...Odklady, nerozhodnost a pasivita nejsou pro Ameriku žádnou volbou, protože by mohly vést k jedinému - masivní a náhlé hrozbě," zdůraznil.

Diplomatická válka už běží naplno
Diplomatická válka mezi Irákem a USA se přiostřuje. Irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí objíždí sousední země v Perském zálivu a vyzývá je k solidaritě proti USA. Zároveň varuje, že jakýkoli útok by poškodil stabilitu celého Blízkého východu. USA se mezitím snaží získat co nejvíce spojenců pro prosazení tvrdé rezoluce proti Iráku.

"Nebezpečná hrozba (USA) ohrožuje budoucnost celého regionu," prohlásil Sabrí.

USA údajně požádaly Turecko o základny
Americká televizní stanice NTV v sobotu ráno informovala, že USA oficiálně
požádaly Turecko o poskytnutí leteckjých základen pro pro případnou vojenskou operaci proti sousednímu Iráku.

Turecký premiér Bülent Ecevit však vzápětí tuto informaci popřel. "Nepřišla žádná žádost o základny," řekl. Turecko už v pátek dalo najevo, že jednostranná akce USA proti Iráku bez posvěcení mezinárodním společenstvím je pro Ankaru nepřijatelná.

Turecké letecké základny už léta slouží americkým a britským letadlům k náletům na severní Irák, kde je, podobně jako na jihu země, bezletová zóna, kterou Bagdád nesmí nijak narušovat. Ankara netají obavy z destabilizace regionu hojně obývaného Kurdy v případě války.

Rezoluce proti Iráku
Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix v pátek v noci podpořil vydání nové přísnější rezoluce o odzbrojení Iráku, a to ještě před vysláním kontrolního týmu do Iráku.

Blix prohlásil, že v systému inspekcí jsou "skuliny" a že je nutné vyvinout na Irák větší tlak, aby se podřídil důkladným zbrojním kontrolám. "Taková rezoluce by byla užitečná a k takovému závěru dospívá stále větší počet členů Rady bezpečnosti," řekl Blix.
 
Přestože kolem vypracování takové rezoluce panují mezi členy RB OSN neshody, americký ministr zahraničí Colin Powell po jednání s Blixem dal najevo optimismus, že se k dohodě podaří dospět. Nový dokument by měl Bagdádu stanovit "velmi tvrdé podmínky", zdůraznil Powell.

Jednání s Blixem se rovněž účastnil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mauhammad Baradej, poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová a také náměstek ministra obrany Paul Wolfowitz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video