George W. Bush

George W. Bush | foto: Reuters

Bush v OSN vyzval k šíření svobody. O Íránu nemluvil

  • 77
Americký prezident George Bush naléhal v OSN na mezinárodní společenství, aby šířilo po světě svobodu a demokracii. Írán, který Spojené státy považují za největší současnou hrozbu, zmínil jen okrajově. Ale ohlásil nové sankce, které Amerika uvalí na vojenskou juntu v Barmě.

"Spojené státy zpřísní sankce vůči vůdcům vojenského režimu v Barmě i těm, kteří je financují," prohlásil americký prezident a požádal ostatní státy, aby na Barmu vyvíjely tlak.

"Zavedeme přísnější vízová pravidla pro ty, kteří jsou zodpovědní za nejohavnější porušování lidských práv," prohlásil s tím, že Ameriku zneužívání práv v Barmě "pobuřuje".

"Nejdůležitější je osvobodit lidi od tyranie a násilí," řekl. Kromě Barmy zmínil například Zimbabwe, Súdán, Severní Koreu, Bělorusko a také Írán.

Ten ovšem jen jedinkrát. Přestože Teherán podle něj představuje jednu z největších hrozeb současnosti, Bílý dům už předem ohlásil, že Bush se mu tentokrát věnovat nebude. "Jeho řeč není o Íránu," předeslala v pondělí mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Důvod je jednoduchý: do New Yorku přijel i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a Bílý dům se podle agentury AP snažil vyhnout tomu, aby mu Bush věnoval větší pozornost.

Ahmadínežád vystoupí v OSN ještě dnes, několik hodin po americkém prezidentovi. Pozornost ovšem poutal už před příletem na americkou půdu. Nejdřív chtěl navštívit Ground Zero - místo, kde stály věže Světového obchodního centra. To mu newyorské úřady zakázaly. - více zde

Pak v rozhovoru pro televizi CBS znovu prohlašoval, že jeho země nevyrábí jadernou bombu. "K čemu by nám byla?" tázal se. - více zde

A včera večer našeho času vystoupil s přednáškou na newyorské Kolumbijské univerzitě. Dostalo se mu kritického přivítání a oslovení "pididiktátor", což ovšem přešel letmým pousmáním.

Když se pak dostal k mikrofonu, zaútočil na Izrael, který podle něj stojí na rasismu a okupaci, i Spojené státy, jež zase nemají právo řídit svět takovým způsobem, jak to dělají. Posluchače pak rozesmál výrokem, že v Íránu nejsou homosexuálové. - více zde

Držel se v obecné rovině
George W. Bush se po většinu projevu k Valnému shromáždění držel v obecné rovině. Několikrát zdůraznil povinnost rozvinutých států šířit po světě svobodu. Mluvil o extremistech, kteří ničí mladé demokracie, čímž měl bezesporu na mysli Irák.

Dotkl se i palestinsko-izraelského konfliktu a snahy ustavit samostatný palestinský stát, který bude žít v míru vedle Izraele. "Palestinská autonomie má umírněné vůdce, které mezinárodní společenství musí podporovat," řekl a televize CNN v tu chvíli zabrala šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

O Kubě Bush prohlásil, že tamní lidé jsou připraveni na demokracii, načež se věnoval Zimbabwe či súdánské provincii Dárfúr, kde umírají nevinní lidé a další musejí opouštět své domovy.

Řekl také, že by měla být zvážena možnost rozšíření stálého osazenstva Rady bezpečnosti OSN na šest států. Nováčkem by mělo být Japonsko. "Spojené státy jsou tomu nakloněny."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video